گازگرفتگی علائمی شبیه آنفلوانزا دارد اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,   گازگرفتگی
سرپرست گروه سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: علائم مسمومیت با گاز منواکسیدکربن که به 'قاتل خاموش' معروف می باشد شبیه بیماری آنفلوانزا است. 

دکتر بیتا دادفر روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: سردرد، سرگیجه، احساس سیاهی در چشم، حالت تهوع و استفراغ از علائم مسمومیت خفیف با گاز منواکسید کربن هستند لذا فرد فکر می کند دچار سرماخوردگی شده در حالی که این علائم هشداردهنده است.

 

وی ادامه داد: علائم مسمومیت با گاز منواکسید کربن بسته به شدت و زمان آن متفاوت است بطوری که مسمومیتهای شدید درد در قفسه سینه و کاهش هوشیاری را در پی دارد و در این شرایط فرد قدرت تکلم و تکان دادن دستها و پاهای خود را ندارد و در نهایت اغما و مرگ به سراغش می آید.

 

سرپرست گروه سم شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: منواکسید کربن گازی است بدون بو و غیرقابل دیدن و هر نوع سوخت کربنی که ناقص بسوزد منجر به تولید این گاز می شود بنابراین سوخت ناقص دستگاههای حرارتی، سوختن چوب، ذغال، وسایل پخت و پز و آبگرمکن گازی از منابع تولید منواکسید کربن هستند.

 

وی افزود: نیمه نخست امسال 11 مبتلا به مسمومیت با گاز منواکسید کربن در مرکز سم شناسی بالینی بیمارستان امام رضا(ع) مشهد که شمال شرق کشور را زیر پوشش دارد پذیرش و بعد از بهبودی از بیمارستان مرخص شده اند.

 

دکتر دادفر ادامه داد: پارسال نیز 39 نفر بر اثر مسمومیت با گاز منواکسید کربن در بیمارستان امام رضا مشهد بستری و درمان شدند که 21 نفر از آنان زن و بقیه مرد بودند.

 

وی گفت: البته بخشی از مسمومان با گاز منواکسید کربن به علت شدت مسمومیت در محل فوت می کنند که آمار آن در اختیار پزشکی قانونی است.

 

سرپرست گروه سم شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد استفاده نکردن از کباب پز در داخل فضاهای بسته، گرم نکردن خانه با اجاق گاز، عدم استفاده از گاز پیک نیک برای گرم کردن داخل خودروهایی مانند کامیون و اتوبوس، اطمینان از باز بودن مسیر دودکش و تجهیز آن با کلاهک T را از جمله اقدامات ضرورتی حفاظتی و ایمنی بخش برای پیشگیری از مسمومیت با گاز منواکسید کربن عنوان کرد.

 

بر اساس اعلام اداره کل پزشکی قانونی خراسان رضوی طی نیمه نخست امسال 25 نفر در این استان به علت مسمومیت با گار منواکسید کربن جان باخته اند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------