5+1 علت مهم ایجاد صدای زیاد در کولرهای آبیعلت ایجاد صدای زیاد در کولرهای آبی, مهم ترین علت ایجاد صدای زیاد در کولرهای آبی,کولر آبی از چه قسمت هایی ساخته شده است

علت های مهم ایجاد صدای زیاد در کولرهای آبی

 

در شهرهای گرم و خشکی مانند تهران، کرج، مشهد و اصفهان استفاده از کولر آبی هزینه پایین‌تری دارد و از طرفی کارایی بیشتری نیز دارد. استفاده از کولر آبی برای شهرهای مرطوب باعث بروز بیماری‌های شدیدی مانند روماتیسم خواهد شد بنابراین تنها راه برای کسانی که در استان‌های ساحلی زندگی می‌نند استفاده از کولر گازی است.

 

کولرهای گازی سرویس‌کار مخصوص دارند و اکثر افراد با تماس با شرکت مربوطه اقدام به سرویس آن می‌کنند اما کار با کولر‌های آبی نسبتا آسان است و حتی خودتان هم در صورت آموزش صحیح می‌توانید این کار را انجام دهید. با ما همراه باشید تا آموزش‌های لازم را برای بهبود هوای منزل خود بیاموزید.

 

کولرآبی از چه قسمت هایی ساخته شده است ؟

کولر‌های آبی از چند قسمت اصلی تشکیل شده‌اند که این قسمت‌ها با وجود محدود بودن، بسیار مهم و حیاطی هستند تا کارایی کولر به میزان حداکثر خود برسد. سرویس و تعمیر کولر آبی باید هر ساله صورت بگیرد تا کارکرد آن در بهترین حالت ممکن باشد. یاتاقان، پولی، موتور اصلی، پروانه کولر، پمپ آب و تسمه کولر از قسمت‌های اصلی آن هستند.

 

در صورت عدم عملکرد صحیح هر کدام از این قسمت‌ها کولر صداهای مختلفی خواهد داد. یک سرویس کار ماهر کولر می‌توانند تنها با شنیدن صدای کولر متوجه مشکل دقیق آن شوند. به عنوان مثال صدای جیرجیر کولر به دلیل خشک شدن یاتاقان است. یاتاقان باید روغن کاری و تمیز شود تا جلوی چنین صداهایی گرفته شود. برای مشاهده قیمت سرویس کولر آبی کلیک کنید.

 

1. تمیز کردن داخل کولر آبی

بررسی علت صدای کولر آبی, دلایل صدای کولرآبی,آشنایی با قسمت های مختلف کولرآبی

تمیز کردن کولر از ایجاد صدای زیاد آن کم می کند

 

ابتدا سه دیواره اصلی را از پایین به بالا حرکت دهید تا از جای خود جدا شود. پس از جدا کردن دیواره‌ها شروع به پاکسازی کف و دیواره‌های پوشالی کولر کنید. شما به یک شلنگ آب و یک طی فرچه‌ای دسته بلند نیاز دارید تا بتوانید جرم‌ها و رسوبات ایجاد شده را به درستی پاک کنید. از شوینده‌های سنگین استفاده نکنید.

 

این نکته بسیار مهم است. شوینده‌های سنگین شیمیایی می‌توانند موجب خوردگی و آسیب شدید و مستقیم به کف و دیواره‌ها شوند. نیازی نیست وسواس بیش از اندازه به خرج دهید. همین کخ جلوی جمع شدن رسوبات را بگیرید کافی است. برای راهنمایی بیشتر در این زمینه بهتر است این مطلب را بخوانید.

 

 

2. تمیز کردن پمپ کولر آبی

پمپ کولر را باز کنید تا بتوانید به درستی قسمت زیرین آن را باز کنید. با استفاده از فازمتر سر هر دو سیم پمپ را چک کنید که از عدم وجود برق در سیم‌ها مطمئن شوید. این کار را از روی جعبه تقسیم کولر انجام دهید. با اطمینان از خاموش بودن کلید پمپ می‌توانید آن را به راحتی جدا کردن و شروع به تمیز کردن آن کنید.

 

پس از تمیزکاری صحیح پمپ درپوش زیرین آن را به خوبی در جای خود محکم کنید. اگر این درپوش به درستی در جای خود قرار نگیرد، آب به درستی به سمت بالا پمپاژ نخواهد شد و در نتیجه کولر شما باد خنک چندانی نخواهد داشت.

 

توجه داشته باشید قبل از نصب مجدد شلنگ به کولر باید از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. تمام قسمت‌های آن را بررسی کنید تا شلنگ شما دچار نشتی آب نشود. برای چک کردن کارکرد صحیح شلنگ اصلی پمپ را به شلنگ آب متصل کنید تا ببینید آب به درستی از بالا ریزش دارد یا خیر. در صورت گرفتی شلنگ و تجمع رسوب آب به درستی از شلنگ خارج نخواهد شد یا با فشار کمی خارج می‌شود.

 

3. شستشوی پروانه کولر

مدت زیادی است که کولر روشن نشده و خاک زیادی روی پروانه را گرفته است. این قسمت را به همراه آب و یک اسکاچ کمی بشویید تا گردوخاک جمع شده با روشن شدن کولر از داخل کانال به خانه راه پیدا نکند. 

 

4. روغن کاری یاتاقان

نکات مهم در مورد کولر آبی,تمیز بودن آن و نکات ایمنی,ایجاد صدای زیاد در کولرهای آبی

یاتاقان کولر را روغن کاری کنید

 

همانطور که گفته شد یاتاقان و پایه‌های پروانه کولر دلیل اصلی صدای جیرجیر آن هستند. روغن را به استفاده از یک خروجی مخصوص به داخل یاتاقان تزریق کنید و میله اصلی و میانی پروانه را به درستی روغن کاری کنید تا از سرو صدای شدید پیشگیری کنید. هنگام روغن کاری چندیدن بار پروانه را بچرخانید تا به درستی تمام قسمت‌های یاتاقان روغن کاری شود. 

 

5. بستن خروجی آب مخزن و نصب شناور کولر

پس از اتمام تمیز کاری فراموش نکنید که خروجی مخزن را ببندید. این شناورها عمری بین دو تا پنج سال دارند و کار آنها این است که آب جمع شدن در انتهای مخزن را تا ارتفاع مشخصی نگه دارد و وقتی ارتفاع آب از حد مشخص بیشتر شد جلوی سرریز شدن آب و ورود آب بیش از حد به کولر را بگیرد.

 

شما می‌توانید با چرخاندن شناور آن را به اندازه‌ای تنظیم کنید که جلوی ورود آب بیش از اندازه را بگیرد اما اگر با بالا آمدن شناور جریان آب قطع نشد نیاز به تعویض آن خواهید داشت. شلنگ اصلی کولر به انتهای شناور متصل می‌شود. توجه داشته باشید که این شلنگ‌ها بسته به جنس و مدت زمانی که زیر نور خورشید قرار گرفته عمر محدودی دارد و اگر حالتی خشک و شکننده پیدا کرد زمان تعویض آن فرا رسیده است.

 

در واقع شناور تعیین کننده میزان آب در کف کولر است و ارتفاع آب باید به اندازه‌ای باشد که پمپ کاملا درون آن قرار بگیرد. اگر این کار به درستی انجام نشود صدایی شبیه به صدای باد بیش از اندازه از کولر شنیده خواهد شد و دلیل آن کم بود آب و ازدیاد جریان هوا است.

 

نکات مهم در مورد کولر آبی، تمیز بودن آن و نکات ایمنی

• از مهمترین کارهای شما برای شروع هر تابستان سرویس کولر و سمپاشی است. سمپاشی جلوی ورود حشرات را می‌گیرد و سرویس کولر فضای خانه را مطبوع می‌کند. برای انجام این کار می‌توانید از یک شرکت سمپاشی معتبر کمک بگیرید.

 

• یکی از نکات بسیار مهم در کار با کولر پیش گیری از خطر برق گرفتگی است. خیس نبودن دست در هنگام دست زدن به قطعات کولر اهمیت زیادی برای حفظ سلامت ما خواهد داشت.

 

• به ترتیب قسمت‌های مختلف را تمیز کنید. از خارج به داخل این کار را انجام دهید. بسیاری از مواقع صدای ایجاد شده به دلیل جمع شدگی آلودگی‌ها در قسمت‌های مختلف است.

 

• محافظ کولر برای افزایش عمر کولر و قطعات داخلی یک گزینه حتمی است. از آن صرف نظر نکنید و گاهی آن را با یک دستمال نم‌دار تمیز کنید تا جلوی پوسیدگی آن گرفته شود.

 

• یکی از اصلی ترین نکات محافظتی در هنگام شستشو جلوگیری از آب خوردگی دینام و سیم‌های بالای کولر است. با خیس شدن این قسمت‌ها احتمال برق گرفتگی به شدت بالا خواهد رفت.

 

زمانی که تمامی نکات را رعایت کردید و کولر شما هنوز صداهای مختلف داشت باید به دنبال مشکل اصلی از سوی موتور و دینام باشید. در این حالت با یک متخصص و سرویس کار تماس گرفته و مشکل خود را حل کنید. تسمه های پوسیده هم می تواند دلیل دیگری برای صدای کولر باشد. در صورت خشکی تسمه ها و احتمال پاره شدن حتما نسبت به تعویض آن اقدام کنید. 

نویسنده: سارا اقبالی

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022