هشدار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره موج جدید کرونا/ شمار مبتلایان به کرونا در اردبیل به ۸۰۹ نفر رسیداخبار,اخبار پزشکی,کرونا در اصفهان
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: ویروس کرونا بسیار مسری است، اگر بیمار و افراد ناقل در جامعه باشند، هر لحظه امکان دارد با موج دوم بیماری کرونا مواجه شویم.

آرش نجیمی امروز در گفت‌وگو با فارس، با بیان این‌که روزانه بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ نفر به افراد مبتلا به کرونا در استان اصفهان افزوده می‌شود، اظهار داشت: حدود ۱۰۰ نفر روزانه از بیمارستان‌ها ترخیص می‌شوند و در منزل ادامه بهبودی خود را پیگیری می‌کنند.

 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به این‌که حدود ۸۵۰ تا ۹۰۰ نفر در بیمارستان‌های استان اصفهان بستری هستند، افزود: حدود ۲۰۰ نفر هم از این آمار بدحال و در بخش ICU بستری هستند و امیدوار هستیم بهبود پیدا کنند.

 

وی با اشاره به روند مبتلایان ویروس کرونا در اصفهان گفت: زمانی که روزانه ۱۳۰ تا ۱۵۰ نفر به مبتلایان اضافه و از سویی روزانه ۱۰۰ نفر ترخیص می‌شوند، نشان می‌دهد که تعداد مبتلایان افزایش پیدا کرده است و نمی‌توانیم، بگوییم به روند نزولی رسیده‌ایم، البته شیب افزایش ابتلا کاهش پیدا کرده ولی این‌که بگوییم به روند نزولی رسیده‌‌ایم، هنوز زود است.

 

نجیمی با بیان این‌که از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون حدود ۷ هزار و ۵۰۰ نفر مشکوک به عفونت حاد تنفسی و احتمال ابتلا به کرونا را داشته‌اند و بستری شدند و از این آمار ۶ هزار نفر بهبود یافته‌اند، بیان کرد: تاکنون ۶۰۰ نفر ناشی از بیماری‌های عفونت حاد تنفسی فوت کرده‌اند که تعدادی از آن‌ها کرونا مثبت بوده و تعدادی منفی اما علائم عفونت و وضعیت شرایط بالینی نشان می‌دهد که آن‌ها ممکن است مبتلا به کرونا بوده‌اند، چرا که تعدادی از آزمایش‌ها در کرونا منفی کاذب است.

 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تأکید بر این‌که باید چرخه انتقال را کاملاً حذف کنیم تا از این بیماری رهایی پیدا کنیم، خاطرنشان کرد: این بیماری بسیار مسری است، اگر بیمار و افراد ناقل در جامعه باشند، هر لحظه امکان دارد با موج دوم بیماری کرونا مواجه شویم و اگر موج دوم بیاید، می‌تواند عوارض بسیار بدی داشته باشد، به دلیل این‌که بیمارستان‌ها نزدیک دو ماه است که با بیماری کرونا درگیر هستند و فرسودگی در پرسنل ما اتفاق افتاده، همه این موارد این هشدار را به ما می‌دهد که اگر از الان فاصله اجتماعی را رعایت نکنیم، هر لحظه امکان دارد با یک موج سهمگین موارد ابتلا به کرونا مواجه شویم.

 

وی با تاکید بر رعایت بهداشت عمومی و شستن دست‌ها، افزود: اگر مردم علائم اولیه ابتلا به کرونا مانند تب، گلو درد، سرفه و تنگی نفس را داشتند از طریق سامانه سلامت به نشانی salamat.gov.ir وضعیت خود را اعلام کنند تا همکاران حوزه بهداشت و دانشگاه در اسرع وقت با آنها تماس بگیرند و راهنمایی کنند یا با سامانه تلفنی ۳۱۱۳ تماس گیرند و مشاوره لازم را دریافت کنند.

 

رشد ۳ درصدی بستری شدگان در تهران

علیرضا زالی فرمانده مدیریت ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران در اخبار شبکه پنج اظهار کرد: میزان بستری در بخش مراقبت‌های ویژه تحت پوشش دانشگاه‌های علوم پزشکی استان تهران به اندازه ۳ درصد طی ۲۴ ساعت گذشته رشد داشته است و تعداد ۴۵۰ بیمار جدید در بخش‌های عادی و ۱۰۹ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند.

 

او ادامه داد: بر اساس آمار‌ها میزان بستری بیماران در بخش عادی به اندازه ۴ درصد کاهش و بستری بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه به اندازه ۳ درصد رشد داشته است.

 

زالی تاکید کرد: امروزه حدود ۳۶۲ هزار نفر از ناوگان مترو استفاده کردند که این موضوع نشان‌دهنده رشد قابل توجهی از حضور مردم در مترو است و باعث ایجاد نگرانی شده است.

 

او با اشاره به اینکه خطوط ۱ و ۲ مترو پرتراکم‌تر است، گفت: افراد برای انجام کار‌های ضروری که باید در سطح شهر و مراکز شلوغ حضور یابند باید از وسایل حفاظتی مانند دستکش و ماسک استفاده کنند. من از مردم درخواست دارم از تردد غیر ضروری در سطح شهر به ویژه مراکز شلوغ پرهیز کنند.

 

زالی گفت: یکی از مشکلات ما این است که ماسک به اندازه کافی در بین مردم توزیع نشده است و احتمال دارد که همه مردم از ماسک برخوردار نباشند و افراد توانایی تهیه ماسک را نداشته باشند. که من پیشنهاد می‌کنم از ماسک‌های خانگی و تولید داخل استفاده کنند.

 

شمار مبتلایان به کرونا در اردبیل به ۸۰۹ نفر رسید

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل کل موارد مثبت قطعی ابتلا به کرونا را ٨٠٩ نفر اعلام کرد و گفت: متاسفانه یک نفر نیز در ۲۴ ساعت گذشته جان خود را از دست داده است.

 

به گزارش مهر، محمدرضا رضایی بنا عصر یکشنبه در تشریح آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در اردبیل در جمع خبرنگاران عنوان کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۳ نفر مورد مثبت قطعی بر اساس جواب آزمایش ویروس شناسی در استان اردبیل اعلام شد.

 

وی کل موارد مثبت قطعی را از ابتدای شیوع کرونا ٨٠٩ نفر اعلام کرد و افزود: یک نفر نیز در ۲۴ ساعت گذشته فوت کرده است.

 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل کل فوتی‌های ناشی از کرونا را ١۲۵ نفر شمرد و یادآور شد: ۳۸ نفر نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

 

به گفته رضایی بنا از ابتدای شیوع بیماری کرونا در استان یک هزار و ۴۶۵ نفر ترخیص شدند.

 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل یادآور شد: با توجه به اینکه مدیریت مقابله با کرونا به مرحله جدیدی رسیده و بخشی از فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی شروع شده توصیه‌های قبلی با تاکید بر کاهش تردد، رفت و آمد و برخوردهای اجتماعی کمتر مورد اهمیت بوده تا هرچه بهتر بتوانیم بیماری را کنترل کنیم.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------