رؤیای بازیابی راکتهای فضایی به واقعیت تبدیل شداخبار , اخبار علمی, راکت فضایی

یک شرکت خصوصی پرتابهای فضایی دست به کار بزرگی زد و با پرتاب و فرونشاندن موفقیت آمیز راکت فضایی خود برای همیشه تاریخ ساز شد.

شرکت Blue Origin حالا می تواند ادعا کند که ایده استفاده چندین و چند باره از راکتهای فضایی با هدف به حداقل رساندن هزینه پرتابها امکانپذیر است.

 

این راکت توسط موتور قدرتمند BE-۳ که ساخت همین شرکت است ساعاتی پیش (۲۰ و ۵۱ دقیقه سه شب شب به وقت تهران) به فضا پرتاب شد و این درحالی بود که کپسول فضایی New Shepard را نیز با خود حمل می کرد.

 

اندکی پس از پرتاب، راکت از کپسول فضایی جدا شد و با موفقیت فرود عمودی به زمین را انجام داد. این درحالی است که در گذشته راکتهای فضایی پس از پرتاب و جدا شدن از کپسول فضایی، مانند تکه سنگ بی ارزشی در گوشه ای از اقیانوس سقوط می کردند که بدین ترتیب صرف هزینه های هنگفت برای پرتاب محموله ها به فضا اقدامی اجتناب ناپذیر بود.

 

اخبار , اخبار علمی, راکت فضایی

فرود موفقیت آمیز راکت فضایی شرکت Blue Origin

 

اما در این پرتاب تاریخی، راکت شرکت Blue Origin نه تنها بی هدف در آسمان رها نشد بلکه توسط کنترل کننده های زمینی به خوبی هدایت شد تا بر روی سکوی مخصوصی فرود آید. در حین فرود، موتورهای راکت بار دیگر فعال شدند تا عملیات فرود به آرامی و بدون وارد آمدن لطمه ای به ساختار راکت انجام شود.

 

«جف بزوس» میلیاردر معروف و بنیانگذار شرکت Blue Origin که در عین حال به عنوان مدیرعامل شرکت آمازون نیز شناخته می شود اعلام کرد: این موفقیت بزرگ مهر تأییدی بود بر طراحی و ساختار درست آنچه که ما ساخته ایم.

 

در این پرتاب آزمایشی، کپسول New Shepard نیز به اوج ارتفاع مورد نظر یعنی ۱۰۰.۵ کیلومتر رسید و این درحالی بود که سرعت خیره کننده ۳.۷۲ ماخ را هم به ثبت رساند که این به معنای رسیدن به سرعت ۳.۷۲ برابری سرعت صوت یا ۴۵۹۳ کیلومتر بر ساعت.

 

بزوس در جمع خبرنگاران نیز حاضر شد و افزود: تا آنجاکه داده های ثبت شده ما نشان می دهند همه چیز بر اساس برنامه ریزیهای قبلی صورت گرفته و راکت برای پرتاب و پرتابهای بعدی آماده است.

 

اخبار , اخبار علمی, راکت فضایی

فرود موفقیت آمیز کپسول فضایی New Shepard

 

وی همچنین خاطرنشان کرد که سیستم هیدرولیک راکت که چند روز پیش در حین پرتاب دچار نقص فنی شد، این بار و بدون کوچکترین مشکلی عمل کرد.

 

راکت در حین بازگشت به زمین و پیش از فرود عمودی با استفاده از ۸ ترمز کششی به سرعت ۶۲۲ کیلومتر بر ساعت رسید. این سرعت بازهم کاهش یافت، به طوریکه در آستانه فرود موتور BE-۳ آن بار دیگر فعال شده تا در نهایت راکت تاریخ ساز Blue Origin با سرعت ۷.۱ کیلومتر بر ساعت بر روی نقطه از پیش تعیین شده فرود آید. کپسول New Shepard که در آینده برای اعزام انسان یا حمل محموله ها به فضا به کار گرفته خواهد شد نیز توسط چتر نجات فرود بی خطری داشت.

 

موفقیت شرکت Blue Origin درحالی رقم خورده است که پیشتر «الون ماسک» مالک ثروتمند شرکت اسپیس ایکس بارها تلاش کرد تا راکت Falcon ۹ را به طریقی مشابه بازیابی کند اما تلاشهای شرکتش یعنی SpaceX هر بار به شکست منجر شد.

 

اکنون Blue Origin نام خود را در تاریخ به عنوان نخستین شرکت خصوصی در عرصه توسعه اکتشافات فضایی ثبت می کند که توانسته راکتی را به فضا پرتاب و با بازیابی آن شرایط را برای استفاده چند باره از آن فراهم سازد.
اخبار علمی - مهر

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------