عوارض خطرناک بلع مواد سوزاننده/مراقب کودکان باشید اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,مواد سوزاننده
یک دستیار فوق تخصص کودکان، نسبت به عوارض و خطرات بلع مواد سوزاننده توسط کودکان هشدار داد و گفت: این مواد در منازل به عنوان لوله باز کن، جرم گیر، جوهر نمک و…، استفاده می شود. 

به گزارش مهر، هادی جعفری تبار، اظهار داشت: بازها به طور کلی خطر ناک تر از اسیدها هستند چرا که اولاً اسید بسیار تند و بد بو است و کودک مقدار کمتری از آن را می‌خورد، ولی بازها را به میزان بیشتری می‌خورند و ثانیاً اسید نکروز انعقادی ایجاد می‌کند که کمتر در بافت نفوذ می‌کند ولی بازها نکروز میعانی ایجاد می‌کنند و تا عمق بیشتری در بافت نفوذ می‌کنند.

 

این دستیار فوق تخصص کودکان افزود: کودکان زیر ۵ سال به شدت نسبت به محیط اطراف خود کنجکاو هستند و سعی دارند با تمام اجسام پیرامون خود بازی و یا آن را در دهان خود بگذارند، بدین منظور و برای پیشگیری از بروز برخی آسیب‌ها و حوادث احتمالی به خانواده‌ها توصیه می‌شود کودک را در محیط امن نگه‌داری کنند و به آنها توجه بسیار زیادی داشته باشند. متأسفانه گاهی سهل انگاری والدین و افزایش کنجکاوی کودکان موجب بروز مسائلی از قبیل سوختگی از طریق مصرف مواد قلیایی و اسیدی می‌شود.

 

وی ادامه داد: نکته مهم این است که ارتباط دقیق بین میزان آسیب دهان و آسیب مری وجود ندارد یعنی اینکه ممکن است دهان سالم باشد و یا آسیب کمی داشته باشد ولی مری، معده و یا دستگاه گوارش آسیب جدی دیده باشد.

 

جعفری تبار درباره داروهای پیلینگ، میخچه و شوینده‌های سبزی به والدین هشدار داد و گفت: این داروها را در دسترس کودکان قرار ندهید چرا که این مواد دارای ترکیبات شیمیایی هستند و سوزاندگی شدیدی ایجاد می‌کنند.

 

وی تصریح کرد: به والدین توصیه می‌شود زمانی که متوجه مصرف مواد قلیایی و اسیدی توسط کودکشان شدند سریعاً کودک را به مراکز درمان ارجاع دهند و هیچ گونه اقدامی انجام ندهند، زیرا هر گونه اقدام اضافی می‌تواند آسیب بیشتری را بر جای بگذارد.

 

بلع برخی اجسام خارجی عوارض جدی ایجاد خواهد کرد

جعفری تبار ضمن بررسی شیوع و عوارض ناشی از بلع اجسام خارجی در کودکان خاطرنشان کرد: انواع و اقسام اجسام خارجی وجود دارند که کودکان با توجه به سن و شرایط سنی خود آنها را بلع می‌کنند.

 

وی درباره بلع اجسام خارجی توسط کودکان اظهار داشت: اجسام خارجی که توسط کودکان بلع می‌شوند معمولاً انواع سکه‌ها، قطعات اسباب‌بازی، تیله‌ها و هسته میوه‌ها هستند.

 

متخصص گوارش کودکان با بیان اینکه سن شایع کودکانی که اجسام خارجی را می‌بلعند ۶ ماهگی تا ۳ سالگی و گاهی ۵ سالگی است، اظهار داشت: کودکانی که دچار مشکلات تکاملی و عصبی بوده و از نظر ذهنی عقب‌مانده هستند نیز ممکن است اجسام خارجی را ببلعند.

 

وی ادامه داد: بلع برخی اجسام خارجی خطرناک است مثلاً باطری‌های کوچک سکه‌ای که در اسباب‌بازی‌ها و چراغ قوه‌ها گذاشته می‌شوند می‌تواند در مری گیر کرده و کمتر از یک ساعت باعث سوراخ شدن آن و عوارض جدی برای کودک شود.

 

متخصص گوارش کودکان توصیه کرد: نباید اسباب‌بازی‌ها، ساعت‌های مچی و وسایلی که از این باطری‌ها دارند را در دسترس کودکان سنین پایین قرار داد زیرا در صورت بلعیده شدن نیاز به آندوسکوپی دارد بنابراین اگر والدین نسبت به این موضوع شک کردند باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنند.

 

جعفری تبار تصریح کرد: آهن‌ربا یکی دیگر از اجسام خارجی خطرناک است که در صورتی که توسط کودکان بلعیده شود می‌تواند موجب گیر کردن قسمتی از روده یا معده توسط آن شود که در نهایت سوراخ شدن روده یا معده را در پی دارد و باید با عمل جراحی سنگین خارج شود در این مورد نیز توصیه می‌شود کودکان زیر ۴ سال به آهن‌ربا دست نزنند.

 

وی بلعیدن اجسام نوک تیز مانند سوزن، سوزن ته‌گرد و سنجاق قفلی را عاملی برای سوراخ شدن مری، معده و روده دانست که باید جهت درمان کودک را آندوسکوپی کرد.

 

جعفری تبار در ادامه به امکانات تخصصی و فوق تخصصی بیمارستان کودکان مفید اشاره کرد و گفت: بیمارستان کودکان مفید با در اختیار داشتن اعضای هیئت علمی برجسته و تجهیزات و امکانات پیشرفته خدمات منحصر بفردی ارائه می‌دهد.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------