X

کشف ماده ای در زهر زنبور عسل که خاصیت آنتی بیوتیکی دارد اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,زهر زنبور عسل
با افزایش مقاومت باکتری‌ها در برابر آنتی‌بیوتیک های قدیمی تلاش برای تولید این دارو با استفاده از منابع جدید آغاز شده و زهر زنبور عسل را می‌توان بدین منظور به کار برد. 

به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، پیش بینی می‌شود در آینده نه چندان دور بسیاری از آنتی‌بیوتیک‌های امروزی کارایی خود برای نابودی باکتری‌ها را از دست بدهند و لذا محققان دانشگاه پنسیلوانیا در تلاش برای استخراج مولکول‌های ضد میکروب از زهر زنبور عسل هستند.

 

آزمایش‌های اولیه ای که در این زمینه بر روی موش‌ها صورت گرفته، امیدوارکننده بوده و انتظار می‌رود این موفقیت در صورت انجام آزمایش‌های مذکور بر روی انسان‌ها نیز تکرار شود.

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد که اگر برای تولید آنتی‌بیوتیک‌های جدید اقدام نشود تا سال ۲۰۵۰ شاهد مرگ حدود ۱۰ میلیون نفر در جهان به علت فعالیت مخرب باکتری‌های مخرب و بیماری زا خواهیم بود. برای جلوگیری از وقوع این فاجعه تلاش برای تولید آنتی‌بیوتیک‌های جدید و مؤثر از بیش از یک دهه قبل آغاز شده است.

 

پیش از این از زهر مارهای زنگی و عقرب هم برای تولید آنتی‌بیوتیک استفاده شده، اما نتایج به دست آمده هنوز قطعی نیستند. ماده‌ای در زهر زنبور عسل که ممکن است برای تولید آنتی‌بیوتیک مؤثر باشد، نوعی پلیمر به نام mastoparan-L (mast-L) است که اگر چه باکتری‌ها را می‌کشد، اما فعلاً برای انسان هم مضر است و باعث نابودی گلبول‌های قرمز می‌شود. لذا محققان در تلاش برای یافتن راهی برای خنثی کردن عوارض جانبی استفاده از این پلیمر هستند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------