مقابله با کاهش بینایی با ژن درمانی اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,ژن درمانی
محققان ایرلندی از ابداع یک روش جدید ژن درمانی برای مقابله با کاهش میزان بینایی بیمارانی خبر داده‌اند که به دلایل ژنتیک در حال کورشدن هستند. 

به گزارش فارس به نقل از نیواطلس، کوری ژنتیکی که به اختصار دی او ای نامیده می‌شود در حال حاضر هیچ روش درمانی قطعی ندارد، ولی آزمایش‌هایی که بر روی موش‌ها صورت گرفته نشان می‌دهد که با ژن درمانی می‌توان پیشرفت‌هایی در زمینه مقابله با کوری ژنتیکی کسب کرد.

 

نشانه‌های کوری ژنتیک از سنین کم در انسان‌ها پیدا می‌شود و علت آن آسیب دیدن و تخریب شبکه عصبی چشم انسان است. این روند با کاهش تدریجی میزان بینایی، مشکل در زمینه شناسایی رنگ‌ها و کوری مطلق تداوم می‌یابد.

 

یکی از علل اصلی این بیماری جهش ژنی به نام او پی‌ای ۱ است که حاوی پروتئینی برای حفظ کارکردها و انرژی سلول هاست. بدون وجود این پروتئین شبکه میتوکندری سلول‌ها از هم می پاشد و کارکردهای آنها تضعیف شده و درنهایت بینایی تحلیل می‌رود. برای حل این مشکل آر ان ای این ژن دستکاری شده تا در نهایت یک ویروس بی ضرر شکل گرفته و از آن برای جلوگیری از مختل شدن ژن او پی‌ای ۱ بهره گرفته شود.

 

از این روش برای حل مشکلات میتوکندری های آسیب دیده سلول‌های چشم استفاده شده و آنها با اصلاح خود به بازگشت نسبی بینایی کمک کرده‌اند. انتظار می‌رود در آینده از این روش برای بازگرداندن بینایی حیوانات و سپس انسان‌ها استفاده شود.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------