واکسن مشترک ایران و کوبا برای سنین ۱۸ تا ۸۰ سال قابل استفاده است | فاز اول تست انسانی واکسن فخرا به پایان رسید واکسن مشترک ایران و کوبا,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
مدیر پروژه فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا این واکسن را برای سنین ۱۸ تا ۸۰ سال قابل استفاده دانست.

 «احسان مصطفوی» مدیر پروژه فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن‌کرونا تولید مشترک ایران و کوبا در گفت‌وگو با  ایلنا، در رابطه با آخرین اخبار روند تولید این واکسن، بیان کرد: تزریق دوم واکسن در فاز سوم کارآزمایی بالینی در حال انجام است و تاکنون در ۶ شهر اصفهان، زنجان، همدان، بندرعباس، کرمان و یزد تزریق دوم را آغاز کرده‌اند.

 

وی ادامه داد: همچنین روز چهارشنبه تزریق را در بابل و ساری هم آغاز خواهیم کرد و تا الان حدود ۱۱ هزار نفر از ۲۴ هزار نفری که تزریق اول را انجام دادند، دریافت واکسن دوم را هم داشتند.

 

مصطفوی  با اشاره به ایمنی بخشی واکسن، افزود: دو هفته بعد از تزریق دوم واکسن، بررسی اثربخشی واکسن شروع خواهد شد و نیاز است، زمانی سپری شود تا کارایی واکسن در کاهش موارد ابتلا سنجیده شود و بعد نتیجه در اختیار سازمان غذا و داروی کشور قرار می‌گیرد.

 

وی گفت: هر زمان که سازمان غذا و دارو صلاح دانست و مستندات را کافی دانست و واکسن را بی‌خطر و اثربخش تشخیص داد، آن زمان واکسن اجازه توزیع و عرضه در بازار را می‌گیرد.

 

مصطفوی در پایان افزود: گروه سنی که در این مطالعه شرکت کردند از  ۱۸ تا ۸۰ سال هستند و نتیجه‌ی مطالعه که مشخص شد، واکسن برای همین گروه سنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

فاز اول تست انسانی واکسن فخرا به پایان رسید

سخنگوی بهداشت و درمان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از پایان فاز نخست تست انسانی واکسن کرونای فخرا خبر داد و گفت: فاز اول تست انسانی با تزریق به ۱۳۵ داوطلب اجرا شد و حال عمومی داوطلبان خوب است.

 

دکتر رضا الله‌ورن روز چهارشنبه در مراسم آغاز فاز دوم تست انسانی واکسن کرونای فخرا، در جمع خبرنگاران با بیان این‌که فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای فخرا از امروز آغاز می‌شود، اظهار داشت: فاز اول تست انسانی واکسن فخرا، با تزریق به ۱۳۵ نفر به پایان رسید و حال عمومی داوطلبان خوب است و عوارض جدی مشاهده نشده است.

 

سخنگوی بهداشت و درمان وزارت دفاع ادامه داد: در فاز دوم تست انسانی این واکسن به ۵۰۰ نفر داوطلب ۱۸ تا ۷۰ ساله تزریق خواهد شد.

 

وی با بیان این‌که داوطلب‌گیری فاز دوم این واکسن انجام شده است، افزود: غربالگری‌های پزشکی برای داوطلبان فاز دوم انجام شده و ما روزانه ۴۰ تا ۵۰ تزریق به داوطلبان خواهیم داشت.

 

به گفته الله ورن، فاز دوم در تهران انجام می‌شود اما برنامه‌ریزی شده تا فاز سوم در شهرستان‌ها نیز اجرا شود تا مردم سایر شهرها هم بتوانند در این مطالعه شرکت کنند.

 

سخنگوی بهداشت و درمان وزارت دفاع تصریح کرد: داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت fakhravac.ir آمادگی خود را برای شرکت در این طرح ملی اعلام کنند. ما پس از فاز دوم و با صدور مجوز از سوی وزارت بهداشت وارد فاز سوم تست انسانی می‌شویم. افراد با مراجعه به سایت می‌توانند شرایط شرکت در مطالعه بالینی را ملاحظه کنند. در فاز سوم عموم مردم می‌توانند در مطالعه شرکت کنند.

 

الله‌ورن ادامه داد: در فاز سوم تست انسانی بنا داریم واکسن کرونا را به تعداد بیشتری از داوطلبان، یعنی حدود ۳۰ هزار نفر تزریق کنیم.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------