اخبار پزشکی


اخبار,اخبار پزشکی,سزارین

سزارین مناسبتی پیگرد قانونی دارد

رئیس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت گفت: درصورت بروز عارضه بر اثر سزاین انتخابی و مناسبتی با متخلفان برخورد قضایی می شود.…


داروخانه‌ها تعاونی می شوند اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,داروخانه‌ها
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: پیش نویس آیین نامه ای آماده شده است که بر اساس آن به چند داروساز مجوز داروخانه اعطا شود به آن معنا که داروخانه ها به نوعی به شرکت سهامی یا تعاونی تبدیل شوند. هدف آیین نامه جدید اعطای تسهیلات بیشتر برای تاسیس مشترک داروخانه توسط داروسازان است. 

محمد رضا شانه ساز در نشست خبری پنجمین نمایشگاه دارو و صنایع وابسته (ایران فارما) افزود: این آیین نامه قبل از پایان سال ابلاغ می شود.

 

وی اضافه کرد: تاسیس داروخانه ها خارج از توان دانش آموختگان جدید است؛ بنابراین لازم است حمایت هایی اقتصادی تاسیس این مراکز به ویژه در مناطق محروم و کم برخوردار انجام شود.

 

رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: تعدادی از داروسازان جوان برخلاف ضوابط قانونی و به خاطر نداشتن توان مالی در دام سرمایه‌ گذارانی می افتند که توجهی به مسئولیت داروخانه داران ندارند و نگاه اقتصادی دارند.

 

شانه ساز خاطرنشان کرد: هدف آیین نامه جدید که با همکاری تشکل های مردم نهاد تدوین شده، این است که تسهیلات بیشتری برای تاسیس مشترک داروخانه توسط داروسازان قائل شویم.

 

شانه ساز افزود: این آیین نامه باید مراحل قانونی خود را برای ابلاغ طی کند. داروسازان به خاطر قسم پزشکی خود، نگاه سرمایه‌ای ندارند و این آیین نامه می تواند تحولی در داروخانه ها ایجاد کند.

 

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: با سیاست هایی که اعمال می شود، درآمد داروخانه ها به این سمت و سو می رود که بر اساس ارائه خدمات باشد نه فروش دارو.

 

شانه ساز افزود: فروش دارو ناخواسته به داروخانه القا می کند که به دنبال فروش دارو و مکمل های گران تر باشد.

 

وی تاکید کرد: داروخانه باید گلوگاهی برای جلوگیری از مصرف غیرمنطقی دارو باشد.

 

سوءاستفاده از ارز دارو کاهش یافت 

 

رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران درباره وجود سوءاستفاده و مافیا در حوزه ارز دارو و تجهیزات پزشکی گفت: سوءاستفاده از ارز دارو با برخوردهایی که با بخشی از متخلفان صورت گرفته، کاهش یافته است.

 

شانه ساز با اشاره به گردش مالی زیاد در حوزه دارو افزود: ارز در کشور چند نرخ دارد و اگر بخواهیم قسم بخوریم اتفاقی در حوزه ارز دارو نمی افتد، این طور نیست اما این موضوع، مختص دارو نمی شود.

 

وی خاطرنشان کرد: نظام دارویی کشور به این نتیجه رسیده است که با داشتن سامانه کنترلی قوی، نظارت بیشتری بر ارز دارو اعمال کند.

 

رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: تعدادی از پرونده های ارز دارو صحت نداشته و برخی از آنها صحت داشته است.

 

شانه ساز افزود: برخوردها با همکاری قوه قضائیه در حال انجام است و بنا داریم در مدت کوتاهی با سامانه های نظارتی مانند تیتک _هرچند نقاط ضعفی دارد _ و با ارتباط با سامانه های بانک مرکزی و گمرک، نظارت های بهتری انجام شود و بدون اغماض با متخلفان برخورد شود. 

 

وی اضافه کرد: امید است با نظارت ها، بخشی از ضرر و زیان بیت المال را جبران کنیم اما فقط بخش کوچکی از نظارت ها دست سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت است. 

 

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: شرکت های تولیدکننده و توزیع کننده نیز به زودی تحت نظارت ارزی قرار می گیرند.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------