تازه‌ترین تصویر تلسکوپ هابل از برخورد کهکشان‌هابرخورد کهکشان‌ها،اخبار علمی،خبرهای علمی
جدیدترین تصویر تلسکوپ فضایی "هابل" یک مثلث فضایی از برخورد کهکشان‌ها و سونامی تولد ستاره‌ها را نشان می‌دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، در تصویر جدیدی که توسط تلسکوپ فضایی "هابل" گرفته شده است، برخورد رخ به رخ بین کهکشان‌ها، یک مثلث کیهانی وسیع در اعماق فضا ایجاد کرده است که موجب تشکیل ستارگان درخشان شده است.

 

این عکس جدید که توسط ناسا منتشر شده است، یک جفت کهکشان در حال برخورد به نام "Arp 143" را نشان می‌دهد که در یک مثلث فضایی قرار گرفته‌اند که دانشمندان آن را یک "مثلث فضایی" توصیف کرده‌اند که با به اشتراک گذاشتن گاز و گرد و غبار، به تعبیر دانشمندان یک "سونامی تولد ستاره" را ایجاد می‌کند.

 

تیم عملیات "هابل" در توضیح این تصویر می‌گوید: دو کهکشان در این منظومه به صورت رخ به رخ با هم برخورد کرده‌اند و به یک انفجار مثلثی شکل از تشکیل ستارگان دامن زدند. این جفت کهکشان شامل کهکشان مارپیچی ستاره‌زای "NGC 2445" در سمت راست در کنار همدم کمتر زرق و برق‌دار آن به نام کهکشان "NGC 2444" در سمت چپ است.

 

آنها می‌گویند: به دلیل شکل مثلثی شکل‌گیری ستاره که در تصویر قابل مشاهده است، به نظر می‌رسد این موج ستاره‌زا که در اثر این برخورد ایجاد شده است، نادر باشد.

 

"جولیان دالکانتون"، ستاره‌شناس مرکز اخترفیزیک محاسباتی مؤسسه "فلاتیرون" در نیویورک می‌گوید: بخشی از دلیل این برخورد این است که این کهکشان‌ها هنوز بسیار نزدیک به یکدیگر هستند و "NGC 2444" همچنان از نظر گرانشی به کهکشان دیگر چسبیده است.

 

وی افزود: کهکشان "NGC 2444" همچنین ممکن است هاله‌ای از گاز نامرئی و داغ داشته باشد که می‌تواند به بیرون کشیدن گاز  از هسته "NGC 2445" کمک کند. بنابراین آنها هنوز کاملاً از شر یکدیگر رها نشده‌اند و تعامل غیرمعمول آنها در حال منحرف کردن حلقه درون این مثلث است.

 

پیچیدگی این برخورد، تمایل "NGC 2444" برای جدا کردن رشته‌های گاز از کهکشان مقابل خود است که جریان‌هایی از ستاره‌های جوان و آبی ایجاد می‌کند که بین دو کهکشان پل می‌زنند. این ستاره‌ها بین 50 تا 100 میلیون سال پیش ایجاد شده‌اند، اما با ادامه جدا شدن کهکشان‌ها از یکدیگر در فضا گیر می‌کنند.

 

مجموعه دیگری از ستارگان جوان با تنها 1 تا 2 میلیون سال سن نیز در قلب "NGC 2445" در حال شکل گیری هستند که ستاره شناسان می‌گویند قبل از وقوع این برخورد، گاز خود را از دست داده‌اند.

 

"النا سابی"، دانشمند مؤسسه علمی تلسکوپ فضایی در بالتیمور می‌گوید: این برخورد یک مورد خارق‌العاده برای درک شکل‌گیری ستاره‌ها و کهکشان‌های در حال تعامل ایجاد می‌کند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------