جبهه پنجشیر سه منطقه را از تصرف طالبان خارج کرد/ گوترش: گفت وگو با طالبان ضروری است پنجشیر ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
روزنامه افغانستان تایمز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که نیروهای جبهه پنجشیر موفق به آزادسازی سه منطقه ولایت پنجشیر از سیطره گروه طالبان شده اند. 

 به گزارش مهر به نقل از روسیاالیوم، جبهه پنجشیر سه ولایت تحت سیطره نیروهای طالبان را باز پس گرفت.

 

طبق ادعای روزنامه افغانستان تایمز به نقل از منابع آگاه در جبهه پنجشیر، نیروهای تحت امر احمد مسعود موفق به باز پس گیری سه ولسوالی دره، آبشار و پریان در شمال و شمال شرقی ولایت پنجشیر شدند.

 

به گفته این منبع آگاه، گروه طالبان درپی درگیری در این سه منطقه شماری از نیروهای خود را از دست داده است.

 

گفتنی است که روز دوشنبه هفته گذشته، «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان از سیطره کامل این گروه بر تمامی ولسوالی های ولایت پنجشیر خبر داده بود اما نیروهای جبهه پنجشیر این ادعا را فوراً رد کردند.

 

رویترز از اعدام برادر امرالله صالح در پنجشیر به دست طالبان خبر داد 

خبرگزاری رویترز جمعه شب گزارش داد که برادر امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری پیشین افغانستان و رئیس سابق اداره امنیت ملی این کشور به دست نیروهای طالبان در پنجشیر اعدام شده است. 

 

گوترش: گفت وگو با طالبان ضروری است

دبیرکل سازمان ملل متحد با بیان اینکه با طالبان در تعامل هستیم، گفت: هم اکنون گفت وگو با طالبان بسیار ضروری است.

 پنجشیر ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

آنتونیو گوترش روز پنجشنبه به وقت محلی به خبرنگاران افزود که دولت افغانستان باید یک دولت فراگیر و نماینده بخش های مختلف مردم افغانستان باشد.

 

وی با بیان اینکه افغانستان نباید پناهگاه تروریسم باشد، بر رعایت حقوق زنان و دختران در این کشور تاکید و اظهار کرد: ما خواستار آن هستیم افغانستان نقش سازنده ای در روابط بین المللی ایفا کند.

 

گوترش به سفر مارتین گریفیتس معاون خود در امور افغانستان به کابل اشاره و بر فراهم کردن شرایط کمک های بشردوستانه به همه مناطق افغانستان تاکید کرد.

 

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین سفر هفته آینده خود به ژنو برای حمایت از مردم افغانستان و جمع آوری کمک های بشردوستانه را یادآور شد.

 

نشست سازمان ملل متحد برای کمک به افغانستان و پیشگیری از فاجعه قریب الوقوع انسانی در این کشور واقع در آسیای مرکزی، روز ۱۳ سپتامبر در ژنو برگزار خواهد شد. این نشست در حالی برگزار می شود که برخی قدرتمندترین کشورهای عضو این نهاد، اصلی ترین عوامل بروز شرایط کنونی افغانستان هستند.

 

گوترش با  اشاره به برخی تحریم ها و وضع دشوار مردم افغانستان، گفت که فروپاشی اقتصادی افغانستان به نفع هیچکس نیست.

 

دبیرکل سازمان ملل بر یافتن راهکارهایی از طریق برخی معافیت ها یا مکانیسم ها برای کمک به مردم افغانستان تاکید کرد.

 

گوترش پیش از این نیز گفته بود: کمک های بشردوستانه می‌تواند نقطه آغاز تعامل با طالبان باشد؛ چرا که این سازمان جهانی به عملیات خود در افغانستان پس از خروج آمریکا ادامه می‌دهد.

 

یک مقام ارشد سازمان ملل نیز هشدار داده است مسدود ماندن میلیاردها دلار سرمایه خارجی دولت افغانستان ممکن است رکود اقتصادی جدی و افزایش کم سابقه فقر و گرسنگی در سراسر این کشور را رقم بزند.

 

"دبورا لیونز" فرستاده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان گفت: برای جلوگیری از خرابی کامل اقتصاد و نظم اجتماعی افغانستان، این پول باید به این کشور فرستاده، اما در در عین حال تضمین شود که مورد استفاده نادرست طالبان قرار نگیرد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------