بررسی تعامل میان ویروس و سلول با کمک ابزارهای ریزسیال اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,ویروس  سلول
پژوهشگران "دانشگاه فناوری میشیگان" در بررسی جدیدی که به سرپرستی "ساناز حبیبی"، دانشمند ایرانی این دانشگاه صورت گرفته است، توانستند به بررسی تعامل میان ویروس و سلول بپردازند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌دیلی، مهندسان و متخصصان ویروس‌شناسی، روش جدیدی برای تماشای عفونت ویروسی در زمان واقعی ابداع کرده‌اند.

 

پژوهشگران "دانشگاه فناوری میشیگان" (MTU) در این پروژه که با سرپرستی "ساناز حبیبی" (Sanaz Habibi)، دانشمند ایرانی این دانشگاه انجام شده است، از ریزسیالات استفاده کرده‌اند و توانسته‌اند ویروس‌ها را با استفاده از میدان‌های مغناطیسی، در یک ابزار ریزسیال کنترل کنند. آنها با کمک این روش، به بررسی تغییرات غشای سلول پرداخته‌اند تا ایده واضح‌تری برای بررسی آنتی‌ویروس‌ها و متوقف کردن شیوع عفونت ویروسی در اختیار پژوهشگران دیگر ارائه دهند. شاید این روش در آینده برای بررسی تعامل کروناویروس و سلول‌های انسان نیز کارآمد باشد.

 

"آدرین مینریک" (Adrienne Minerick)، استاد مهندسی شیمی دانشگاه فناوری میشیگان و از پژوهشگران این پروژه گفت: مشکل روش‌های قدیمی که برای بررسی ویروس‌ها به کار می‌روند، این است که ارزیابی را به صورت غیر مستقیم انجام می‌دهند. تمرکز روش ما بر آن چیزی است که میان غشای سلول و سطح ویروس رخ می‌دهد. ما با کمک این روش توانستیم ورود ویروس به سلول را با وضوح بیشتری ببینیم.

 

تماشای چرخه عفونت ویروسی و بررسی مراحل آن، تاثیر زیادی بر ارائه داروهای ضد ویروسی جدید و درک بهتر شیوع ویروس دارد.

 

حبیبی گفت: ما با استفاده از ابزارهای ریزسیال، تعامل میان ویروس و سلول را بررسی کردیم و نشان دادیم که می‌توان این تعامل را در میدان مغناطیسی تماشا کرد.

 

سلول‌ها در ابزار ریزسیال، به حرکت در اطراف می‌پردازند و الگوهای مجزایی را شکل می‌دهند.

 

عفونت‌های ویروسی در حال حاضر در مرکز توجه هستند اما همه ویروس‌ها به یکدیگر شباهت ندارند. شاید روزی ابزارهای ریزسیال بتوانند به آزمایش سریع بیماری‌های ویروسی مانند کووید-19 کمک کنند.

 

حبیبی ادامه داد: ما با کمک این سیستم توانستیم تعامل میان ویروس و غشای سلول را بررسی کنیم. هنگامی که با چنین ذرات و ارگانیسم‌های کوچکی کار می‌کنید، می‌توانید به تماشای روندی بپردازید که در زمان واقعی رخ می‌دهد.

 

این پژوهش، در مجله "Langmuir" به چاپ رسیده است.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------