آخرین اخبار سیاسی


زندان اوین،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

واکنش رئیس حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه به فیلم‌های اوین

رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه با اشاره به لزوم رعایت موارد امنیتی در زندان‌ها گفت: تصور نکنیم منافقان تغییر رویه داده‌ یا سرویس‌های…

وزارت کشور صلاحیت مهدی کروبی برای دبیرکلی حزب اعتماد ملی را رد کرد اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,حضرتی
حضرتی قائم‌مقام حزب اعتماد ملی با اشاره به بررسی کنگره، تغییرات اساسنامه و انتخابات شورای مرکزی در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب و علی‌رغم اینکه اینکه تغییرات اساسنامه و کنگره تایید شد متاسفانه اتفاقی عجیب رخ داد و آن اینکه به ما اعلام کردند پنج نفر از دوستان ما برای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی احراز صلاحیت نشده‌اند. در کمال تعجب و تاسف از سوی کمیسیون ماده ۱۰ احزاب به ما اعلام کردند که صلاحیت آقای کروبی که موسس و دبیرکل حزب اعتمادملی و یار دیرین امام بوده و هستند، احراز نشده است. 

به گزارش  اعتمادآنلاین، الیاس حضرتی، قائم‌مقام حزب اعتماد ملی، گفت: تمامی نیروهای ملی و دلسوز مردم و کشور باید تلاش کنند تا اعتماد ملت را به حاکمیت و ساختارهای سیاسی نظام بازگردانند و انتخابات ۱۴۰۰ می‌تواند با حضور کاندیداهای تمامی گفتمان‌ها و سلیقه‌های موجود کشور، شروع دوباره‌ای برای احیای اعتماد ملی باشند.

 

الیاس حضرتی، قائم‌مقام حزب اعتماد ملی، درباره آخرین شرایط بررسی وضعیت حزب اعتماد ملی در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: آقایان کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی؛ اسماعیل گرامی‌مقدم، سخنگوی حزب؛ رحیم ابوالحسنی، رئیس دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی؛ محمدصادق جوادی‌حصار، عضو شورای مرکزی حزب و حسین کروبی احراز صلاحیت نشدند.

 

وی ادامه داد: حزب اعتماد ملی همانند دیگر احزاب رسمی کشور بر اساس دستورالعملی که قانون جدید احزاب مشخص و وزارت کشور آن را اعلام کرده بود، کنگره خود را برگزار کرد که در این کنگره هم تغییرات اساسنامه تصویب و هم انتخابات شورای مرکزی حزب برگزار شد.

 

الیاس حضرتی در این‌باره تصریح کرد: طبق روال معمول در احزاب، تغییرات باید با اطلاع وزارت کشور انجام می‌شد که این اتفاق نیز رخ داد و پرونده حزب برای بررسی و تطبیق تغییرات با قانون جدید و انتخابات به همراه مدارک مورد نیاز به کمیسیون ماده ۱۰ ارائه شد.

 

 عدم احراز صلاحیت ۵ نفر از اعضای حزب اعتماد ملی

حضرتی با اشاره به بررسی کنگره، تغییرات اساسنامه و انتخابات شورای مرکزی در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب و علی‌رغم اینکه اینکه تغییرات اساسنامه و کنگره تایید شد متاسفانه اتفاقی عجیب رخ داد و آن اینکه به ما اعلام کردند پنج نفر از دوستان ما برای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی احراز صلاحیت نشده‌اند.

 

وی ادامه داد: در کمال تعجب و تاسف از سوی کمیسیون ماده ۱۰ احزاب به ما اعلام کردند که صلاحیت آقای کروبی که موسس و دبیرکل حزب اعتمادملی و یار دیرین امام بوده و هستند، احراز نشده است. علاوه بر آقای کروبی، آقای گرامی‌مقدم که از چهره‌های آشنای پیش از انقلاب و زمان جنگ و از چهره‌های ارزشی هستند و عضو شورای مرکزی و سخنگوی حزب، نیز اعلام شد که احراز صلاحیت نشده است.

 

حضرتی تاکید کرد: آقای دکتر ابوالحسنی که استاد ممتاز علوم سیاسی دانشگاه تهران است و صدها استاندار، مدیر و نماینده این کشور پای درس ایشان تحصیلات تکمیلی خود را گذرانده‌اند و هم‌اکنون رئیس دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی هستند نیز احراز صلاحیت نشده‌اند.

 

انتقاد کمیسیون ماده ۱۰ از عضویت همزمان جوادی‌حصار در ۲ تشکل سیاسی

حضرتی افزود: آقای جوادی‌حصار را نیز اعلام کردند به دلیل عضویت در تشکیلاتی دیگر نمی‌توانند در حزب اعتماد ملی عضو شورای مرکزی باشند و بنابراین مساله ایشان «صلاحیت» نبود. 

 

وی با اشاره به پیگیری‌های صورت‌گرفته در این زمینه گفت: بعد از ابلاغ نامه به صورت حضوری و تلفنی با برخی از دست‌اندرکاران ملاقات و گفت‌وگو و اعتراض کردیم. همزمان با این پیگیری‌ها و برگزاری جلسات به دیوان عدالت اداری نیز شکایت کردیم تا مشخص شود با چه منطقی این عدم احراز صلاحیت رخ داده است.

 

قائم‌مقام حزب اعتماد ملی تصریح کرد: ما از نحوه رفتار کمیسیون ماده ۱۰ احزاب و وزارت کشور به شدت متاسف و معترض هستیم و قطع به یقین از طریق مجاری قانونی پیگیر حقوق قانونی حزب و اعضای سرشناس خود خواهیم بود.

 

محکومیت عامل عدم احراز صلاحیت است و آقای کروبی محکومیتی ندارند

حضرتی ادامه داد: آقای کروبی از السابقون انقلاب و یار قدیمی امام خمینی(ره) هستند و با سابقه فعالیت در پیش، حین و بعد از انقلاب همواره یکی از موثرترین رجل سیاسی کشور به شمار می‌آیند. هر چند در جریان انتخابات سال ۸۸ و پیرو اتفاقاتی که رخ داد ایشان را به حصر بردند. به واقع آقای کروبی محکومیتی قانونی و رسمی ندارند که اگر محکومیتی رسمی داشتند باید تا به امروز از آن رونمایی می‌شد. با این تفاسیر قانون می‌گوید برای عدم احراز صلاحیت یک نفر در حزب باید محکومیتی در این زمینه برای آن فرد وجود داشته باشد. پرسش ما از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب و وزارت کشور این است که آیا آقای کروبی محکومیتی دارند؟ حکمی برای ایشان صادر شده است که ما از آن اطلاعی نداریم؟

 

حضرتی همچنین درباره وضعیت سخنگوی حزب اعتماد ملی و رئیس دفتر سیاسی این حزب خاطرنشان کرد: آقای گرامی‌مقدم بعد از سال ۸۸ محکومیتی ۲ ساله داشت که مدت‌هاست این محکومیت تمام شده است. دکتر ابوالحسنی و حسین کروبی نیز همانند اکثر ایرانیان پرونده‌ای دارند که دادگاه بدوی حکم به محکومیت آنها داده و در مرحله تجدیدنظر قرار دارد و هنوز برای ما روشن نیست با چه ادله‌ای این عدم احراز صلاحیت‌ها صورت گرفته است.

 

وی تاکید کرد: اینجانب به عنوان قائم‌مقام حزب اعتماد ملی ضمن اعتراض شدید به این موضوع با جدیت برای حل این مسائل از مجاری قانونی اقدامات لازم را انجام دادم و پیگیرم.

 

برنامه‌های حزب اعتماد ملی برای انتخابات ۱۴۰۰

حضرتی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به انتخابات ۱۴۰۰ اشاره و با بیان اینکه راهبرد حزب اعتماد ملی در مقوله انتخابات، تلاش برای مشارکت حداکثری در انتخابات بوده، تصریح کرد: حزب اعتماد ملی به عنوان حزبی اصلاح‌طلب معتقد است اصلاحات تنها راه خروج از بن‌بست‌ها و اشکالات موجود در کشور است و بر همین اساس همواره تلاش داشته تا مردم را برای حضور در پای صندوق‌های رأی جهت تعیین سرنوشت دعوت کند.

 

 قائم‌مقام حزب اعتماد ملی با اشاره به مطلب فوق در ادامه اظهار داشت: حزب اعتماد ملی اعتقاد دارد که  صندوق آرا و مراجعه به رأی و نظر مردم همواره می‌تواند محل رفع سوءتفاهم‌ها، اختلاف سلیقه‌ها و برداشت‌ها و منازعات سیاسی باشد.

 

وی با بیان اینکه انتخابات دستاورد نظام جمهوری اسلامی است، افزود: البته از نگاه حزب اعتماد ملی انتقادات جدی‌ای در زمینه برگزاری انتخابات از قبیل سیر و روند تایید صلاحیت‌ها وجود دارد، اما علی‌رغم این انتقادات، اعتماد ملی همواره جزو احزابی بوده که بر مشارکت فعال در انتخابات تاکید داشته است.

 

حضرتی در ادامه تاکید کرد: حزب اعتماد ملی در شرایط فعلی نیز برای انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها در حال آماده شدن است و کمیته‌ها و دفاتر حزب با برگزاری جلسات هفتگی، در حال آماده‌سازی پیش‌نیازهای ضروری برای فعالیت جدی در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا هستند. 

 

قائم‌مقام حزب اعتماد ملی با بیان اینکه در جلسات دفاتر حزبی که در دفتر سیاسی حزب تشکیل می‌شود برنامه‌هایی برای حضور در انتخابات آماده می‌شود که این برنامه‌ها طی ۲ هفته آینده در جلسه شورای مرکزی طرح خواهند شد.

 

تاکید بر اصل مشارکت در انتخابات با وجود انتقاد از روند بررسی صلاحیت‌ها

وی یکی از موضوعات مورد بحث در جلسات حزب اعتماد ملی را «اصل مشارکت در انتخابات» خواند و گفت: درباره اصل مشارکت نظرات اکثریت موافق است و ما نیز همانند سایر احزاب اصلاح‌طلب بر نامزد حزبی اصرار و تاکید داریم. این مسیر در دفتر سیاسی ترسیم شده و لازم است شورای مرکزی آن را تایید کند.

 

حضرتی در بخش دیگری از این گفت‌وگو تاکید کرد: بنای فعلی حزب اعتماد ملی مشارکت فعال در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ و انتخابات شوراهای شهر و روستاست و به همین جهت برنامه راهبردی، مبسوط و دقیقی را با تمرکز بر احیای سرمایه اجتماعی و جلب مجدد اعتماد مخدوش‌شده ملت با عنوان برنامه «دولت اعتماد ملی» تهیه و تدوین کرده‌ایم که این برنامه به زودی منتشر خواهد شد. 

 

وی  درباره مصادیق انتخاباتی و مشارکت در انتخابات نیز گفت: حزب از آقایان دکتر ابراهیم امینی، دکتر محمدجواد حق‌شناس و مهندس محمدعلی افشانی درخواست کرده تا در صورت آمادگی برای ورود به انتخابات، کاندیداتوری خود را ابتدا در درون حزب اعلام کنند تا پس از برگزاری انتخابات درون‌حزبی و مورد نظر اکثریت شورای مرکزی یک نفر از میان این سه نفر از سوی حزب اعتماد ملی به عنوان کاندیدای حزبی به افکار عمومی معرفی شود.

 

پیگیری توأم ۲ راهبرد کاندیدای حزبی و کاندیدای واحد در جریان اصلاحات

وی درباره روند کار برای حصول وحدت در اردوگاه اصلاحات خاطرنشان کرد: در مرحله اول به دنبال بسیج نیروها و در مرحله دوم نیز به دنبال پیگیری این موارد بر اساس یک منطق تعریف‌شده در درون اردوگاه اصلاح‌طلبان هستیم تا اگر در این قسمت مشکلی ایجاد نشد با بقیه نیروهای اصلاح‌طلب هماهنگی لازم را داشته باشیم تا به کاندیدای واحد برسیم.

 

حضرتی تاکید کرد: آنچه در شرایط فعلی مهم است انسجام در اردوگاه اصلاح‌طلبان برای برگزیدن کاندیدای اجماعی است. من فکر می‌کنم شرایط کشور ایجاب می‌کند که با رسیدن به یک کاندیدای اجماعی در سطح کشور به سمت دولت وحدت ملی برویم.

 

وی ادامه داد: باید از تک‌روی‌ها دوری کنیم و تلاش کنیم تا همه احزاب، چه اصلاح‌طلب و چه اصولگرا و چه دیگر دسته‌‌های مختلف برخاسته از اقشار مختلف، برنامه‌های وحدت‌ساز و انسجام‌زا را در دستور کار قرار دهند و خود ما نیز در حزب اعتماد ملی در این زمینه فعال هستیم. 

 

حضرتی تاکید کرد: ۳۰ حزب در شورای هماهنگی احزاب حضور دارند و صحبت این است که ۱۰ نفر از شخصیت‌های حقوقی تاثیرگذار نیز وارد این شورا شوند. امیدواریم درگیر مشکلات و اشکالات قبلی نشویم و بر اساس یک منطق مشخص و با طیب خاطر حرکت کنیم.

 

قائم‌مقام حزب اعتماد ملی در پایان خاطرنشان کرد: مصائب و مشکلات موجود کشور، تشدید فضای دوقطبی جعلی، حملات جریان‌های سیاسی به یکدیگر، اخلال در برآورده ساختن مطالبات ملت به دلیل تنازعات کاذب جناحی و بسیاری از اتفاقات دیگر باعث شده تا کشور و ملت با بحران‌های بسیاری مواجه باشد. بر همین اساس تمامی نیروهای ملی و دلسوز مردم و کشور باید تلاش کنند تا اعتماد ملت را به حاکمیت و ساختارهای سیاسی نظام بازگردانند و انتخابات ۱۴۰۰ می‌تواند با حضور کاندیداهای تمامی گفتمان‌ها و سلیقه‌های موجود کشور، شروع دوباره‌ای برای احیای اعتماد ملی باشند. 

 

قائم‌مقام حزب اعتماد ملی در پایان خاطرنشان کرد: چشم‌های نگران مردم ایران در حال نظارت بر تصمیمات و رفتارهای همه نیروها و سازمان‌های مهم سیاسی کشور از شورای نگهبان تا جناح‌ها و احزاب سیاسی است که برای حل مشکلات کشور چه خواهند کرد. بر همین اساس باید بدانیم فارغ از گرایش‌ها و سلیقه‌ها هر چه سریع‌تر باید دعواهای حیدری- نعمتی را به اتمام رساند، چرا که اگر وحدت ملی پیرامون منافع ملی شکل نگیرد ممکن است با واکنش مردم مواجه شود.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی