آخرین اخبار سیاسی


ابراهیم رئیسی،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

رئیسی: ارتباط شورای عالی انقلاب فرهنگی با قوای سه گانه و سایر دستگاه‌های اجرایی مشخص شود

رئیس جمهور با اشاره به لزوم مشخص بودن ارتباط شورای عالی انقلاب فرهنگی با دستگاه ها و بخش های مختلف کشور خواستار تعریف و تدوین نسبت بین…

رئیسی: اگر آب درست مدیریت شود، می‌توان کم‌آبی و پرآبی خوزستان را حل کردابراهیم رئیسی،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی
رئیس‌جمهور گفت: ثبات در بازار، یکی از محورهای مهم است و دولت به دنبال ایجاد ثبات در بازار است تا کار برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان و فعالان اقتصادی، قابل پیش‌بینی باشد و بتوانند وضعیت اقتصادی را پیش‌بینی کنند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در نشست با شیوخ و سران عشایر خوزستان که امروز (۵ شهریورماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: مردم خوزستان ۲۳ هزار شهید و ۳۵ هزار جانبار تقدیم کشور کردند و آزادگان بسیاری نیز در این استان حضور دارند.

 

وی افزود: همه مردم خوزستان و اقوام، دلبسته انقلاب و نظام و اهل بیت هستند و محور، محبت و دلدادگی اهل بیت عصمت و طهارت است. اتحاد، وحدت و انسجام مردم خوزستان، زمینه هر گونه توسعه‌یافتگی در استان است.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه خواست مردم خوزستان را با حساسیت دنبال خواهیم کرد، گفت: خداوند همه ما را در پناه خود از هر گونه آسیبی حفظ کند.

 

وی با اشاره به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری افزود: بخشی از این طرح اجرایی شده و بخشی از آن به دلایلی اجرایی نشده است. باقی اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری را ادامه خواهیم داد. ادامه این طرح برای استان خوزستان امری ضروری است و آن را اجرایی خواهیم کرد. ادامه اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری ضرورتی است که باید در استان خوزستان مورد تاکید و توجه قرار بگیرد.

 

رئیسی گفت: امروز همه کشور و استان خوزستان درگیر بیماری کرونا هستند و باید برای ریشه‌کن شدن این بیماری تلاش کنیم.

 

وی تصریح کرد: یک ظرفیت بیمارستانی در استان خوزستان وجود دارد که با تلاش و همراهی سپاه، این ظرفیت به زودی ضمیمه ظرفیت‌های فعلی خواهد شد. در روزهای آینده و حداکثر تا هفته آینده با اقدام جهادی که انجام می‌شود، راه‌اندازی یک بیمارستان جدید در استان خوزستان اجرایی می‌شود تا وضعیت بیماران، بهتر مورد رسیدگی قرار بگیرد.

 

رئیس جمهور با اشاره به موضوع کار و تلاش و فعالیت و استفاده از ظرفیت‌های استان خوزستان گفت: در خوزستان جوانان تحصیل کرده و نیروی انسانی ارزشمندی داریم و باید در توسعه‌یافتگی استان از جوانان خوزستانی استفاده شود. این جوانان باید در اولویت باشند و برای به کارگیری نیروی انسانی در خوزستان، ظرفیت استان در اولویت باشد.

 

وی با اشاره به درخواست عشایر بختیاری خوزستان برای حفظ جنگل‌های بلوط افزود: جنگل‌ها و درختان بلوط، مساله سرمایه‌های مادی استان خوزستان است. حفظ این جنگل‌ها باید مورد توجه قرار گیرد و اجازه داده نشود که جنگل‌ها و درختان بلوط زاگرس از بین بروند. این جنگل‌ها باید برای نسل‌های آینده باقی بماند و علاوه بر حفظ، توسعه نیز پیدا کند.

 

رئیسی گفت: معتقد به فعال کردن بازارچه‌های مرزی هستیم تا وضعیت مرزنشینان بهبود پیدا کند. با ایجاد یک بازار قانونمند و ساماندهی‌شده، می‌توان واردات و صادرات را به صورت تعریف‌شده و تحت نظارت انجام داد. این کار علاوه بر ایجاد اشتغال، نحوه و وضعیت تجارت و داد و ستد ما با کشورهای همسایه را سامان می‌دهد.

 

وی افزود: بازارچه‌های مرزی از قاچاق کالا و کار بی‌رویه جلوگیری می‌کند و برای مرزها بسیار موثر است.

 

رئیس جمهور بیان کرد: ثبات در بازار، یکی از محورهای مهم است و دولت به دنبال ایجاد ثبات در بازار است تا کار برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان و فعالان اقتصادی، قابل پیش‌بینی باشد و بتوانند وضعیت اقتصادی را پیش‌بینی کنند. ثبات بازار به رونق کشور و رونق تولید کمک خواهد کرد.

 

وی افزود: بخشی از ظرفیت صنعتی استان خوزستان معطل است و باید فعال شود تا شاهد ایجاد اشتغال و رونق تولید باشیم و این مساله جزو اولویت‌های دولت است. یکی از بخش‌هایی که می‌تواند به خوبی ایجاد اشتغال کند و به سرمایه کمتری نیاز دارد، فعال کردن واحدهای نیمه فعال است. فعال کردن واحدهای صنعتی نیمه فعال برای رونق تولید و ایجاد اشتغال باید مورد توجه قرار گیرد.

 

رئیسی با اشاره به تنش آبی در خوزستان و مشکلات آب تصریح کرد: اینکه خوزستان در کم‌آبی و پرآبی با مشکلاتی مواجه می‌شود، مشکل در نوع مدیریت آب در خوزستان است. اگر آب درست مدیریت شود، می‌توان کم‌آبی را جبران کرد و پرآبی را نیز به نحوی مدیریت کرد تا دچار مشکل نشویم.

 

وی افزود: بحث مدیریت آب نه تنها در خوزستان بلکه از ضرورت‌های مهم کشور است و این یک مساله بسیار مهم برای دولت است. مشارکت مردم در مدیریت آب می‌تواند بسیار نقش‌آفرین باشد و این مساله باید مورد توجه وزارت نیرو قرار گیرد.

 

رئیس جمهور با اشاره به بحث اشتغال در خوزستان گفت: فعال کردن صنایع پتروشمی در بخش پایین‌دستی، در دستور کار دولت است. این موضوع، علاوه بر ایجاد ارزش افزوده، به ایجاد اشتغال نیز کمک می‌کند. گام‌هایی در این زمینه برداشته شده است و در ادامه گام‌های دیگری نیز در استان خوزستان برداشته خواهد شد.

 

وی بیان کرد: باید شورای راهبری برای خوزستان تشکیل شود؛ این شورا مفید است تا ظرفیت‌های استان خوزستان را بررسی کند و به دولت کمک کند تا بتوانیم نسبت به حل مشکلات اقدام کنیم.

 

رئیسی گفت: شورای برنامه‌ریزی استان خوزستان نیز باید فعال شود تا بتواند مسائل را رصد و شناسایی کند و از ظرفیت‌ها برای حل مشکلات کمک گیرد.

 

وی افزود: فعال شدن بخش‌های استانی که به دولت برای انجام وظایف کمک می‌کند باید در دستور کار قرار گیرد تا بتوان نسبت به حل مشکلات خوزستان اقدام کرد.

 

رئیس جمهور تصریح کرد: بحث نیشکر هفت تپه مورد توجه قرار خواهد گرفت. مدتی است از صدور حکم هفت تپه گذشته است و دوستان به دنبال پیدا کردن سازوکاری برای اجرای این حکم هستند تا علاوه بر پرداخت حقوق کارگران، چرخ‌های تولیدی این مجموعه نیز به حرکت درآید. این موضوع، یک کار چندجانبه است که دنبال شده است.

 

وی افزود: استاندار خوزستان با همکاری مسئولان منطقه‌ای و وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی که در این خصوص نقش دارند، مساله نیشکر هفت تپه را دنبال کنند تا بتوانیم وضعیت جدیدی را در هفت تپه با همکاری کارگران به وجود بیاوریم که علاوه بر رونق تولید، مشکلات کارگری این مجموعه نیز حل شود.

 

مسئله واکسیناسیون مسئله جدی ماست

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در نشست شورای اداری خوزستان که امروز (۵ شهریورماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: برای رفع مشکلات خوزستان باید یک برنامه کوتاه مدت تعریف شود و در این برنامه کوتاه مدت و ضروری که باید مورد توجه باشد، اقدامات لازم پیش‌بینی شود و بخش‌های اجرایی از جمله آب، برق، کشاورزی و وزارت کشور پیگیری کنند تا در برنامه پیش رو و برای حل مشکلات، چه کاری باید انجام دهیم.

 

وی با بیان اینکه رفع مشکلات خوزستان نیازمند روحیه جهادی است، افزود: مدیران باید کار مضاعفی در خوزستان انجام دهند تا مشکلات حل شود. روحیه جهادی ایجاب می‌کند مدیران کار را با جدیت دنبال کنند و تنها به نامه نوشتن بسنده نکنند و مانند دوران دفاع مقدس، با انگیزه و اندیشه و پیگیری کارها را دنبال و موانع را رفع کنند.

 

رئیس جمهور گفت: باید در یک حرکت جهادی، عقب‌ماندگی‌های خوزستان را جبران کنیم و جبران این عقب‌ماندگی‌ها در گرو این است که کارها با روحیه بسیجی و جهادی دنبال شوند.

 

وی افزود: ضمن احترام به مدیرانی که از تهران به خوزستان می‌آیند و زحمت می‌کشند، باید گفت که کار خوزستان نیازمند این است که مدیران مستقر باشند و با استقرار مدیران، کار دنبال شود. هر چند مدیران پروازی با انگیزه کار را دنبال می‌کنند تا علاوه بر کار در تهران، مسائل استان را نیز انجام دهند اما کارها پا نمی‌گیرد.

 

رئیسی تصریح کرد: باید نسبت به مدیران پروازی در استان خوزستان تجدید نظر جدی صورت بگیرد و حتما مدیران مستقر که دغدغه استان را دارند در خوزستان مدیریت کنند. در مورد خوزستان و برخی دیگر از استان‌هایی که دارای مدیران پروازی هستند معتقد هستم که باید تجدید نظر شود و حتی‌المقدور از مدیران مستقر استفاده شود تا کار استان‌ها دنبال شود.

 

وی با تاکید بر نظارت دائم در دستگاه‌های اجرایی گفت: برای اینکه مجموعه اداری سالم بماند، نیازمند یک نظارت علی‌الدوام است. وقتی می‌گویم نظارت، منظور سازمان بازرسی و دیگر دستگاه‌های نظارتی نیست بلکه نگاه ما نظارت درون سازمانی است که باید توسط خود مدیران و با چشم‌های بینای آن‌ها انجام شود.

 

رئیس جمهور افزود: نظارت، وظیفه مدیران است و پس از آن مربوط به مسئولیت‌های برون سازمانی می‌شود. مدیران در سراسر استان نظارت کنند تا کارها دقیق، سریع و اثربخش انجام شود.

 

وی با اشاره به لزوم ایجاد اشتغال در خوزستان گفت: از هر طرحی در راستای ایجاد اشتغال در خوزستان استقبال می‌کنیم. خوزستان، استانی است که آب دارد و در بسیاری از بخش‌های کشاورزی قطب است. باید به بخش کشاورزی خوزستان توجه خاص و ویژه شود تا شاهد برون‌رفت خوزستان از مشکلات اشتغال باشیم.

 

رئیسی تصریح کرد: فعال کردن بخش‌هایی از صنایع که ظرفیت خالی دارند یکی دیگر از موارد برای حل مشکلات اشتغال خوزستان است که باید مورد توجه قرار بگیرد. ظرفیت خالی موجود در صنایع استان خوزستان باید فعال شود و در ایجاد اشتغال، از این ظرفیت‌ها استفاده شود.

 

وی با بیان اینکه در حوزه پتروشیمی کشور نباید خام‌فروشی داشته باشیم، گفت: باید در خوزستان صنایع پایین‌دستی پتروشیمی ایجاد کرد تا شاهد ایجاد ارزش افزوده و اشتغال در خوزستان و در حوزه پتروشیمی باشیم. در حوزه پتروشیمی وقتی می‌شود صنایع پایین‌دستی فعال شود و ایجاد اشتغال کرد و خام‌فروشی نکرد، باید این کار را انجام داد.

 

رئیس جمهور افزود: کشاورزی یک موضوع مهم در خوزستان و زمینه بسیار مهم در حوزه اشتغال است که باید به آن توجه کرد. وقتی صحبت از کشاورزی می‌شود، صنایع تبدیلی و فرآوری نیز مد نظر است تا با استفاده از این ظرفیت‌ها بتوانیم مشکلات اشتغال را مرتفع کنیم.

 

وی در خصوص اجرا و پیگیری اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری، بیان کرد: برای فاز دوم این طرح که بخش قابل توجهی از آن باقی مانده است از معاون اول درخواست خواهیم کرد که با برگزاری یک جلسه، این مساله را پیگیری کند. حتما مساله طرح ۵۵۰ هزار هکتاری که می‌تواند اشتغال و رونق کشاورزی ایجاد و مشکلات خوزستان را حل کند را پیگیری خواهیم کرد.

 

رئیسی با بیان اینکه مشکل آب، مدیریت آب است؛ گفت: کمبود نزولات آسمانی را در برخی استان‌ها از جمله خوزستان داریم اما مساله اساسی‌تر از آب، مدیریت آب است. شورای عالی آب می‌تواند مشکل بسیاری از مناطق را حل کند و باید مدیریت آب را به خوبی دنبال کنیم.

 

وی افزود: مدیران باید با مردم حرف بزنند و مردم را از خودمان بدانیم. باید مسائل برای مردم تبیین شود و در بحث کشاورزی از اتحادیه‌های کشاورزی استفاده شود زیرا آن‌ها بهترین زمینه برای دنبال کردن نظرات هستند. اتحادیه‌های کشاورزی بازوان دولت هستند و باید در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها مورد توجه باشند.

 

رئیس جمهور بیان کرد: طرح آبرسانی و طرح فاضلاب در خوزستان به صورت عام و در اهواز به صورت خاص یک مساله کاملا با اولویت در دولت است که باید دنبال شود. باید زمان اجرای این طرح‌ها کوتاه شود و اعتبارات لازم تخصیص داده شود تا بتوانیم این کار را با سرعت و قوت دنبال کنیم. در رابطه با مسائل خوزستان نباید با تاخیر با آن‌ها برخورد شود. هیچگونه تاخیری در مسائل خوزستان جایز نیست.

 

وی افزود: برای محصولات کشاورزی باید برنامه‌ریزی کنیم تا دست دلالان قطع شود و تولید برای کشاورزان صرفه داشته باشد و به مصرف‌کننده نیز اجحاف نشود. اگر زنجیره تولید و مصرف مدیریت شود و دست دلالان قطع شود و جریان دلالی به حداقل ممکن برسد، قطعا می‌توانیم کاری کنیم که تولید برای کشاورز صرفه داشته باشد.

 

رئیس جمهور با اشاره به تشکیل شورای راهبردی خوزستان گفت: این شورا کمک بسیار خوبی برای دولت است و می‌توان مسائل استان خوزستان را در آن بررسی کرد. این شورا می تواند طرح‌هایی را به دولت پیشنهاد دهد و ما نیز از این طرح‌ها استفاده خواهیم کرد تا مشکلات خوزستان کاهش یابد.

 

وی با بیان اینکه وضعیت کرونا در خوزستان بسیار ناراحت‌کننده است، افزود: قرار است در این هفته ظرفیت خوبی در بیمارستان طالقانی اهواز ایجاد و به دیگر ظرفیت‌های استان خوزستان ضمیمه شود تا بتوانیم خدمات‌رسانی را بهبود ببخشیم. باید تلاش شود وضعیت فعلی تغییر کند و هیچ بیماری روی زمین خوابانده نشود و به میزان مورد نیاز، تخت و دیگر تجهیزات تامین شود.

 

رئیسی در خصوص پیگیری حل مشکل پرسنل بهداشت و درمان گفت: حل مشکلات پرنسل بهداشت و درمان یکی از اولویت‌های ما است. معوقه کارکنان حوزه بهداشت و درمان معنا ندارد و این مساله به هیچ عنوان قابل قبول نیست. این مساله را وزیر بهداشت و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور دنبال کنند تا عقب‌مانده‌ای در پرداخت‌ها به کارکنان حوزه بهداشت و درمان نداشته باشیم.

 

وی افزود: برای جلوگیری از مشکلات فصل پاییز در حوزه آب و فاضلاب در خوزستان، اقدامات موقت انجام شود تا مردم دچار زحمت نشوند و این کار باید در دستور کار وزارت نیرو قرار بگیرد. لایروبی یک کار ضروری است که می‌تواند مانع بسیاری از تخریب‌ها و مشکلات برای مردم شود.

 

رئیس جمهور تصریح کرد: واکسیناسیون مساله جدی کشور است و باید به هر نحوی از تولید داخلی و واردات، واکسن را تامین کرد. کانال‌هایی که قرار است واکسن وارد کنند، باید کانال‌های کاملا قابل اعتماد باشند و کار نیز کاملا تحت نظارت وزارت بهداشت انجام شود.

 

وی افزود: این مساله جان مردم است و نمی‌توان با آن تعارف کرد و وزارت بهداشت باید بر واردات واکسن به صورت جدی نظارت کند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------