اخبار پزشکی


اخبار,اخبار پزشکی

ساخت اعضای بدن انسان توسط محققان در آلمان برای پیوند کلیه

محققان در آلمان اعضای بدن انسان را به‌صورت شفاف با فناوری جدید به‌صورت سه‌بعدی ساختند که قابلیت پیوند دارد. به گزارش…


ارتباط مصرف آنتی بیوتیک در نوزادی و افزایش ریسک چاقی اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی, آنتی بیوتیک
نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد کودکانی که قبل از ۲ سالگی آنتی بیوتیک دریافت می کنند با احتمال بیشتر چاقی روبرو هستند. 

به گزارش مهر، یافته های حاصل از بررسی سابقه مصرف دارو در نوزادان و احتمال چاقی شان در دوران کودکی تا سن ۸ سالگی نشان داد ارتباط قوی ای بین مصرف آنتی بیوتیک قبل از سن ۲ سالگی و ریسک چاقی در سنین کودکی وجود دارد.

 

دکتر «کاد نیولاند»، سرپرست تیم تحقیق در یگان پزشکی نیروی هوایی ایالات متحده، در این باره می گوید: «ما معتقدیم وجود این رابطه ناشی از تغییرات در میکروبیوم کودکان در پی مصرف این داروها است. اما این مسئله می تواند تنها نتیجه ابتلا به عفونت باشد.»

 

وی اذعان می کند داروهای ریفلاکس اسید نظیر مسدودکنده های هیستامین و بازدارنده های پمپ پروتون که غالبا برای نوزادان تجویز می شوند، این ارتباط را نشان نداده اند. ریفلاکس اسید معده مشکلی شایع و عادی دربین اکثر نوزادان تا ۱۲ ماهگی است.

 

در این مطالعه، محققان داده های حدود ۳۳۳ هزار کودک متولدشده بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۳ را بررسی کردند. برای بیش از ۲۴۱ هزار قبل از ۲ سالگی آنتی بیوتیک تجویز شده بود. حدود ۴۰ هزار کودک مسدودکننده های هیستامین و برای بیش از ۱۱ هزار کودک بازدارنده های پمپ پروتون تجویز شده بود. حدود ۶۰۰۰ کودک هم هر سه دارو را دریافت کرده بودند.

 

طبق برآورد محققان، تا سن ۸ سالگی حدود ۴۷ هزار کودک (۱۴ درصد) چاق شده بودند. از بین این تعداد حدود ۹۶۰۰ کودک در دوره نوزادی اصلا هیچ آنتی بیوتیک یا داروی ریفلاکس اسید دریافت نکرده بودند.

 

محققان بعد از در نظرگرفتن سوابق داروی مصرفی به این نتیجه رسیدند که نوزادان دریافت کننده آنتی بیوتیک ۲۶ درصد بیشتر با احتمال چاقی تا سن ۳ سالگی روبرو بودند.

 

همچنین مشخص شد داروهای ریفلاکس اسید هم موجب افزایش ریسک چاقی در دوره کودکی شدند.

 

با این حال محققان تاکید می کنند به خاطر درمان عفونت و تب ناشی از آن نباید مصرف آنتی بیوتیک را در کودکان قطع کرد و در این زمینه نیاز به تحقیقات بیشتری است.

 

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------