اخبار پزشکی


اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,ویروس کووید ۱۹

کرونا مخوف تر از مرس و سارس/این ویروس مدام در حال تغییر است

دبیر انجمن ویروس شناسی، با اذعان به قدرت ویروس کووید ۱۹، گفت: این ویروس آمده که نقاط ضعف ویروس های هم خانواده خودش را…


توسعه روش جدیدی برای ترسیم نقشه متابولیسم کلسترول در مغزاخبار,اخبار پزشکی,نقشه متابولیسم کلسترول در مغز
گروهی از محققان "دانشگاه سوانزی"(Swansea University) ولز فناوری جدیدی را برای نظارت بر کلسترول در بافت مغز ایجاد کرده‌اند که می‌تواند ارتباط آن با بیماری‌های عصبی را کشف کند و راه را برای توسعه درمان‌های جدید هموار کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، طی این تحقیق که در مجله "National Academy of Sciences "منتشر شده است، محققان مکان‌های اصلی کلسترول در مغز و اینکه کلسترول می‌تواند به چه مولکول‌هایی در مغز تبدیل شود را نشان داده‌اند. مغز یک اندام بسیار پیچیده است و کلسترول و متابولیت‌های آن نقش مهمی در عملکرد مغز ایفا می‌کنند. متابولیسم بهم ریخته کلسترول(Dysregulated cholesterol metabolism) با تعدادی از اختلالات عصبی مانند آلزایمر ، پارکینسون ، بیماری هانتینگتون، ام اس و بیماری نورون حرکتی مرتبط است.

 

محققان می‌دانند که کلسترول به طور مساوی در مناطق مختلف مغز توزیع نمی شود با این حال، تاکنون هیچ فناوری‌ای برای نقشه برداری از متابولیسم کلسترول در مکان‌های مشخص شده از مغز در سطح میکروسکوپی و ترسیم چگونگی تغییر کلسترول در ساختارهای پاتولوژیکی در مغز توسعه داده نشده بود.

 

طی این مطالعه محققان یک پلت فرم تصویربرداری طیف سنجی جرمی پیشرفته (advanced mass spectrometry imaging platform) را برای آشکار ساختن مکان متابولیسم کلسترول در بافت مغز موش با وضوح میکرومتر توسعه داده و از ان برای انجام این کار استفاده کردند.

 

محققان نه تنها کلسترول، بلکه متابولیت‌های بیولوژیکی فعال ناشی از گردش کلسترول  در مغز را نیز نقشه برداری کردند. به عنوان مثال، آنها دریافتند که ۲۴S-هیدروکسی کلسترول(متابولیت اصلی کلسترول در مغز) تقریباً در جسم مخطط ۱۰ برابر بیشتر از مخچه وجود دارد که این دو ناحیه نیز در انجام حرکات و شناخت دخیل هستند.

 

این فناوری حاصل یک دهه تحقیق محققان دانشگاه سوانزی است که در آن محققان روش‌هایی را برای آشکار ساختن متابولیت‌های مختلف کلسترول در مقادیر بسیار کمی از مغز ایجاد کرده‌اند.

 

پروفسور "ویلیام گریفیتس"(William Griffiths) از دانشگاه سوانزی گفت: اگرچه ما طی این مطالعه فناوری مذکور را بر روی مغز موشها آزمایش کردیم اما می‌توان از این فناوری بر روی انسان در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی یا یک محیط بالینی نیز استفاده کرد و فناوری مذکور انقلابی در پیوند جراحی مغز  محسوب می‌شود زیرا بافت خارج شده در حین جراحی می‌تواند به سرعت توسط فناوری ما در کلینیک نشان داده شود و پزشکان می‌توانند از آن برای تمایز بافت سالم از بافت بیمار استفاده کنند.

 

پروفسور "یوکین وانگ"(Yuqin Wang) نیز افزود: این فناوری درک ما از پیچیدگی عملکرد مغز و چگونگی تغییر آن در اختلالات عصبی را افزایش می‌دهد. نتایج ما نشان می‌دهد که گردش کلسترول به ویژه در جسم مخطط بسیار زیاد است، جسم مخطط نیز ناحیه‌ای در مغز است که در بیماری هانتینگتون بسیار تحت تاثیر قرار می‌گیرد. ما از این روش برای درک اینکه چگونه متابولیسم کلسترول با این بیماری مرتبط است، استفاده خواهیم کرد. این کار ممکن است منجر به توسعه روش‌های درمانی جدید برای این بیماری که در حال حاضر هیچ درمانی ندارد، شود.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------