جهانگیری: سرنوشت ایران، نظام و دولت به یکدیگر گره خورده است اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی , جهانگیری
مواضع برخی در جهت خواست دشمن است| اگر اعتماد مردم به مسئولان از بين برود، اوضاع متفاوت خواهد شد

  معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه با برنامه‎ریزی و تدبیر می‌توان تهدیدات شکل گرفته علیه جمهوری اسلامی ایران را به فرصت تبدیل کرد، گفت: استانداران در مقطع حساس کنونی نقش مهمی در رصد و پیش‎بینی موضوعات چالشی و بحران‎زا و حل مشکلات پیش روی کشور دارند.

 

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگيري در همايش استانداران سراسر كشور با بيان اينكه بايد از تمام قدرت و توان مديريتي كشور براي حل مسائل بهره بگيريم، گفت: اگر مديران با قدرت در صحنه حضور داشته باشند و در همه سطوح محكم پاي كار بايستند از جنگ اقتصادي پيش رو سربلند بيرون خواهيم آمد.

 

وي خاطرنشان ساخت: انسجام و وحدت در داخل كشور و حفاظت از سرمايه اجتماعي اولويت امروز كشور است و همه ما مسئولان و نخبگان بايد طوري عمل كنيم كه اعتماد عمومي مردم دچار فرسايش نشود. 

 

اهم صحبت های معاون اول رییس جمهور را در ادامه بخوانید:

 

*دولت آمريكا در مقطع كنوني تمام تلاش خود را براي ناامن كردن اقتصاد ايران بكار بسته و به تعبير رهبر معظم انقلاب وزارت خزانه داري آمريكا تبديل به اتاق جنگ عليه ايران شده است، ما در مقابله با تحريم ها، كوله باري از تجربه در اختيار داريم و همانطور كه از ابتداي انقلاب تا كنون توانسته ايم از تحريم هاي اعمال شده عليه كشورمان عبور كنيم اين بار نيز مي توانيم با تكيه بر انسجام و وحدت ملي و بهره گيري از ظرفيت هاي مهم مديريتي كشور از مشكلات عبور كنيم.

 

*بزرگترين سرمايه جمهوري اسلامي ايران پس از انقلاب اسلامي، سرمايه اجتماعي است، تا زماني كه اين سرمايه و حمايت مردمي از كشور، نظام و دولت پابرجا باشد قادر هستيم از همه مسائل عبور كنيم.

 

*اگر اعتماد مردم به مسئولان و كارآمدي نظام از بين برود، اوضاع متفاوت خواهد شد البته به فضل الهي همواره از اين سرمايه اجتماعي حفاظت شده و در آينده نيز از آن صيانت خواهد شد. در برهه كنوني ائتلافي شوم ميان سعودي ها و صهيونيست ها براي حمايت از سياست هاي آمريكا در جهت آسيب زدن به منافع جمهوري اسلامي ايران شكل گرفته است. آنها علاوه بر هدف قرار دادن اقتصاد كشور در سطح منطقه اي نيز مي‌خواهند به هم پيمانان كشور و عقبه استراتژيك و عمق راهبردي ايران آسيب بزنند و ما بايد به خوبي متوجه اين شرايط باشيم.

 

*سرنوشت ايران، نظام و دولت در مقطع كنوني به يكديگر گره خورده است،‌ اما عملكرد و مواضع برخي افراد در جهت خواست دشمنان است. برخي به اشتباه تصور مي كنند مي توان به دولت در برهه كنوني آسيب رساند اما نظام آسيب نبيند و يا برخي فكر مي كنند مي توان نظام را دچار مشكل كرد اما به ايران ضربه وارد نيايد اما بايد همه متوجه باشيم كه آمريكايي ها و هم پيمانانش ايران مقتدر و قوي را در منطقه حساس خاورميانه نمي توانند تحمل كنند و هدف نخستشان ضربه زدن به ايران است. 

 

*يكي از فرصت هاي بزرگ كشور ظرفيت ديپلماسي ماست. ديپلمات هاي ما در مذاكرات با شش قدرت برتر دنيا توافقي را به سرانجام رساندند كه رئيس جمهور آمريكا مجبور شد براي خارج شدن از آن مقررات بين المللي را يكجانبه برهم بزند. امروز بر اساس همين تلاش ها، آمريكا به همراه تعداد محدودي از دولت هاي منطقه كه با برجام مخالف بودند در سطح جهاني منزوي شده و حتي اتحاديه اروپا، چين و روسيه در دفاع از برجام ايستاده اند. 

 

*آقاي ترامپ در سال گذشته به دنبال اين بود كه فضاي اقتصادي كشور را ناامن و ريسك فعاليت را در ايران افزايش دهد تا شركت هاي خارجي از ترس تحريم هاي آمريكا در ايران سرمايه گذاري نكنند. البته خيلي ها هم تصور مي كردند كه تصميم ترامپ تلاطم و اختلال شديدي در اقتصاد و بازار ارز كشور به وجود خواهد آورد اما با تصميمات مدبرانه توانستيم اين سياست ها را كم اثر كنيم. 

 

*ما اطلاع داشتيم كه آمريكا مي خواهد با تمركز بر روي مسائل ارزي فشار جدي به اقتصاد ايران وارد كند، در فروردين ماه تصميمات بموقع و درستي در خصوص منابع ارزي و ملي اتخاذ كرديم و خوشبختانه پس از اعلام آمريكا در خروج از برجام توانستيم موضوع را به نحو مطلوبي مديريت كنيم كه كمترين تلاطمي در بازار اتفاق نيفتاد.

 

*برخي تلاطم ها در نتيجه شرايط و سياست هاي جديدي كه كشور با آن روبرو است در اقتصاد كشور قابل پيش بيني بود، امروز براي ما قابل قبول نيست كه هيچ كالايي به بهانه قيمت ارز افزايش يابد چرا كه هر واردكننده اي كه بخواهد كالا به كشور بياورد مي تواند با ثبت سفارش ارز به قيمت 4200 تومان دريافت كند. به طوري كه دغدغه اكنون ما اين است كه ميزان واردات در دوماهه ابتداي سال جاري كمي بيشتر از ميزان واردات در سال گذشته شده است. 

 

*دولت قصد ندارد طوري در بازار مداخله كند كه مطلوب بخش خصوصي نيست اما به مردم اطمينان مي دهيم كه ستاد تنظيم بازار با دقت كافي وظايف خود را انجام خواهد داد و اگر مواردي وجود داشته باشد كه دغدغه جدي ايجاد كند حتما تصميمات مقتضي را اتخاذ خواهيم كرد.

 

*همه اصناف مي توانند در چارچوب قانون مسايل خود را بيان كنند و مسئولان هم موظف هستند در همه سطوح مطالبات بحق آنها را برآورده كنند. از نگاه دولت تبديل اعتراضات صنفي به اتفاقات ناگوار قابل قبول نيست. 

 

*استانداران بايد با حساسيت جلوي اختلافاتي كه در شرايط كنوني هيچ موضوعيتي ندارد را در منطقه و استان خود بگيرند زيرا خط دشمن عمده كردن اختلافات و ايجاد تفرقه ميان اقوام و استان ها با يكديگر است.

 

*نبايد وقت شما صرف مسايل حاشيه اي شود ما بايد مردانه براي حل مشكلات اقتصادي كشور اقدام كنيم و در سالي كه به نام حمايت از كالاي توليد داخل نامگذاري شده چرخ اقتصاد كشور را بحركت در آوريم.

 

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------