کرونای جهش یافته در نمایشگاه گردشگری/ ضرورت اعمال محدودیت سفر به استان‌های درگیر اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی, کرونای جهش یافته
در حالی که ۷ نفر مبتلا به کرونای انگلیسی در تهران شناسایی شده و سه نفر بر اثر ابتلا به این ویروس فوت کردند، نمایشگاه گردشگری تهران با کمترین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حال برگزاری است.

  علیرضا زالی فر مانده عملیات مقابله با کرونا در تهران روز چهارم اسفند ماه خبر داد: تاکنون ۳ فوتی قطعی ناشی از ابتلاء به ویروس جهش یافته داشتیم. همچنین هفت نفر مبتلا به ویروس انگلیسی شناسایی شده‌اند.

 

این آمار نشان می‌دهد تهران از گزند کرونای انگلیسی نیز در امان نماند. با این وجود چهاردهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و سی و چهارمین نمایشگاه صنایع دستی در تهران از روز ۵ اسفند ماه به مدت سه روز در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی برپا شده است.

 

پیش از برگزاری این برنامه، مسئولان وزارت میراث فرهنگی اعلام کرده بودند که اجازه برگزاری این نمایشگاه را از ستاد ملی مبارزه با کرونا گرفته‌اند.

 

همچنین در پوسترهای تبلیغی این نمایشگاه آمده که برنامه با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی اجرا می‌شود. خشایار نیکزادفر مدیرعامل شرکت مادرتخصصی گردشگری که مسئولیت برپایی نمایشگاه را بر عهده دارد، نیز گفته بود که در نمایشگاه فاصله اجتماعی، ضدعفونی افراد و تب سنجی انجام خواهد شد همچنین نمایندگانی از ستاد کرونا نیز در برنامه حضور خواهند داشت.

 

اما آنچه که در روز اول افتتاحیه قابل مشاهده بود، نشان می‌داد که رعایت این موارد به دلیل ازدحام جمعیت امکان پذیر نیست و یا به صورت کامل اجرایی نمی‌شود.

 

به این علت که در زمان برپایی مراسم افتتاحیه، اگرچه صندلی‌های حضار با فاصله یک متری از هم قرار داده شده بود، اما باز هم عده‌ای سرپا ایستاده و سالن بدون تهویه پر شده بود.

 

پس از آن جمعیت به همراه وزیر میراث فرهنگی و سفرا به درب ورودی سالن ۳۸ برای بریدن روبان افتتاح رفتند. جمعیتی که کنار هم دوش به دوش ایستاده بودند تا روبان پاره کردن را ببینند. این جمعیت در همان ابتدا وارد سالن شدند و هر کجا که وزیر می‌رفت به همراهش بودند. در همان ابتدا به دلیل سیل جمعیت هیچیک از نکات بهداشتی رعایت نشد. اما پس از خروج دولتی‌ها از نمایشگاه، هنگام ورود با اینکه تونل ضدعفونی کننده وجود داشت اما مواد آن در ساعات میانی نمایشگاه به پایان رسید. ورودی سالن‌ها یک نفر تب سنجی را انجام می‌داد.‌

 

زمانی هم که قرار بود وزیر میراث فرهنگی مصاحبه در میان خبرنگاران داشته باشد، افرادی غیر از خبرنگاران وی را احاطه کرده بودند به نحوی که تجمع جمعیت در آن محدوده بسیار زیاد شده بود.

 

ابتلا به گونه انگلیسی کرونا رو به افزایش / ضرورت اعمال محدودیت سفر به استان‌های درگیر

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به افزایش موارد ابتلا به کرونا در کشور درباره احتمال ابتلای بهبودیافتگان گونه قبلی کرونا (ویروس ووهان)، گفت: نظر می‌رسد افرادی که پیش‌تر به بیماری مبتلا شدند و آنتی‌بادی محافظت کننده دارند آسیبی در نتیجه ابتلا به نوع بریتانیایی نخواهند دید. 

 

دکتر مسعود مردانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به افزایش تعداد موارد جدید بیماری کرونا در کشور، گفت: البته این افزایش فعلا به حدی نیست که تمام تخت‌های بیمارستانی اشغال شده باشد ولی از آن جهت نگران کننده است که اگر روند به این شکل ادامه داشته باشد تعطیلات نوروز هم مردم درگیر خواهند بود.

 

وی با اشاره به برخی برنامه‌ریزی‌ها برای سفرهای نوروزی، تاکید کرد: تا قطع کامل زنجیره انتقال بیماری کرونا، استقبال از سفرها منطقی نیست.

 

مردانی ادامه داد: پیش‌بینی ما این است که طی روزهای آتی میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور تاحدودی افزایش یابد؛ زیرا با افزایش تعداد موارد شناسایی شده، تعداد موارد بستری افزایش یافته و این موضوع بر تعداد مرگ و میرهم تاثیر خواهد گذاشت. خوشبختانه فعلا روند افزایش چندان قابل توجه نیست و به چشم نمی‌آید اما همه چیز به رفتار مردم و روند برخورد آنها با اپیدمی بستگی دارد.

 

این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه موارد ابتلا به نوع موتاسیون یافته کرونای بریتانیایی رو به افزایش است، اظهار کرد: در حال حاضر بیشترین کانون درگیری به این نوع از ویروس استان خوزستان است. در صورتی که محدودیت‌های سفر به استان‌های درگیر با ویروس موتاسیون یافته انگلیسی اتفاق نیفتد قطعا مشکل به کل کشور گسترش خواهد یافت. درصورتی که رفت‌ و آمدهای افراد بومی به این مناطق قطع شده یا کاهش یابد، تاثیرات مثبت را شاهد خواهیم بود.

 

وی افزود: ویروس کرونا چینی معمولا کودکان و نوجوانان را کمتر درگیر می‌کرد و بیشتر افراد مسن و کسانی که بیماری زمینه‌ای داشتند را درگیر می‌کرد. نوع جهش یافته ویروس(انگلیسی) نسبت به نوع ابتدایی بیشتر جوانان زیر ۲۰ سال و کودکان را درگیر می‌کند اما این دلیل بر آن نیست که میل نوع جهش یافته فقط و فقط کودکان هستند. هر فردی که در معرض ویروس قرار گیرد و آنتی‌بادی محافظت کننده نداشته باشد، در هر سنی به بیماری مبتلا خواهد شد.

 

مردانی ادامه داد: به نظر می‌رسد افرادی که پیشتر به بیماری مبتلا شدند و آنتی‌بادی محافظت کننده دارند آسیبی در نتیجه ابتلا به نوع بریتانیایی نخواهند دید چون آنتی‌بادی‌ها آنها را محافظت می‌کند و به نظر می‌رسد ابتلای آنها یا اتفاق نمی‌افتد و یا کمتر محتمل خواهد بود.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی