نحوه انتخاب دیگ بخارنحوه انتخاب دیگ بخار,دیگ بخار چیست,بویلر چیست

انتخاب دیگ بخار

 

دیگ بخار چیست ؟

بویلر یا دیگ بخار در واقع یک محفظه به شکل استوانه (افقی یا عمودی) است که طی عملکردی ساده با ترکیب آب و گرمای تحت فشار، بخاری تولید می کند که در راستای تامین حرارت داخل ساختمان و سایر مصارف کاربرد دارد. انواع مختلفی از این دستگاه وجود دارد که برای کاربرد های مختلف قابل استفاده است. 

 

دیگ های بخار برای ایجاد حرارت جهت گرم کردن آب یا هوا و محیط مورد استفاده قرار می گیرند.

 

بویلر ها در گروه تجهیزات گرمایش و موتور خانه به شمار می‌روند، انتخاب این دسته از تجهیزات نیز، مانند سایرین نیازمند آگاهی از نکاتی است که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرند. اما پیش از پاسخ به اینکه نحوه صحیح انتخاب دیگ بخار چیست؟ بهتر است کاربرد ها و نحوه کارکرد خود دستگاه معرفی شود. 

 

موارد کاربرد دیگ بخار

همانطور که گفته شد مشخصا کار دیگ بخار تولید بخار است اما سوال اینجاست که این بخار تولیدی به چه کار ما می آید؟ برخی از موارد کاربرد این دستگاه به شرح زیر است: 

کارواش بخار 

تعمیرگاه های خودرو 

کارخانه های صنعتی

میکروب کشی و استریلیزاسیون

نظافت و نماشویی مجتمع ها 

شست و شوی مبلمان 

صنعت بلوک و جدول زنی 

حشره کشی (سمپاشی موجب آسیب به خود درختان نیز می شود؛ این در صورتی است که استفاده از بخار علاوه بر از بین بردن برخی حشرات هیچ گونه عوارضی برای خود گیاهان ندارد.) 

پاکسازی و شستشوی مخزن های سی ان جی 

مرغداری (ایجاد رطوبت و بخار در نواحی خشک در راستای پیشگیری از مشکلات تنفسی برای مرغها، ضدعفونی و استریل کردن یخچال ها و محفظه های ماشین های حمل مرغ)

صنعت دامداری (استریل و پاکسازی مخازن و سایر بخش ها)

 

چگونگی کارکرد بویلر صنعتی

نحوه کارکرد این دستگاه به این صورت است که ابتدا آب موجود و ذخیره شده در مخزن دیگ به وسیله گازوئیل، گاز طبیعی، زغال سنگ و... دچار افزایش دما می شود. این حرارت تا زمانی که آب به بخار تبدیل شود تداوم خواهد داشت و پس از این تبدیل، بخار در یک مخزن به نام گنبدی یا طلقه محبوس می شود.

 

این بخار به ارتفاع بالاتر رفته و تحت فشار در گنبد جمع می شود و پس از رسیدن به سطح فشار مورد نظر از طریق یک دریچه آزاد می شود. پس از آن به کمک لوله ها در اطراف محوطه مورد نظر حرکت می کند.

 

تا زمانی که مشعل دستگاه روشن باشد، بخار به وسیله رادیاتور هایی حرکت کرده و پس از صرف انرژی به میزان مورد نیاز، مشعل خاموش شده و بخار مجددا به آب تبدیل می شود. پس از آن به دیگ بخار بازگشته تا در صورت نیاز این چرخه دوباره طی شود.

 

نحوه انتخاب و خرید دیگ بخار

ویژگی های فنی: مشخصه های نظیر فشارکار و ظرفیت مهم ترین ویژگی های فنی هستند که هنگام انتخاب بویلر باید در نظر گرفته شوند. تعداد پاس های محفظه احتراق، نوع سوخت بویلر، نوع خود دیگ و همچنین ظرفیت مشعل آن دیگر موارد فنی ای هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

 

تمامی موارد مذکور ارتباط مستقیم با کارکرد دستگاه داشته و باید حتما پیش از انتخاب ابعاد و ظرفیت مورد نیاز محاسبه شده و هنگام انتخاب مطابقت داده شوند. 

این محاسبات باید با کمک تکنسین و کاملا دقیق باشد و استفاده از داده های تخمینی می تواند در این مورد مشکل ساز باشد.

 

کیفیت تجهیزات و قطعات بویلر: برای اطمینان از عملکرد و البته طول عمر مطلوب دستگاه باید به قطعاتی که از آنها ساخته شده و متریال استفاده شده در ساخت این قطعات توجه نمود. قطعا استاندارد بودن این اجزاء ارتباط مستقیم با کارایی مطلوب دستگاه خواهد داشت. 

 

برای مثال باید به کیفیت شیر اطمینان، لوله کنترل ها، پمپ آب ورودی، شیر تغذیه، تابلو برق، شیر خروجی بخار، الکترود ها و... و استاندارد بودن شان توجه نموده و این گونه قطعات بررسی شوند. همه این موارد در حالی در نظر گرفته می شود که در واقع به تنهایی کافی نیست و طریقه سر هم کردن این بخش ها نیز از اهمیت خاصی برخوردار بوده و بر سطح کیفی کارکرد بویلر اثر دارد. بدنه دستگاه و جنس آن نیز حائز اهمیت است.

 

کیفیت مورد تایید مطابق استاندارد های بین المللی فولاد آلیاژ های کربن منگنزدار ویژه تولید مخازن تحت فشار و گرما می باشد.

 

مطابقت مراحل تولید با استاندارد های بین المللی: تمامی مراحل تولید از رطاحی تا اجرا و ساخت باید با استاندارد های مطرح در این حوزه در سطح جهانی مطابقت کامل داشته باشد. چه بخش های اجرایی و چه تست و کنترل دستگاه همگی باید طبق نقشه های اجرایی مورد تایید در سطح بین المللی صورت پذیرد.

 

این مورد گویای این است که تنها کیفیت قطعات به تنهایی تضمین کننده راندمان و عملکرد مطلوب دستگاه و همچنین طول عمر بالای آن نخواهد بود. بلکه در کنار قطعات مرغوب باید سر هم کردن این قطعات نیز مطابق با استاندارد های خاصی انجام گیرد تا نتیجه به دست آمده یک انتخاب خوب محسوب شود. 

 

در کنار تمامی موارد مذکور با توجه به قیمت محصول باید به مورد مهم دیگری نیز توجه شود. که این مورد خدمات پس از فروش و چگونگی ارائه آن است. لوازم و تجهیزاتی مانند سایلنسرلنس، رسوب گیر، شیرآلات و سایر تجهیزات مرتبط از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید توسط تولید کننده تا مدت زمان مشخصی تامین شوند. 

 

راهنمای انتخاب دیگ بخار,راهنمای انتخاب بویلر,موارد کاربرد دیگ بخار

معرفی انواع دیگ بخار

 

نگهداری و تعمیرات دیگ بخار

در رابطه با نحوه نگهداری از این سیستم ها نیز لازم است نکاتی ارائه شود؛ در این سیستم ها در هر رادیاتور یک سری تله قرار دارد. کاربرد این تله ها کاهش فشار بیش از اندازه است و نکته مهم طول عمر آنهاست. تله ها دارای 6 سال عمر مفید بوده و پس از آن کارایی آنها ضعیف تر شده و از همین جهت نیازمند توجه و نگهداری هستند. 

 

مراقبت از این قسمت باید به درستی انجام شود تا خروجی حاصل فاقد خطا باشد. اما اگر از اهمیت آنها سوال شود، باید گفت که توجه و نگهداری از این بخش موجب تقویت قدرت و کارایی سیستم بخار شده و از این جهت دارای اهمیت هستند.

 

البته که پروسه مراقبت کمی طاقت فرسا است اما لازم است که عملکرد دستگاه به صورت دوره ای بررسی شده، سطح آب بالا نگه داشته شده و از هم جهت بودن دریچه تخلیه فشار با کار بویلر اطمینان حاصل شود. در صورت عدم آشنایی کافی با سیستم و تشخیص موارد مذکور باید به یک تکنسین مراجعه شود. 

 

در صورت علاقه مندی به موضوعات و محتواهای کاربردی در خصوص تاسیسات و تجهیزات مربوط به تاسیسات میتوانید خانه تاسیسات را از طریق این لینک دنبال کنید و اطلاعات بیشتری در خصوص انواع تجهیزات تاسیسات ساختمان، کاربرد ها و شیوه های مراقبت و نگه داری از آن ها کسب کنید. چند دقیقه با دانستنی ها

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022