X

آخرین اخبار سیاسی


روحانی،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

روحانی: توافق هسته‌ای یک توافق چندجانبه بسیار مهم در سطح جهان بود

رئیس جمهور مقاوت ملت در مقابل جنگ اقتصادی دشمن را از صحنه‌های کم نظیر تاریخ کشور دانست و گفت: بالاترین افتخاری که در دولت دوازدهم بدست آمده…

روحانی: لوایح دولت در اتاق بایگانی است و مجلس سونامی طرح راه انداخته! اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,روحانی
رئیس‌جمهور گفت: نگاه ما در بودجه امسال نگاه حمایتی به اقشار کم در آمد است تا این بخش از جامعه مورد حمایت قرار گیرند؛ پیام بودجه به افراد کم‌درآمد این است که شما تنها نیستید. 

به گزارش ایلنا، حسن روحانی در جلسه هیات دولت گفت: امسال قبل از موعد مقرر در دوازدهم آذرماه بودجه سال ۱۴۰۰ را تقدیم مجلس شورای اسلامی کردیم. بودجه امسال به اعتقاد من یک بودجه راهبردی است یعنی با همه بودجه‌های  ۷ سال قبلی که دولت آنها را تقدیم کرده تا حدی متفاوت است. اولین پیام  بودجه این است که یک چشم‌انداز بسیار روشن و امید بخشی برای ۱۴۰۰ داریم؛ البته این بر مبنای این نیست که ما می‌خواهیم با کسی مذاکره کنیم.

 

وی افزود: در شرایط جنگ اقتصادی در کشاورزی، صنعت هم در ۶ ماهه اول نسبت به ۶ ماهه سال گذشته و هم ۳ماهه دوم تابستان نسبت به ۳ ماهه دوم سال گذشته کاملا مسیر امیدوار کننده است. بنابراین اساس این بودجه اعلام شرایط مناسب‌تر اقتصادی برای سال ۱۴۰۰ است واین پیام از طریق اینکه دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت خواهیم فروخت، اعلام کردیم. سال آینده هم قدرت داریم که دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت تولید کنیم و هم قدرت فروش داریم یعنی تولید می‌کنیم و خواهیم فروخت. 

 

وی ادامه داد: دنیا این پیام را به خوبی دریافت کند که ایران شرایط تولید و فروش نفتش با دو سال قبل کاملا متفاوت خواهد بود. البته ممکن است کاسبان تحریم از این علامت خوشحال نشوند اما این چراغ امیدی برای ملت برای سال آینده است. 

 

رئیس‌جمهور گفت: نگاه ما در بودجه امسال نگاه حمایتی به اقشار کم در آمد است تا این بخش از جامعه مورد حمایت قرار گیرند؛ پیام بودجه به افراد کم‌درآمد این است که شما تنها نیستید. امروز هم دولت دو مصوبه درباره‌ آب و گاز دارد که این دو مصوبه مشابه مصوبه‌ای است که برای برق داشتیم. در «برق امید» مردم را به کم‌مصرفی دعوت کردیم و پاداشی برای آن اعلام کردیم که اگر از حد مصارفی که اعلام کرده‌ایم، وجهی دریافت نمی‌شود. 

 

وی افزود: بر اساس گزارش وزیر نیرو مصرف برق آبان نسبت به آبان سال قبل شاهد کاهش هستیم و تعداد کسانی که کم‌مصرف هستند، بیشتر شده و تعداد مصرف پرمصرف‌ها هم ۱۳ درصد کاهش یافته است. این ترویج خوب مصرفی برای صنعتی است که گران برای دولت ایجاد می‌شود.  

 

وی ادامه داد: در گاز هم اینچنین خواهد بود. در محاسبه اول دی پرداخت سال آینده، ۳۰ درصد مردم مجانی گاز  مصرف خواهند کرد. آب هم این گونه است و برای تعداد زیادی از مردم، آب برای آنها مجانی می‌شود.  این مسئله یک افتخار بزرگ برای دولت است که برای اقشار کم‌درآمد آب، برق و گاز را مجانی کرده و در رشد و توسعه مردم مطمئن باشند که خودکفا هستیم.

 

روحانی گفت: در بودجه ۱۴۰۰ نگاه حمایتی به اقشار کم درآمد و معیشت مردم دیده شده است. حقوق کارمندان و بازنشستگان را برای حمایت از این اقشار ۲۵ درصد افزایش دادیم. ۷۳ هزار میلیارد تومان در سال آینده برای حمایت از مردم به صورت یارانه یا کمک معیشتی پرداخت و ۱۸ هزار میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق مصرف می‌شود. برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی پیش بینی شده است و اگر دولت بعدا تصمیم دیگری بگیرد، این نخست به خود مردم برمی‌گردد.

 

روحانی پیام دیگر لایحه بودجه ۱۴۰۰ را متکی نبودن به نفت عنوان کرد و گفت: این پیام به این معنا نیست که نفت نفروشیم. نفت استخراج می‌کنیم و می‌فروشیم اما مهم این است که بودجه جاری ما بودجه نفت نباشد. برای توسعه کشور از نفت حتما استفاده می‌شود.  

 

وی اضافه کرد: باید در سطح جهانی به‌عنوان یک قدرت صادر کننده باشیم و بدون این، تضعیف قدرت ملی است. اگر ایران می‌توانست در سال ۹۰، ۹۱ حدود ۱۰ میلیون بشکه نفت صادر کند، ما را نمی‌توانستند تحریم کنند و قدرت تحریم ما را نداشتند.

 

رییس دولت تدبیر وامید اضافه کرد: اگر قدرت صادرات پتروشیمی و بازار محصولات غذایی دو برابر امروز بود، اگر صادرات صنایع و تولیدات معدنی سه برابر امروز باشد، قدرت تحریم شما را نداشتند.  بازار دنیا دست شما است و شما در جهان حضور دارید و نمی‌توانند شما را حذف کنند.

 

رییس جمهور در ادامه به اصلاح نرخ ارز در بودجه اشاره کرد و ابراز داشت: ما در این بودجه اعلام کردیم که قیمت امروز ارز کاهش خواهد یافت، این یکی از نقاط مهم بودجه ما است که ارزش پول ملی تقویت می‌شود. لذا ارز را بر مبنای ۱۱۵۰۰ تومان نوشته شده، هیچ کدام از این‌ها آرزو نیست بلکه دولت به دقت محاسبه و بررسی کرده و حاضر است که همه جزئیات آن را برای مردم توضیح دهد. کوچک کردن دولت و فروش سهام دولت از جمله کارهای مهم ما است، این فروش ممکن است از طریق خصوصی‌سازی یا عرضه در بازار سرمایه انجام شود اما نتیجه آن این است که دولت چابک شده و اقتصاد به مردم واگذار شود.

 

وی افزود: مردمی کردن اقتصاد یکی از پیام های مهم بودجه است، یکی از افتخارات دولت یازدهم و دوازدهم این است که بودجه را از اتاق دربسته خارج کرده و به اتاق شیشه‌ای آورده که در اثر آن به محض اینکه بودجه را اعلام کردیم مردم همه جزئیات آن را می‌بینند که به چه کسی و به کدام نهاد چه مبلغی اختصاص داده شده و آن را نقد می‌کنند و نظر می‌دهند.

 

روحانی با بیان اینکه بودجه سال ۱۴۰۰ نخستین کار مشترک میان دولت و مجلس یازدهم است، اظهار داشت: متاسفانه در این مدت مجلس محترم لوایح ما را به اتاق بایگانی برد اما سونامی طرح ها را راه انداخته است و این خلاف توسعه کشور است. اگر می‌خواهیم پیشرفت کنیم با همکاری میسر می‌شود، اگر می‌خواهند طرح بدهند مشکلی نیست اما با لایحه است که کارها بهتر پیش می‌رود.

 

وی ادامه داد: ما هم بیش و پیش از آنکه دولتی باشیم، مجلسی هستیم، من هفت سال است که در دولت هستم اما پیش از آن ۲۰ سال در مجلس بودم. از اول مجلس یازدهم منتظر بودیم لااقل لوایحی که با ۵ دقیقه و با یک جمله تغییر نظر  شورای نگهبان هم تامین می شود، انجام بگیرد. بنابراین از مجلس شورای اسلامی خواهش می‌کنم بودجه را به عنوان نماد همکاری دولت و نمایندگان تصویب کنیم و به موقع اعلام شود تا در سال آخر این دولت و آغاز سال دولت بعدی، دولت سیزدهم بتوانند با یک بودجه مطمئن کار خود را آغاز کنند.

 

رئیس‌جمهور گفت:  فضای فرصت نه تنها برای صنعت و کشاورزی بهتر از ماه‌های گذشته است، فضای فرصت برای دیپلماسی و حرکت‌های وزارت امورخارجه، فضایی است که بهتر می‌توانیم با دنیا و منطقه و همسایگان و غرب و شرق کار کنیم و بهتر می‌توانیم برای منافع ملی تحرک پیدا کنیم. 

 

وی افزود: البته مقداری این مسیر پرفراز و نشیب هموارتر می شود و دیپلمات‌های ما سریعتر می توانند گام‌های خود را بردارند. روشن است که اگر در دیپلماسی بخواهیم پیشرفت کنیم و به نتیجه برسیم نیاز داریم که از این کشور صدای واحد شنیده شود. نمی‌خواهم بگویم سلیقه‌ها را یکی کنیم. نمی‌خواهم بگویم مجلس تابع دولت باشد، مجلس نظر خودش را دارد ، دولت هم نظر خود را دارد و نمی‌خواهیم بگوییم دولت نظر خود را کنار بگذارد. 

 

روحانی گفت: رییس جمهور و دولت اختیاراتی دارد. خط مشی در دولت جزو اختیارات خاص رییس جمهور است. برنامه دولت طبق اصل ۱۳۴ قانون اساسی جزو اختیارات خاص رییس جمهوری است. این اختیارات، اختیارات قانون اساسی است. هیچ‌کس نمی‌خواهد قانون ستیزی کند، زمانی که می گوییم قانون؛ اول قانون خداست، بعد قانون اساسی و بعد از آن قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است. ما باید قانون‌های بالادستی یعنی اسلام و بعد قانون اساسی به عنوان قوانین مهم و اساسی و مورد توجه مردم را مبنا قرار دهیم.

 

وی ادامه داد: کسی نمی‌تواند برای دولت خط مشی تعیین کند، خط مشی را فقط رئیس جمهور تعیین می‌کند، برنامه دولت را کسی نمی‌تواند تعیین کند و بر همین اساس است که مردم پای صندوق رأی می‌آیند و به شخص رئیس جمهور و برنامه رئیس جمهوری رأی می‌دهند. برنامه ای که ۲۴ میلیون نفر به آن رأی دادند را که نباید نادیده گرفت. البته دفعات پیش هم بود اما این دفعه خوشبختانه صدا و سیما خیلی خوب ترویج کرد که مردم شمایی که پای صندوق می‌آیید به فرد رای نمی‌دهید به برنامه رای می‌دهید و مردم هم همین کار را کردند و به برنامه رای دادند. برنامه‌ای که ۲۴ میلیون نفر به آن رای دادند نمی‌شود کم یا زیاد کرد باید تمام چهار سال به آن عمل کرد. 

 

رئیس‌جمهور گفت: مردم یک روز رای می‌دهند و چهارسال عمل می‌خواهند. تمام چهار سال باید دنبال نظر و رای مردم و اجرای آن بدویم. بنابراین باید صدای ما در سیاست خارجی واحد باشد. رفتار ما هرچه پخته‌تر، سنجیده‌تر، با دوراندیشی بیشتر  و در یک کلمه منافع ملی برای ما اصل باشد. باید منافع جناحی را کنار بگذاریم. ملت و ایران برای ما اصل باشد نه انتخابات ۱۴۰۰، بگذارید ملت شادمان و فعال باشند. انتخابات هم خودش درست می شود و مردم پای صندوق می‌آیند و  هرکس را خواستند انتخاب می‌کنند و او سکاندار دولت بعدی و سیزدهم خواهد بود.

 

رئیس دولت دوزادهم گفت: جمهوری اسلامی ایران برمبنای آنچه در سال ۹۸ اعلام کرد و با صراحت به دنیا گفت کاهش تعهدات در برابر کاهش تعهدات. آنها شروع کردند و تقریبا تعهدات خود را کنار گذاشتند. نه فقط آمریکا که از برجام خارج شد، همان‌هایی هم که ماندند متاسفانه به تعهدات خود درست عمل نکردند و یا خیلی اندک عمل کردند. ما مدتی صبر کردیم و به آنها فرصت دادیم و بعد رسما اعلام کردیم. گفتیم کاهش تعهدات در برابر کاهش تعهدات. در سال ۹۸ در ۵ مرحله ۲ ماه ۲ ماه کاهش تعهدات دادیم. آنچه که اعلام شد در نطنز اجرا شود و آن نصب سانتریفیوژهای مدرن و جدید IR۲Mاست چیز جدیدی نیست که عده ای از اروپایی‌ها نوحه و عزا به پا کردند و سینه زنی می کنند، در حالی که جای سینه‌زنی نیست. ما قبلا به شما گفتیم و اعلام کردیم. 

 

وی افزود: بنابراین آن کاری که امروز ما در نطنز  انجام می‌دهیم دقیقا بر مبنای اعلام رسمی شخص من و دولت و مسوولین بوده است. اما همیشه گفتیم کاری میکنیم که قابل بازگشت باشد. ممکن است ۱۰ هزار سانتریفوژ هم راه بیفتد اگر روزی دلمان خواست این خیلی راه این ۱۰ هزار را خاموش می کنیم.

 

وی ادامه داد: هر زمان ۱+۵ یا ۱+۴ به همه تعهداتش عمل کرد، ما هم به تمام تعهدات خود عمل خواهیم کرد. برگشتن به تعهدات‌مان زمان نمی‌برد، بلکه به اراده است. چگونه برجام پایش لنگ شد. آن فرد کم‌سواد تاجر مسلک کاغذی را خط خطی کرد و گفت از برجام خارج شویم. نفر بعد کاغذ را بردارد و آن را امضا کند. برگشتن به برجام و انجام به تعهدات نیاز به زمان و مذاکره ندارد. هر دو برگردیم. هر دو یعنی ۱+۴ به تعهداتش عمل کند. نیاز به آمریکا نیست. آمریکا هم برگردد ما هم برمی‌گردیم. 

 

روحانی گفت: دولتی که روزهای پایانی خود را سپری می‌کند، کاری کرد که به ضرر دنیا، به ضرر اعتماد دنیا به آمریکا، انزوای آمریکا، به ضرر منطقه، به ضرر ایران و آمریکا بود. براساس آنچه اعلام کردیم، شما به تعهدات‌تان عمل نکردید، ما هم تعهدات‌مان را کاهش دادیم. هر وقت به راه اصلی برگشتند، ما هم آماده‌ایم به شرایط قبلی برگردیم. 

 

رئیس جمهور بیان کرد: نکته بعد بارش‎های سیل آساست، من در فروردین ۹۸ در چند سخنرانی رسماً اعلام کردم که مبنای دولت باید بر مبنای تغییرات اقلیم باشد و برای سال ۹۹ نیز برای باران های شدید برنامه ریزی کنیم. امروز از سازمان برنامه و بودجه خواستم که گزارشی از وضعیت استان خوزستان بدهد که در این گزارش آمده بود که برای استان خوزستان ۲ هزار و ۵۴۶ میلیارد تومان برای آب و فاضلاب و خسارات سیل پرداخت شده است؛ بنابراین ما این کار را انجام داده‌ایم.

 

وی ادامه داد: علاوه بر اینکه هیأت بزرگ علمی را مأمور کردم که سیل را بررسی کنند و گزارشی جامع ارائه کردند که آن گزارش جامع باید مبنای کشور برای سال‌های آینده باشد. ۷۸۰۰ صفحه گزارش است که در ۳۰۰ صفحه خلاصه شده است و برای همه دستگاه‌ها مشخص شده که چه راهکاری باید داشته باشند. به ۱۵ دستگاه ابلاغ شده که بر مبنای آن همه باید عمل کنند.

 

وی با بیان اینکه پیش بینی متخصصان این است که شرایط اقلیمی تغییر کرده است بنابراین باید خود را آماده کنیم، افزود: از استانداران و فرمانداران و نیروهای امدادی و وزارتخانه‌های مختلف تشکر می‌کنم. اگر سکونتگاه‎‌ها خسارت دیده است، مشکلات آنها باید حل شود. سازمان برنامه و بودجه، وزارت کشور، وزارت راه و وزارت کشاورزی در این زمینه فعال خواهند بود. ان شاالله اینها را حل و فصل خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد مردم در مشکلات باشند.

 

رئیس دولت گفت: ما در سال ۹۸ شاهد بودیم که یک استاندار که برای لایروبی رودخانه درست کار کرده بود، آنجا سیل خسارت نداشت بنابراین همه دستگاه‌ها باید تلاش کنند که این مسأله را حل کنند. 

 

حسن روحانی با بیان اینکه دستور خرید واکسن تایید شده را صادر کرده‌ام و بزودی واکسیناسیون اقشار پر خطر را آغاز خواهیم کرد؛ اظهار داشت:‌ البته در داخل نیز شرکت‌های دانش بنیان در حال تلاش برای تولید واکسن هستند که آنها را نیز یاری می‌کنیم. منبع تایید واکسن وزارت بهداشت است. از جای دیگر نیز سفارش تهیه واکسن داده‌ایم؛ بانک مرکزی فعال است.

 

وی افزود: مردم ما بدانند هر اقدامی که می‌خواهیم انجام دهیم، دارویی یا واکسنی که می‌خواهیم وارد کنید هزار لعن و نفرین بر ترامپ باید بفرستیم. آنقدر مشکلات درست کرد‌هاند و انقدر اذیت می‌کند که یک کار ساده‌ای که با یک تلفن و ارسال پیام‌ و سوئیفت می‌توانست به راحتی حل و فصل شود، همه کشور باید روزها، هفته‌ها و گاهی ماه‌ها درگیر شودبرای انتقال پول و خرید دارو از یک جا به جای دیگر مشکل وجود دارد. این افرادی که روزهای پایانی عمر خودشان را در کاخ سفید می‌گذرانند، آنقدر خبیث بودند که در هیچ موردی کوتاهی نکردند حتی در زمان شیوع کرونا و نه حتی با وجود مشکلات معلولان؛‌به هیچ چیزی رحم نکردند؛  فاسد ترین و سبعوانه‌ترین رفتارها را نسبت به ملت ایران انجام دادند.

 

رئیس جمهور با اشاره به برخی سخنان که راجع به نبود مشکل مطرح می‌شود، گفت: همه مسائل از پول، دستور و تصمیم برای تهیه واکسن فراهم است، اما آمریکا مانع است. اما به هر قیمتی باشد از این مشکلات عبور می‌کنیم؛ اما مردم بدانند که با چه سختی و مشکلاتی این کار انجام می‌شود. واکسن خارجی خواهد آمد، همچنین کمک کنیم که واکسن داخلی نیز به نتیجه برسد.

 

وی با اشاره به مصوبه هئیت دولت که بناست در ستاد ملی کرونا درباره حمل و نقل درون شهری مطرح شود، گفت: شهرداری‌ها از اینکه مسافرت درون شهری را به خوبی انجام دهند، به دلیل کمبود واگن، قطار و اتوبوس یا به برنامه ریزی ضعیف ناتوانند. اما قطعاً یکی از چیزهایی که نیاز داریم تولید واگن و اتوبوس و خرید و تامین قطعات آنها است که باید انجام گیرد.

 

رئیس دولت دوازدهم افزود:‌ دیروز تصمیم گرفتیم که وزارت نفت و کشور با همکاری یکدیگر تولید و تهیه واگن را انجام دهند. منابع آن هم برای خرید قطعات و هم خرید اتوبوس تامین می‌شود. یک مصوبه سه ماهه می‌گذرانیم اما برای بلند مدت، باید در مجلس تصویب شود.

 

وی یادآور شد: فردا روز بسیار خوبی در زمینه حمل و نقل ریلی در کشور ما است. در دولت یازدهم و دوازدهم و همچنین بودجه ۱۴۰۰ توجه ویژه‌ای به حمل و نقل ریلی شده است.

 

روحانی با اشاره به خواست و تاکید ویژه رهبر انقلاب بر سرمایه‌گذاری روی حمل و نقل ریلی، گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم در ریل خود کفا شد‌یم. پیشتر نیازهایمان را باید از خارج تامین می‌کردیم چرا که دانش فنی آن را نداشتیم اما امروز ریل تولید می‌شود، بعد از مدت کوتاهی حتی می‌توانیم آن را صادر کنیم اما فعلاً به اندازه کافی برای داخل، تولید می‌شود.

 

وی با بیان اینکه فردا برای اولین بار راه‌اهن ایران به افغانستان متصل می‌شود، ادامه داد:  راه آهن خواف_ هرات روسای جمهور دو کشور افتتاح خواهد شد که یکی از افتخارات دولت دوازدهم خواهد بود. در این زمینه قدم‌های مهم دیگری نیز در پیش داریم که تا پایان دولت انجام خواهیم داد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی