اخبار پزشکی


اومیکرون,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی

«اومیکرون» واکسینه‌شده‌ها را مبتلا می‌کند

پروفسور سلیم عبدالکریم، مشاور ارشد دولت آفریقای جنوبی در آغاز پاندمی ویروس کرونا و کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی روز دوشنبه…

برای فرار از قارچ سیاه به کجاها نباید رفت؟ / راه‌های انتقال قارچ سیاه به بدنقارچ سیاه,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
یک متخصص داخلی با اشاره به افزایش موردهای بیماری قارچ سیاه در حین شیوع سویه دلتا، خاطرنشان کرد:یکی از مواردی که بیماری قارچ سیاه در افراد ظاهر می شود، بیماران کرونایی دارای نقص سیستم ایمنی و مصرف کننده کورتون است بنابراین در سویه دلتا که میزان سرایت و بیماران افرایش پیدا کرده، موارد مربوط به بیماری قارچ سیاه بیشتر دیده می شود. 

محمد دادجو اظهار کرد :قارچ امکان دارد به صورت طبیعی در مجاری تنفسی هر فردی وجود داشته باشد اما باتوجه به نرمال بودن سیستم ایمنی افراد، این قارچ به خودی خود ایجاد بیماری نمی کند.

 

وی با بیان اینکه افراد عادی به این بیماری مبتلا نمی شوند، گفت:افرادی که کورتون مصرف می کنند، شیمی درمانی می شوند ، پیوند مغز استخوان کرده اند و افراد مبتلا به بیماری های تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن مانند کرونا که مجبور به استفاده از کورتون می شوند ، در معرض ابتلا به بیماری قارچ سیاه هستند.

 

این متخصص داخلی با تأکید بر اینکه این بیماری به هیچ عنوان مسری نیست، افزود:این بیماری نه بین انسان با انسان و نه بین حیوان با انسان سرایت پیدا نمی کند.

 

دادجو در خصوص علت نام گذاری این بیماری، گفت:علت نام گذاری قارچ سیاه، تغییر رنگ سیاهی است که در بافت به علت نرسیدن خون و مردن آن بافت ایجاد می شود.

 

وی خاطرنشان کرد :قارچ سیاه می تواند به سینوس ها، مجاری تنفسی فوقانی، حلق، مجاری ریوی و ریه و حتی سیستم گوارشی و پوست را تحت تأثیر قرار دهد.

 

این متخصص داخلی با اشاره به علائم این بیماری، گفت:اگر قارچ سینوس ها را درگیر کند علائمی ازجمله سردرد، لکه های سیاه رنگ در نوک بینی و داخل مخاط دهان، ترشحات بینی، قرمزی صورت، تورم صورت و ترشحات به رنگ سیاه و خون آبه، اگر به مجاری ریوی و تنفسی حمله کند علائمی به شکل سنگینی نفس، تب، سرفه و تنگی نفس ، اگر دستگاه گوارشی درگیر شود علائمی ازجمله دل درد، اسهال و خون ریزی گوارشی و اگر هم به پوست حمله کند، تاول و زخم های پوستی به رنگ سیاه را به همراه دارد.

 

دادجو در ادامه تصریح کرد :اگر این بیماری زود تشخیص داده شود، با درمان های خوراکی، تزریقی و جراحی قابل کنترل است.

 

وی با اشاره به اینکه این قارچ در محل زندگی همه وجود دارد ، گفت:بهتر است در این ایام در باغچه ها و گل و گیاه، میوه های پوسیده و ساختمان های قدیمی در حال تخریب حضور نداشته باشیم.

 

راه های انتقال قارچ سیاه به بدن

به گفته یک متخصص پوست ومو:قارچ سیاه از طریق تنفس و هوا منتقل می شود و علاوه بر این اگر فردی زخم باز داشته باشد و زخمش در تماس با گیاه و خاک آلوده قرار گیرد، هم امکان انتقال آن وجود دارد. 

 

به گزارش صدا و سیما، عاطفه گلفشان در جواب به این سؤال آیا قارچ سیاه می تواند از طریق زخم های پوستی وارد بدن شود؟ گفت:قارچ سیاه در هوا، خاک و روی گیاهان زندگی می کند و در افرادی که سیستم ایمنی بسیار ضعیفی دارند و برای مثال دچار سرطان های پیشرفته و یا بیماری های نقص سیستم ایمنی هستند و یا بیمارانی که دیابت کنترل نشده دارند، بروز پیدا می کند.

 

این متخصص پوست ومو ضمن اشاره به اینکه همینطور امکان درگیری این عفونت قارچی در افرادی که تحت درمان طولانی مدت با دارو های تضعیف کننده سیستم ایمنی هستند، وجود دارند، ادامه داد :قارچ سیاه از طریق تنفس و هوا منتقل می شود و علاوه بر این اگر فردی زخم باز داشته باشد و زخمش در تماس با گیاه و خاک آلوده قرار گیرد، هم امکان انتقال آن وجود دارد.

 

این پزشک متخصص با بیان اینکه در افراد سالم که سیستم ایمنی قوی دارند این قارچ سبب بیماری زایی نمی شود، اظهار کرد :این عفونت قارچی واگیردار نیست و از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------