X

آخرین اخبار سیاسی


روحانی،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

روحانی: توافق هسته‌ای یک توافق چندجانبه بسیار مهم در سطح جهان بود

رئیس جمهور مقاوت ملت در مقابل جنگ اقتصادی دشمن را از صحنه‌های کم نظیر تاریخ کشور دانست و گفت: بالاترین افتخاری که در دولت دوازدهم بدست آمده…

موافقت رهبر انقلاب با بررسی مجدد FATF در مجمع تشخیصاخبار,اخبار امروز,اخبار جدید
معاون حقوقی رئیس جمهوری از موافقت رهبر انقلاب با تمدید بررسی FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد.

به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه ایران، لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهوری، اعلام کرد:

 

"در نامه‌ای به مقام معظم رهبری ضمن ارائه پیشنهاداتی حقوقی برای پوشش‌دادن برخی دغدغه‌های اعضای مجمع و تبیین برنامه اقدام فعلی و برخی تحولات از جمله اصلاحیه برخی از توصیه‌های گروه اقدام، درخواست تمدید مدت رسیدگی به لوایح باقیمانده مربوط به معاهدات (FATF) به عمل آمد که ایشان ضمن موافقت، موضوع را به مجمع ارجاع دادند." 

 

مجمع و سکوت درباره FATF

 

 پیش از این مجمع تشخیص مصلحت نظام، با مسکوت گذاشتن بررسی FATF پرونده آن را مختومه کرده بود. طبق آیین نامه داخلی مجمع، اگر در این قبیل موارد تا یک سال موضوع بررسی نشود، مصوبه مجلس کان لم یکن شده و نظر شورای نگهبان معتبر خواهد بود. پیش از این، شورای نگهبان با  FATF  مخالفت کرده بود.

 

با اجازه رهبر معظم انقلاب راه برای بررسی مجددFATF و تصویب آن بعد از انقضای مدت یک ساله باز می شود. این رویداد می تواند نشانه مثتبی از رویکرد نظام به تعامل با جهان در دوره پیش روست که یکی از مشخصه های آن، حذف ترامپ از معادلات بین المللی جمهوری اسلامی ایران است. 

 

به نظر می رسد تصویب احتمالی FATF  می تواند نشانه ای از این تحلیل باشد که قرار است در آینده ای نه چندان دور، دولت جدید آمریکا تحریم های وضع شده توسط ترامپ را ملغی کند. تصویب FATF ، هم موانع بانکی را از تعاملات دوران جدید بر می دارد و هم علامتی مثبت به دنیا، مبنی بر تعاملات محاسبه گرانه ایران است. این همان نکته ای است که رهبر انقلاب در مهر ماه  تحت عنوان "محاسبه گری عقلانی در حفظ منافع ملی" بدان تاکید کردند و "عقلانیت" را به معنای "محاسبه صحیح" خواندند. 

 

پیامدهای سنگین عدم تصویب FATF

 

با عدم تصویب FATF، ایران عملاً در سیستم بانکی دنیا حذف شد چرا که طبق مقررات بین المللی که همه دنیا به جز ایران و کره شمالی آن را پذیرفته اند، تراکنش های بانکی منوط به اجرای مقررات FATF است.

 

با این اوصاف حتی اگر تحریم های آمریکا نیز به طور صد در صد برداشته شود، قریب به اتفاق بانک های جهان حاضر نخواهند بود با کشوری که مقررات FATF را نپذیرفته، تعامل مالی داشته باشند. 

 

نپذیرفتن مقررات FATF مانند آن است که کشور ما مقررات "فیفا" را نپذیرد و در عین حال انتظار داشته باشد کشورهای دیگر با ما مسابقات فوتبال برگزار کنند یا "فیفا" ما را به جام جهانی راه دهد!

 

هم اکنون ایران و کره شمالی در لیست سیاه FATF قرار دارند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی