X

جدیدترین جزئیات ویروس کرونای انگلیسی/ سازمان بهداشت جهانی: واکسن کرونا علیه ویروس جهش یافته کارآمد استاخبار,اخبار پزشکی,ویروس کرونای انگلیسی
نشریه پزشکی بریتانیا (BMJ) درباره گونه جدید SARS -CoV-۲ ویروس کرونا که در بریتانیا شناسایی شده، جزئیاتی را اعلام کرده است.

به گزارش مهر، نشریه پزشکی بریتانیا (BMJ) در یک خبر به برخی سوالات در مورد گونه جدید SARS -CoV-۲ پاسخ داده است.

 

گونه جدید کروناویروس VUI-۲۰۲۰۱۲/۰۱ (the first “Variant Under Investigation” in December ۲۰۲۰) نامگذاری شده است. ۱۷ موتاسیون دارد که مهم‌ترین آن N۵۰۱Y در پروتئین spike است.

 

ویروس از پروتئین spike برای ارتباط با گیرنده ACE۲ بدن انسان و ورود به سلول‌ها استفاده می‌کند. موتاسیون در این پروتئین می‌تواند موجب افزایش قابلیت عفونت‌زایی و پخش ویروس شود.

 

اما این گونه چگونه شناسایی شد. کنسرسیوم Covid-۱۹ Genomics UK (COG-UK) که به‌صورت تصادفی ماده ژنتیکی نمونه‌های COVID-۱۹ را توالی‌یابی می‌کند، این گونه را شناسایی کرده است. شناسایی اولین مورد در اواخر سپتامبر بوده است.

 

درباره میزان شیوع آن گفته شده است که تا ۱۳ دسامبر، ۱۱۰۸ مورد در بریتانیا آلوده به این گونه جدید شناسایی شده‌اند. این موارد اکثراً در جنوب شرقی انگلستان بوده‌اند.

 

درباره اینکه آیا این گونه جدید سریع‌تر پخش می‌شود، وزیر بهداشت انگلیس ابراز داشته که آنالیزهای اولیه نشان می‌دهد ایجاد این گونه جدید ممکن است با افزایش تعداد موارد COVID-۱۹ در جنوب شرقی انگلستان ارتباط داشته باشد.

 

در این نشریه پزشکی در پاسخ به این سوال که آیا موتاسیون‌ها مورد انتظار هستند، یادآور شده است ویروس SARS-CoV-۲ یک نوع RNA ویروس است که موتاسیون‌ها به‌صورت طبیعی هنگام تکثیر آن در سلول رخ می‌دهد. همه موتاسیون‌ها مهم نیستند. بر اساس اعلام COG-UK، تاکنون حدود ۴۰۰۰ موتاسیون در پروتئین spike این ویروس شناسایی شده است.

 

درباره اینکه آیا گونه جدید خطرناک‌تر است، محققان تاکید کرده اند که هنوز نمی‌دانند. موتاسیون‌هایی که ویروس را عفونی‌تر می‌کنند، لزوماً موجب خطرناک‌ترشدن آن نمی‌شوند. برای مثال، گونه D۶۱۴G که در بریتانیا اکنون شایع‌ترین گونه در حال پخش است، احتمالاً موجب افزایش قابلیت پخش آن شده، اما ظاهراً موجب افزایش شدت بیماری نشده است.

 

آیا واکسن‌ها هنوز به‌درد می‌خورند؟ سوالی که پس از شناسایی گونه جدید اذهان را به خود مشغول کرده است. نشریه پزشکی بریتانیا (BMJ) در پاسخ به این سوال یادآور شده است سه واکسن اصلی کرونا بر اساس پروتئین spike ویروس ساخته شده‌اند که در گونه جدید دچار تغییر شده است. اما واکسن‌ها موجب ساخت آنتی‌بادی علیه بخش‌های بسیاری از این پروتئین می‌شوند و در نتیجه بعید است که یک تغییر موجب کاهش اثر واکسن شود.

 

اما در طول زمان که موتاسیون‌ها بیش‌تر شوند، احتمالاً نیاز به واکسن‌های تغییریافته‌ای داریم. ویروس SARS-CoV-۲ برخلاف ویروس آنفلوآنزا موتاسیون‌های زیادی ندارد و در نتیجه احتمالاً به تولید واکسن‌های تغییریافته تا مدتی نیاز نداریم.

 

***

 

سازمان بهداشت جهانی: واکسن کرونا علیه ویروس جهش یافته کارآمد است

مقامات سازمان بهداشت جهانی اعلام کردند که هنوز واکسن‌های کرونا روی ویروس جهش یافته، موثر و کارآمد هستند.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از نیوزنو، نسخه جدید و جهش یافته ویروس کرونا در جهان در حال گسترش است؛ این موضوع همه را بسیار نگران کرده است اما مقامات سازمان بهداشت جهانی اعلام کردند که هنوز واکسن‌ها موثر و کارآمد هستند.

 

سازمان بهداشت جهانی در بیانیه‌ای اعلام کرد که نوع جدید ویروس کرونای انگلیسی نسبت به نسخه‌های قبلی خود، بیماری‌زا‌تر است.

 

ماریا ون کرکووه، مدیر فنی سازمان بهداشت جهانی در زمینه کرونا گفت: در سویه جدید ویروس کرونا، هیچ افزایش قدرت انتقالی مشاهده نشده است.

 

او ادامه داد: افرادی که به نوع جدید ویروس مبتلا شده‌اند می‌توانند ۱.۵ انسان را آلوده کنند. نسبت آلوده کردن افراد توسط بیماران اکنون مطابق با ۱.۱ است.

 

مدیر فنی سازمان بهداشت جهانی افزود: دانشمندان اکنون در تلاش هستند تا میزان تشابه و تفاوت‌های ویروس جدید را کشف کنند و تاثیر آن بر روی افراد مختلف را شناسایی کنند.

 

پاتریک والاس، مشاور ارشد علمی دولت انگلیس نیز اعلام کرد که هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد واکسن کرونا با توجه به نوع جدید این ویروس تاثیرگذار نیست.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------