جلایی پور: می‌گویند اگر با اساتید با نفوذ برخورد کنیم، بقیه ماست خود را کیسه می‌کنند/ عارف: نیازمند تغییر نگرش به دانشگاه هستیمجلایی پور،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی
فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به وجود «نیروهای تندرو» در دولت ابراهیم رئیسی و ردپای آنها در اخراج اساتید گفت: الان وضعیت دارد بدتر از دوره احمدی‌نژاد می‌شود. همان نیروهای اخراج دوره احمدی‌نژاد الان همه پای کار هستند.

حمیدرضا جلایی پور، فعال سیاسی اصلاح طلب و استاد دانشگاه تهران در بخشی از گفت‌وگوی خود با خبرآنلاین، با انتقاد از موج اخراج اساتید، گفت: نیروهای فعلی که به لحاظ اعتقادی سبک همین‌ پایداری‌چی‌ها هستند،در گذشته هر وقت فرصت پیدا کردند تحت عناوین مختلف و حالا با ابزار «موقتی سازی» شمشیر بازنشستگی و اخراج را فرو می‌آورد.

 

وی افزود: این نیرو زمان احمدی‌نژاد فرصت گیر آورد و عده‌ای را بازنشسته کرد و سه‌هزار و هفتصد بورسیه را می‌خواست به دانشگاه تحمیل کند؛ مناصب دانشگاهی مثل منابع طبیعی و نفتی برای این‌ها یک فرصت است. متاسفانه این نیرو روی این موقعیت‌ها با توجیهات عقیدتی خیمه زده‌اند. در دولت یک‌دست رئیسی هم این «نیروی‌اخراج» فرصت عمل پیدا کرده و دارد می‌تازد.

 

این فعال سیاسی اظهار کرد: یک عامل دیگر هم این روزها به «نیروی اخراج» کمک کرده و آن هم این است که مسولین کشور از سال گذشته نگران اعتراضات دانشگاه‌ها هستند. بعد این «نیروی اخراج» به مسولین می‌گویند بگذارید تا ما دانشگاه‌ها را آرام کنیم. ایده آرام کردن این ها این است که می‌گویند ما اگر اساتیدی که در میان دانشجویان منتقد نفوذ دارند با قاطعیت اخراج کنیم و اگر قاطع با دانشجوی فعال برخورد کنیم بقیه ماست‌های خود را کیسه می‌کنند و دانشگاه آرام می‌ماند. اگر این فکرها نبود که خب این آقای رئیسی و وزیر ارشاد باید کاری می‌کردند و یک مهاری به نیروی اخراج می‌زدند. لذا در شرایط فعلی این فرصت طلایی برای نیروی اخراج بوجود آمده.

 

جلایی پور تاکید کرد: الان وضعیت دارد بدتر از دوره احمدی‌نژاد می‌شود. همان نیروهای اخراج دوره احمدی‌نژاد الان همه پای کار هستند. توجه داشته باشید تندترین نیروها، در دولت رئیسی در عرصه مدارس و دانشگاه‌ها و فرهنگ و هنر بکار گرفته شده‌اند.

 

***

 

عارف: نیازمند تغییر نگرش به دانشگاه هستیم

 رئیس انجمن رمز ایران بر ضرورت حضور در جامعه هوشمند تاکید کرد و گفت: همه نهادهای دست اندرکار علم و فناوری برای حضور در جامعه هوشمند باید آستین‌ها را بالا بزنند و یک مسئولیت سنگین بر دوش همه نهادهای ملی کشور است و به یک خیزش علمی در این زمینه نیازمندیم و این خیزش علمی نیازمند دانشگاه،استاد و دانشجو بانشاط و باانگیزه است.

 

عارف،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

به گزارش شفقنا به نقل از امیدنامه، دکتر محمدرضا عارف در مراسم اختتامیه بیستمین کنفرانس انجمن رمز ایران که در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برگزار شد با قدردانی از تمامی عوامل اجرایی و دست اندرکاران برگزاری این کنفرانس و با بیان اینکه ما با دوران پسا انقلاب صنعتی و حاکمیت جامعه اطلاعاتی و هوشمند مصنوعی رو به رو هستیم، گفت: برای کشور ما یک اختیار نیست که وارد این جامعه(هوشمند مصنوعی) بشویم. بلکه تصمیم مهمی باید در این زمینه گرفته شود.اگر توانستیم خود را هماهنگ کنیم می‌توانیم از دستاوردهای جامعه هوشمند حداکثر استفاده را ببریم و اگر متاسفانه همان نگاهی را که در ابتدا به فناوری ها داشتیم(نگاه بدبینانه و توام با توهم توطئه) به جامعه هوشمند هم داشته باشیم فقط هزینه خواهیم داد. هیچ چاره ای جز حضور در جامعه هوشمند و استفاده از مزایای آن نداریم.

 

وی با بیان اینکه با توجه به پتانسیل خوب انجمن رمز باید در جامعه هوشمند پیشتاز باشیم به اسناد بالادستی در زمینه علم و فناوری و توصیه های رهبر معظم انقلاب در این زمینه اشاره کرد و گفت: همه نهادهای دست اندرکار علم و فناوری برای حضور در جامعه هوشمند باید آستین ها را بالا بزنند و یک مسئولیت سنگین بر دوش همه نهادهای ملی کشور است و به یک خیزش علمی در این زمینه نیازمندیم و این خیزش علمی نیازمند دانشگاه،استاد و دانشجو بانشاط و باانگیزه است و از سوی دیگر باید زمینه مناسب و حل مشکلات جامعه دانشگاهی کشور فراهم شود.

 

وی بر ضرورت حمایت همه بخش‌های حاکمیت از صنعت افتاء تاکید کرد و گفت: ما نیازمند تغییر نگرش به دانشگاه ،علم و موسسات علمی و پژوهشی هستیم و هزینه کردن برای مجامع علمی و دانشگاهی عین صواب است.برخوردهای اداری با دانشگاه باعث می‌شود از قافله عقب بمانیم.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در فضای امنیت سایبری با چالش‌های بسیاری رو به‌رو هستیم، خاطرنشان کرد: انجمن رمز به نمایندگی جامعه علمی کشور می‌تواند در حل چالش‌های عدیده امنیت فضای سایبری پیشگام و پیشتاز باشد. تمامی بخشهای حاکمیتی و خصوصی موظف به همکاری در حل مشکلات امنیت فضای سایبری در کشور هستند.

 

وی با اشاره به برنامه هفتم توسعه، گفت: انتظارمان از مجلس این است که از ما(انجمن رمز) بخواهد که درخصوص ارتقاء امنیت فضای سایبر و نیز اقتصاد دیجیتال چند حکم قابل اعتناء در این حوزه ها بویژه درخصوص جلوگیری از نفوذ در فضای سایبر با مشورت‌هایی که به مجلسیان می دهیم گنجانده شود.

 

وی بر ضرورت حمایت همه از نخبگان تاکید کرد و گفت: اگر جوان نخبه ما در تامین حداقل های زندگی خود دچار مشکل شود تعهد ملی و شرعی‌اش را فراموش می‌کند به همین دلیل حاکمیت موظف به حمایت همه جانبه از نخبگان است.

 

آقای عارف در پایان تصریح کرد: بعضی از دستگاه‌های اجرایی به مشکلاتشان واقف نیستند و تشکل‌هایی نظیر انجمن رمز باید مشکلاتشان را بیان کنند به همین دلیل باید تعامل‌مان با نهادهای حاکمیتی و نیز توسعه روابط با دانشگاه‌ها و نهادهای علمی داخل و خارج از کشور بیشتر شود.

 


کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------