مواد اولیه واکسن های داخلی کرونا در ایران تولید نمی شوند| اثر بخشی ۶۲ درصدی واکسن پاستوکووک در کوباواکسن های داخلی کرونا ,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیحاتی در مورد ساخت واکسن های ایرانی کرونا ارائه و بر یکپارچه شدن شرکت های واکسن سازی ایرانی در مقابله با کرونا تاکید کرد. 

 واکسن های ایرانی کرونا در کشورمان در حال تولید و بعضاً تزریق عمومی هستند.

 

واکسن کرونا تا کنون در کشورمان به بیش از ۵ میلیون نفر تزریق شده است.

 

در حالت تحریم و فقر ورود مواد نخست داروسازی، چگونه واکسن های کرونا ساخته می شوند؟ آیا مواد اولیه تولید واکسن ها در داخل کشور تولید می شود؟ این سوالات بود که رئیس مرکز ویروس شناسی کشور در گفت و گو با رکنا به آنها پاسخ داد.

 

به گزارش رکنا، چندین شرکت واکسن سازی در ایران به تولید واکسن پرداخته اند و شرکت هایی مانند واکسن کووایران برکت نیز برای تزریق عمومی آماده شده و در بسیاری از مراکز بهداشتی مردم می توانند از آن برای واکسینه شدن استفاده کنند. با این وجود تعداد دیگری از تولید کنندگان واکسن کرونا در کشورمان نیز در حال طی کردن مراحل کارآزمایی بالینی هستند. سؤال این جاست که آیا امکان نداشت تا همه این شرکت ها در یک یا دو شرکت منحصر شود و تمام قوای موجود را در جهت یکپارچه سازی تولید واکسن ایرانی به کار گرفت؟ دکتر ناجی، ویروس شناس و رئیس مرکز ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به این سوال و سوالاتی از این دست پاسخ داد.

 

آرزو داشتیم با ۲ شرکت واکسن سازی به تولید واکسن کرونا بپردازیم

دکتر علیرضا ناجی در جواب به این سوال که آیا مواد اولیه واکسن های ایرانی کرونا صد در صد تولید داخلی هستند یا خیر به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت :به هیچ وجه مواد اولیه تولید یک واکسن در یک کشور تولید نمی شود. همه دنیا امکان دارد در جریان تولید واکسن ها به یک مواد اولیه خاص وابسته باشند. مثلاً موادی مثل ژل یا رزینی که برای خارج سازی استفاده می شود تولید مخصوص یک یا دو شرکت در ایالات متحده آمریکا هستند. بنابراین امکان پذیر نیست که که یک کشور حتماً در تولید واکسن یا دارویی خاص، تمام مواد اولیه دارویی اش را خودش ساخته باشد.

 

واکسن های داخلی کرونا ,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی

وی در مورد اینکه چرا شرکت های واکسن سازی کرونا در کشورمان متعدد هستند و همه قوا برای یکپارچه سازی تولید واکسن در کشور به کار گرفته نمی شود، افزود:این موضوع در واقع خواسته ای است که از ابتدا وقتی ۵- ۶ شرکت دارو و واکسن سازی اعلام آمادگی کردند، آرزو داشتیم فقط ۱ یا ۲ شرکت واکسن سازی مثل رازی و پاستور با مشارکت خارجی ها این کار را انجام دهند و به عهده بگیرند.

 

تولید دارو با واکسن متفاوت است

این ویروس شناس در جواب به این سوال که چرا وقتی در زمینه واکسن سازی موفق عمل کردیم در زمینه تولید داروهای دیگر همچون داروهای اعصاب و روان نتوانستیم چندان موفق باشیم، گفت:باید توجه داشت که تولید دارو با تولید واکسن متفاوت است. واکسن هایی که تولید می کنیم یک سری واکسن هایی موسوم مثل واکسن های غیرفعال شده هستند و درضمن کشور ما ۳ یا ۴ دهه است که در تولید واکسن های مختلف تجربه کسب کرده است.

 

ناجی افزود :انتظار داریم کرونا ما را در زمینه تولیدات دارو هشیار کند تا سرمایه گذاری را در سایر زمینه های تولید دارو نیز داشته باشیم. اکنون قسمتی از وضعیتی که در خصوص واکسن سازی در دوران کرونا تجربه کردیم، بسیار خوب است. گفتنی است، کره جنوبی نیز تجارب خوبی در زمینه تولید واکسن کسب کرده است و ما نیز می توانیم در این زمینه از آن ها الگو برداری کنیم.

 

ما هم می توانیم کیت تشخیص سریع کرونا تولید کنیم ولی نمی کنیم!

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد لزوم بهره گیری از تجارب دوران کرونا برای حوادث غیرمترقبه و طبیعی دیگر در آینده گفت:باید توجه داشت که ممکن است در آینده با خطرات زیستی مواجه شویم که تجارب بدست آمده از کرونا و تولید واکسن کرونا می تواند به ما بسیار کمک کند. بنابراین باید در زمینه های پزشکی دیگری از جمله داروها، ساخت کیت های آزمایشگاهی مناسب، در زمینه صنعت و سایر حوزه هایی که به آن نیازمندیم پیشرفت کنیم.

 

وی در آخر به استفاده مفید کشور کره جنوبی در زمینه تشخیص و کنترل کرونا اشاره کرد و گفت:این کشور در زمینه تشخیص و کنترل کرونا کاملاً به خودش وابسته است و می تواند به سایر کشورها نیز خدماتش را ارائه دهد. اکنون کیت های تشخیص سریع کرونا که توسط کره جنوبی تولید شده، حدود ۸۰ درصد بازار آمریکا را در دست گرفته است. این در حالی است که ما نیز می توانیم چنین الگویی را برای خودمان به کار گرفته و از این طریق به ارزش افزوده و سودآوری مالی و اقتصادی نیز دست پیدا کنیم.

 

توضیحات جهانپور درباره اثر بخشی ۶۲ درصدی واکسن پاستوکووک در کوبا

سخنگوی سازمان غذا و دارو: اثر بخشی واکسن پاستوکووک، فراتر از انتظار، مطلوب و حتی قابل توجه است. 

 

واکسن های داخلی کرونا ,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی

به گزارش صدا و سیما ، دکتر کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در توضیح پیام قبلی‌اش در فضای مجازی مبنی بر اثر بخشی ۶۲ درصدی واکسن پاستوکووک در مقابل واریانت‌های مختلف ویروس کرونا در کوبا، در صفحه شخصی اش نوشت:

 

واریانت‌های کرونای فعلی در کوبا، ۵۰ درصد واریانت آفریقای جنوبی و نیم دیگر واریانت نیویورکی است که تاثیر واکسن‌ها بر آن‌ها کم است چنانکه واکسن آسترازنکا در مقابل این ۲ واریانت، حدود ۱۰ درصد تاثیر دارد.

 

لذا اثر بخشی واکسن پاستوکووک، فراتر از انتظار، مطلوب و حتی قابل توجه است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------