تایید اولین "DNA واکسنِ" جهان علیه کرونا در هند| واکسن اسپوتنیک برای مقابله با دلتا اصلاح شد واکسن کروناویروس,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
تنظیم کنندگان مقررات دارویی هند از تایید اولین واکسن کرونا براساس مولکول DNA موسوم به "واکسن دی ان ای" یا "DNA واکسن" برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ خبر دادند. 

به گزارش ایسنا، واکسن ZyCoV-D که تزریق آن در سه دُز انجام می شود اولین واکسن کروناویروس از نوع DNA یا "DNA واکسن" است که استفاده اضطراری آن در هند مورد تایید قرار گرفته است.

 

DNA واکسن‌ها، وکتورهایی هستند که قادرند در سلول های پستانداران رونویسی شده و با ابزار ژنی خود، باعث تحریک سیستم ایمنی میزبان علیه عامل بیماری زا شوند. 

 

بررسی ها نشان می دهد: این واکسن در ۶۶ درصد از افراد دریافت کننده از بروز علائم بیماری پیشگیری کرده است.

 

قرار است هر سال حدود ۱۲۰ میلیون دُز از این واکسن در هند تولید شود. پیش از این آزمایشات مربوط به اثربخشی واکسن نوع DNA روی نمونه های جانوری انجام گرفته که تایید شده است.

 

هند تاکنون بیش از ۵۷۰ میلیون دُز از سه واکسن کروناویروس تایید شده کوویشیلد، کوواکسین و اسپوتنیک وی را تزریق کرده است. حدود ۱۳ درصد از جمعیت بزرگسال این کشور به طور کامل در برابر کرونا واکسینه شده و ۴۷ درصد حداقل یک دُز از واکسن را دریافت کرده اند.

 

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری بی بی سی، آزمایشات مربوط به واکسن ZyCoV-D در افراد جوان و گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال انجام گرفته که تزریق آن ایمن بوده است.

 

واکسن اسپوتنیک برای مقابله با دلتا اصلاح شد

روسیه نسخه‌ای اصلاح شده از واکسن اسپوتنیک را برای مقابله با سویه دلتا ویروس کرونا ساخت.

 

 واکسن کروناویروس,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مسکوتایمز، توسعه دهندگان واکسن اسپوتنیکV روسیه نسخه‌ای اصلاح شده برای مقابله با سویه دلتا ویروس کرونا ابداع کرده‌اند.

 

البته به گفته الکساندر گینزبرگ مدیر انستیتو گامالیا (توسعه دهنده واکسن مذکور)، هنوز برای قضاوت درباره تأثیرگذاری واکسن اصلاح شده، زود است. او در این باره می‌گوید همه توسعه یک واکسن بر اساس توالی ژنتیک سویه دلتا را آغاز کرده‌اند، اما هیچکس نمی‌تواند ادعا کند محصول جدید در مقابل با سویه دلتا عملکرد بهتری از واکسن‌های موجود دارد.

 

میخائیل موراشکو وزیر بهداشت روسیه نیز اعلام کرد اسپوتنیک V در مقابله سویه دلتا ۸۳ درصد تأثیرگذار است.

 

پیش از این قرار بود انستیتو گامالیا در ماه می تحقیقی درباره تأثیرگذاری واکسن مذکور در برابر جهش‌های ویروس کرونا منتشر کند اما تاکنون این کار را انجام نداده است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------