آخرین اخبار سیاسی

مبارزه با بی حجابی در ایران،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

واکنش دو حقوقدان به دستور رئیسی برای اجرای کامل مصوبه عفاف و حجاب/ بدحجابی مگر جرم است؟ طبق کدام قانون؟

یک حقوقدان در واکنش به دستور رئیس جمهور مبنی بر اجرای کامل مصوبه عفاف و حجاب سال ۸۴، اظهار می‌کند که شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه 820…

رئیسی: کمک معیشتی ماه اول به همه مشمولان یارانه پرداخت می‌شود/ انتقاد نمایندگان از ضوابط پرداخت یارانه رئیسی ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
بنا به دستور رئیس‌جمهور، کمک معیشتی ماه اول به حساب همه مشمولان قبلی که متقاضی تجدیدنظر در دهک‌بندی فعلی هستند، واریز می شود. 

 به گزارش مهر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز یکشنبه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور داد، کمک معیشتی ماه اول به حساب تمامی افرادی که تا ماه قبل مشمول دریافت یارانه بوده اما در این مرحله کمک معیشتی دریافت نکرده‌اند و متقاضی تجدیدنظر در دهک‌بندی فعلی هستند، واریز شود.

 

رئیس جمهور در این جلسه گفت: اصل بر اعتماد به خود اظهاری مردم است لذا مبلغ کمک معیشتی ماه اول، به حساب این افراد نیز واریز شود تا به محض تأیید درخواست متقاضیان از سوی دستگاه‌های مسئول، این مبلغ توسط آنها قابل برداشت گردد و در ماه‌های آتی نیز همانند سایر مشمولان، بتوانند مبلغ کمک معیشتی را دریافت نمایند.

 

دکتر رئیسی در این جلسه تصریح کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است حداکثر ظرف یک ماه، این درخواست‌ها را بررسی و نتیجه نهایی را به سرپرستان خانوار اعلام نماید.

 

قادری: دولت باید ضوابط پرداخت یارانه به افراد را مشخص کند

نماینده مردم شیراز در مجلس با اشاره به مواردی از اصلاحات ساختاری تأکید کرد: جراحی اقتصادی بدون اصلاح ساختاری منجر به مرگ اقتصاد کشور می‌شود. 

 

به گزارش ایسنا، جعفر قادری در جلسه علنی امروز(یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نوعی جراحی اقتصادی است؛ بنابراین باید همراه با این قانون  اصلاحات ساختاری نیز صورت گیرد. اگر تورم هزینه اضافی را بر مردم تحمیل می‌کنیم باید در اشتغال و درآمدشان گشایش ایجاد کنیم. جراحی اقتصادی بدون اصلاح ساختاری منجر به مرگ اقتصاد کشور می‌شود.

 

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس درباره اصلاحات ساختاری گفت: کاهش هزینه‌های جاری، حذف دستگاه‌های اداری موازی، استفاده بیشتر از فناوری اطلاعات، تمرکززدایی، اصلاح ساختار صندوق‌های بازنشستگی، کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، کاهش وابستگی غذایی به خارج از کشور، افزایش عمق تولیدات صنعتی و مدنی، افزایش عمق تولیدات صنعتی و معدنی، توسعه جاده‌ها و ده‌ها اصلاح ساختاری دیگر باید مورد توجه قرار گیرد. 

 

دولت باید ضوابط پرداخت یارانه به افراد را مشخص کرده و حقوق تضییع شده را جبران کند

نماینده مردم شیراز در مجلس تأکید کرد: دولت باید ضوابط پرداخت یارانه به افراد را مشخص کرده و حقوق تضییع شده را جبران کند. اگر چه عدد پرداختی یارانه ماهانه با این تورم قابل توجه نیست، اما تبعیض و تفاوت‌ معیارهای دوگانه در حذف افراد برای مردم قابل تحمل نیست. در این شرایط جای فعالیت‌های فکری و تحلیل‌های اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس خالیست. این مرکز به نماینده  به نمایندگان اطلاعات کافی بدهد. 

 

مجلس باید بیش از پیش وقتش را برای اصلاح امور کشور بگذارد

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس یازدهم اظهار کرد: مجلس زمانی متصف به صفت انقلابی است که ساختار کارآمد متناسب با نیاز کشور داشته باشد. مجلس باید بیش از پیش وقتش را برای اصلاح امور کشور بگذارد. اگر مجلس کارا شود، سایر قوا نیز کارا خواهد شد. نیاز است که مجلس با اولویت سنجی درست اقدام به سفارش لوایح یا تهیه طرح‌های لازم برای حل معضلات قانونی کشور، آستین همت را بالا بزند. مجلس باید برای به‌روز کردن قوانین کهنه اقدام کند. انتظار بر این است که در سال سوم فعالیت مجلس افرادی متخصص، مجرب، و توانمند در ترکیب هیئت رئیسه قرار گیرند. 

 

نماینده مردم شیراز در مجلس با اشاره محدودیت منابع مالی کشور گفت: در دولت و استان‌ها به مدیرانی نیاز داریم که در کنار مدیریت هزینه‌ها به فکر تأمین منابع برای پروژه‌ها باشند. منابع محدود مالی کشور اجازه نمی‌دهد که همه طرح‌ها از سوی دولت تأمین مالی شود. ضرورت دارد که مدیریت مناسب مالی در دستگاه اجرایی مورد توجه قرار گیرد. اگر سرمایه مردم در کشور به کار گرفته شود، نه تنها خروج سرمایه از کشور موضوعیت نخواهد داشت. بلکه سرمایه خارجی هم به کشور وارد خواهد شد. انتظار داریم دولت قانون تسهیل مجوزهای کسب و کار را جدی بگیرد چرا که مزایای زیادی دارد. فرآیند اداری در بعضی وزارت‌خانه‌ها مثل نیرو، جهاد، نفت، و راه کند و وقت‌گیر است.

 

در بحث یارانه مجموع درآمد همه افراد خانوار به عنوان درآمد خانوار محاسبه نشود

رئیس فراکسیون زنان مجلس درباره یکی از مشکلات سامانه رفاه ایرانیان گفت: در سامانه رفاه، درآمد مجموع همه افراد خانوار به عنوان درآمد خانوار در نظر گرفته است؛ این درحالی است که بسیاری از دختران و پسرانی که ازدواج نکرده‌اند، درآمدشان را برای مهیا کردن خانواده آتی در نظر دارند.

 

فاطمه قاسم پور در جلسه علنی امروز(یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی گفت: این روزها که شاهد تصمیم مهم هدفمندی یارانه‌ها و حذف بخشی از یارانه‌های پنهان هستیم درباره اجرای این طرح مهم و حیاتی برای کشور، برخی زیرساخت‌ها باید آماده سازی و ترمیم شود تا عدالتی که هدف اجرای این طرح است، محقق شود.

 

نماینده مردم تهران در مجلس درباره آماده کردن زیرساخت‌ها گفت: از مهمترین این زیرساخت‌ها پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان است. مجلس در بودجه ۱۴۰۱ به تامین ارتقای مالی این سامانه و کمک به اتصال آن به پایگاه مختلف اطلاعاتی برای دقت بخشی به آزمون وسع، مصوبات خوبی داشته است. آزمون وسع باید به صورت شفاف باشد، ولی تکمیل نبودن این سامانه در کنار عدم شفایت شاخص‌ها و یا غلط بودن برخی شاخص‌ها باعث ابهام جدی داشته است.

 

سامانه رفاه ایرانیان درآمد مجموع همه افراد خانوار را به عنوان درآمد خانوار محاسبه نکند

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم درباره مشکلات سامانه رفاه ایرانیان گفت: در این سامانه درآمد مجموع همه افراد خانوار به عنوان درآمد خانوار محسوب می‌شود، در صورتی که بسیاری از دختران و پسرانی که ازدواج نکرده‌اند، درآمدشان را برای مهیا کردن خانواده آتی در نظر دارند و اینکه ما درآمدها را به عنوان درآمد سرپرست خانواده حساب کردیم، شاخص غلطی است و باید اصلاح شود. قرار بود طبق قانون بودجه ۱۴۰۱ دولت در صورت حذف ارز ترجیحی با قیمت شهریور ۱۴۰۰ در اختیار مردم قرار دهد و وزارت کار اقدامات لازم برای ارتقای سامانه رفاه ایرانیان انجام دهد.

 

ذاکر: دولت اجازه گرانی سایر اقلام را ندهد

نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از قطع یارانه مردم گفت که دولت با نظارت دقیق اجازه ندهد که سایر اقلام گران شود.

 

سید سلمان ذاکر در جلسه علنی امروز (یکشنبه) در تذکری به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس جمهور گفت:  دولت نباید به هر بهانه ای یارانه و سهام مردم را قطع کند.

 

وی توضیح داد: بسیاری از افراد قبلا یارانه نمی گرفتند اما به دلیل گرانی های اخیر به یارانه احتیاج دارند پس دولت تبعیضی قائل نشود و موضوع یارانه ها را ساماندهی کند.

 

این نماینده مجلس تاکید کرد که دولت باید با نظارت دقیق اجازه گران شدن سایر اقلام را ندهد.

 

ذاکر در پایان گفت که یارانه بیشتر مردم استان ارومیه قطع شده و باید اقدام فوری برای حل این مشکل صورت گیرد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------