محدودیت‌ و جریمه‌های سنگین در انتظار واکسن‌گریزهاجریمه برای واکسن‌گریزها،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با تشریح نوع عملکرد سامانه کنترل و مدیریت هوشمند کرونا، در عین حال از اعمال محدودیت جدّي بر واکسن گریزها خبر داد و گفت: افرادی که واکسن نزنند قوانین جدی شامل حالشان خواهد شد؛ چراکه واکسن اکنون در دسترس است و همه باید واکسن بزنند.

دکتر مصطفی قانعی در گفت وگو با ایسنا، درباره طرح کنترل و مدیریت هوشمند کرونا، گفت: هدف هوشمندسازی قرنطینه کرونا این است که به جای آنکه کلیه کسب و کارها پس از بروز همه گیری کرونا تعطیل شود، فقط کسانی که ناقل بیماری هستند یا واکسن نزدند، محدود شوند. از این جهت چنین امکانی تاکنون فراهم نبوده است اما از دو سال گذشته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکت هاي دانش بنیان حمایت کرد و این شرکت ها نیز زیرساخت خوبی فراهم کردند و امور آنرا با وزارت کشور پیش بردند و موفق شدند که هفته گذشته مصوبه ستاد ملی کرونا را در این زمینه اخذ کنند.

 

اعمال محدودیت برای واکسن گریزها

وی افزود:موضوعیت این طرح این است که با این شیوه کسب و کارها بازگشایی می شوند و دیگر برای افرادی که ناقل بیماری نباشند و واکسن هم تزریق کرده باشند، محدودیتی اعمال نخواهد شد و بر این اساس بر جمعیتی محدودیت اعمال می شود که واکسن نزدند و یا ناقل بیماری هستند. بنابراین سایر افراد کسب و کارشان برقرار است و اگر می خواهند تردد یا سفر داشته باشند این اقدام برایشان تسهیل می شود.

 

نحوه مدیریت هوشمند کرونا

قانعی افزود: اصل کار در ابتدا با کیت های تشخیصی سریع انجام می شود و بخش خصوصی، ادارات و نهادها خودشان متقبل پرداخت هزینه انجام تست ها میشوند تا این موضوع متوجه خسارت تعطیلی کسب و کار یا ادارات نشوند. انجام تست برای مشاغل مختلف مشمول دستورالعمل های مختلف می شود و وزارت بهداشت بر اساس میزان خطر گروه شغلی در تماس با مردم تعیین می کند که با چه توالی باید تست گرفته شود، پس از آن اطلاعات وارد سامانه شده و به شکل هوشمند کنترل می شود.

 

تستهای دوره ای برای واکسن زده ها

او با تاکید بر این که افرادی که واکسن نزدند مشمول محدودیت های جدّي خواهند شد، تصریح کرد :موضوع یاد شده و اخذ تست سریع دوره ای درباره واکسن زده ها است. تزریق واکسن کف عملکرد سامانه است. کسانی که واکسن تزریق کردند به شکل توالی تست می شوند تا در صورت ابتلا، بیماری را منتقل نکنند. البته فکر می کنم درمورد کارمندان دولت تصمیمات گرفته شده است و کسی نمی تواند کارمند دولت باشد و واکسن نزده باشد.

 

قانعی تاکید کرد:سامانه مذکور برای هوشمند کردن مدیریت کرونا است که از تزریق واکسن افراد، اخذ تست، شغل و... آن ها مطلع است و سبب تسهیل مدیریت می شود. بنابراین کسانی تست خواهند داد که واکسن زده باشند و افرادی که واکسن نزنند قوانین جدی شامل حالشان خواهد شد چون واکسن اکنون دردسترس است و همه باید واکسن بزنند.

 

جریمه سنگین برای نقض قرنطینه از سوی واکسن گریزها

او درباره رصد کردن سفرها و مسافران پس از آغاز بکار سامانه هوشمند مدیریت کرونا نیز گفت: اطلاعات هرکسی که واکسن دریافت کرده است (کدملی و خودرو) در سامانه موجود است؛ بنابراین زمانی که خودرو از مقابل دوربین عبور می کند مشمول جریمه نمی شود؛ اما برای کسی که واکسن نزده است جریمه های سنگینی قائل می شویم.

 

اجرای آزمایشی قرنطینه هوشمند در قزوین

وی گفت: البته میزان جریمه و نوع محدودیت ها تدریجا توسط دولت اعلام خواهد شد، ولی فعلاً ستاد ملی کرونا با اجرای آزمایشی طرح در استان قزوین موافقت کرده است و باید طی یک تا دو ماه آینده نتایج منتشر شود تا تصمیم به کشوری کردن آن بگیریم. ان شاءلله از یک تا دو هفته دیگر با دستور وزیر کشور طرح در استان مذکور اجرایی می شود.

 

قانعی درباره چگونگی آغاز به کار بنگاه های اقتصادی نیز تصریح کرد: بنگاه اقتصادی اطلاعات خود را در سامانه ای که آدرس آن متعاقبا اعلام خواهد شد ثبت می کند و سپس شرکت های دانش بنیانی که تست تشخیص سریع می گیرند، به این بنگاه مراجعه می کنند و در فواصلی که وزارت بهداشت بنابر پارامترهای مختلف تعیین می کند، از کارکنان تست کرونا می گیرند و اطلاعات را وارد سامانه می کنند و بر این مبنا و توالی کار انجام می شود.

 

او ادامه داد :استفاده از سامانه به معنای اجبار واکسیناسیون نیست؛ بلکه معنای آن این است که در صورت عدم تزریق واکسن، خدمتی به فرد ارائه نمی شود و چون او امکان دارد عامل بیماری باشد برایش محدودیت جدی ایجاد می شود.

 

قانعی متذکر شد: مخالفان واکسیناسیون اگر به علم و کارشناسی معتقدند که باید ببینند پزشکان که خود مطلع هستند، واکسن زدند و اگر به رهبران دینی نگاه می کنند که خب مقام معظم رهبری هم واکسن زدند و ادله ای برای مخالفت با واکسن از نظر علمی و دینی وجود ندارد.

 


کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی