کشف یک سیاه‌چاله با جرم ۱۱ برابر خورشیدسیاه چاله،اخبار علمی،خبرهای علمی
تیمی از دانشمندان با استفاده از تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا (ESO's VLT) توانستند سیاه‌چاله‌ای را با جرم ۱۱ برابر خورشید ما و در فاصله ۱۶۰۰۰۰ سال نوری با مشاهده تأثیر گرانشی آن شناسایی کنند.

به گزارش تسنیم، یک سیاه‌چاله بسیار کوچک در خارج از کهکشان راه شیری با استفاده از روش‌های جدید علمی کشف شده است که این می‌تواند راه را برای کشف سیاه‌چاله‌های بیشتر در داخل کهکشان و خارج از آن هموار کند.

 

اخیراً، تیمی از دانشمندان با استفاده از تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا (ESO's VLT) توانستند سیاه‌چاله‌ای را با جرم 11 برابر خورشید ما و در فاصله 160000 سال نوری با مشاهده تأثیر گرانشی آن بر حرکت شناسایی کنند.

 

سیاه‌چاله‌های بزرگ را معمولاً به راحتی کشف می‌کنند چراکه از خود، پرتوهای ایکس ساطع می‌کنند و با جستجوی این پرتوهای ایکس با امواج گرانشی ناشی از برخورد سیاه‌چاله‌ها، ستاره‌شناسان می‌توانند سیاه‌چاله‌های بزرگ را تشخیص دهند اما تشخیص سیاه‌چاله‌های کوچک‌تر که از نظر جرم با خورشید ما قابل مقایسه هستند بسیار دشوارتر است زیرا بیشتر آنها نه اشعه ایکس و نه امواج گرانشی از خود ساطع نمی‌کنند.

 

این سیاه‌چاله کوچک در خوشه‌ای از ستاره‌ها به نام "NGC 1850" قرار دارد که در ابرماژلانی بزرگ، کهکشان اقماری راه شیری قرار دارد. این خوشه از ستارگان طبق استانداردهای نجومی بسیار جوان است و فقط 100 میلیون سال سن دارد و این برای نخستین بار است که سیاه‌چاله‌ای در چنین خوشه جوانی دیده می‌شود. با مقایسه این سیاه‌چاله کوچک با برادران بزرگترش، ستاره‌شناسان می‌توانند درباره چگونگی رشد و تکامل سیاه‌چاله‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنند.

 

ابر ماژلانی بزرگ (Large Magellanic Cloud) (LMC) کهکشانی در همسایگی کهکشان راه شیری است. فاصله‌اش از کهکشان راه شیری 48.5 کیلو پارسک است و بنابراین سومین کهکشان نزدیک به راه شیری شمرده می‌شود.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022