وقوع رویداد ال نینو قطعی است ال نینو,اخبار علمی ,خبرهای علمی
کارشناسان هشدار می دهند که وقوع رویداد بزرگ ال نینو امسال تقریبا قطعی است و می‌تواند تا سال ۲۰۲۴ ادامه یابد.

به گزارش ایرنا از تارنمای اخبار علمی لایو ساینس، محققان NOAA پیش‌بینی کرده‌اند که رویداد گرمایش اقیانوسی به نام ال نینو احتمالا در چند ماه آینده رخ می دهد و تا سال ۲۰۲۴ ادامه دارد.

 

احتمال وقوع این رویداد در سال جاری میلادی بیش از ۹۰ درصد است. کارشناسان هشدار داده‌اند که این پدیده احتمالاً در ماه‌های آینده آغاز خواهد شد و به احتمال زیاد تا سال ۲۰۲۴ ادامه می یابد و آثار گسترده‌ای نیز درپی خواهد داشت.

 

ال نینو که در زبان اسپانیایی به معنای پسر کوچک است، یک رویداد اقلیمی بزرگ است که بر اثر تغییراتی در جریان های اقیانوسی در اقیانوس آرام ایجاد می شود. این رویداد گرمایشی به حدی قدرتمند است که تغییرات عمده‌ای در الگوهای آب‌وهوای جهانی ایجاد می کند و به‌ویژه همراه با آثار تغییرات اقلیمی ناشی از فعالیت های انسانی، تاثیرات جدی بر اکوسیستم‌های دریایی می گذارد.

 

ال نینو، همراه با همتای خود لانینا یا «دختر کوچک» که یک رویداد خنک کننده است و بر اثر تغییراتی در سامانه جریان اقیانوسی ایجاد می شود، چرخه نوسان جنوبی ال نینو (ENSO) را به وجود می ‌آورند.

 

کارشناسان احتمال می دهند یک رویداد ال نینو احتمالا در آینده رخ می دهد. سازمان جهانی هواشناسی (WMO) سوم ماه مه پیش‌بینی کرد که ال نینو به احتمال ۶۰ درصد در فاصله ماه های مه تا ژوییه شروع شود.

 

اداره ملی جوی و اقیانوسی (NOAA) آمریکا نیز یازدهم ماه مه پیش‌بینی خود را منتشر کرد که نشان می‌دهد به احتمال قوی ال نینو در همین دوره آغاز خواهد شد. این اداره احتمال ادامه ال نینو تا سال ۲۰۲۴ را ۹۰ درصد اعلام کرد.

 

ناتانیل جانسون، هواشناس آزمایشگاه دینامیک سیالات ژئوفیزیکی اداره ملی جو و اقیانوس آمریکا NOAA گفت: منتظر باشید و مناطق استوایی را رصد کنید. شرایط به سرعت در حال تغییر است.

 

چرخه آنسو 

چرخه آنسو عمدتاً با بادهای بسامان در اقیانوس آرام که در امتداد خط استوا به سمت غرب می وزند، ارتباط دارد. این پدیده معمولاً آب های سطحی گرم تر را از آمریکای جنوبی به سمت آسیا می برد که به نوبه خود در فرآیندی به نام جریان فراچاهی یا خیزش آب،‌ با آب های خنک تر در اعماق اقیانوس جایگزین می شود.

 

بادهای بسامان یا بادهای بازرگانی، بادهایی هستند که از مناطق نیمه استوایی پرفشار به‌ سوی مناطق استوایی کم‌فشار می‌وزند و بادهای غالب در مناطق گرمسیری استوایی هستند.

 

 ال نینو,اخبار علمی ,خبرهای علمی

رویدادهای آنسو می‌تواند بر شکل‌گیری توفان‌های استوایی بزرگ مانند توفان فِرِدی تأثیر بگذارند

 

در جریان ال نینو، بادهای بسامان ضعیف شده و به کاهش جریان فراچاهی و در نتیجه گرم شدن آب های سطحی منجر می شوند. هنگام وقوع لانینا، بادهای بسامان به طور غیرعادی قوی هستند و اثر معکوس دارند. هر دو رویداد می‌توانند باعث رویدادهای شدید آب و هوایی شوند، مانند توفان بالقوه بی سابقه فِرِدی که در ماه های فوریه و مارس بخش‌هایی از آفریقا را درنوردید.

 

دوره های بین رویدادهای ال نینو و لانینا به عنوان دوره خنثی آنسو شناخته می شود.

 

آخرین ال نینو چه زمانی رخ داد؟ 

طبق گزارش اداره ملی جوی و اقیانوسی آمریکا، در گذشته، رویدادهای ال نینو و لانینا تقریباً هر دو تا هفت سال یک بار رخ می دادند، اما به نظر می رسد در دوران اخیر به دلیل تأثیرات تغییرات اقلیمی بسیار غیرقابل پیش بینی شده اند. در ۵۰ سال گذشته، اقیانوس تقریباً ۹۰ درصد از انرژی محبوس شده در گرمایش جهانی را جذب کرده است که این امر دمای سطح دریا را به شدت افزایش داده و بر چرخه آنسو تاثیر گذاشته است.

 

آخرین رویداد ال نینو بین فوریه و اوت ۲۰۱۹ رخ داد و بسیار ضعیف بود. بین ژوئیه ۲۰۲۰ تا مارس ۲۰۲۳، یک رویداد نادر لانینا با شیب سه گانه رخ داد که افزایش دمای جهانی را مهار کرد.

 

رویدادهای ال نینو معمولا بین ۹ ماه تا دو سال طول می کشد، اما می تواند طولانی تر هم باشد.

 

ال نینو چقدر قدرتمند خواهد بود؟ 

دقیقاً مشخص نیست این ال نینو چقدر قدرتمند خواهد بود، اما پیش‌بینی‌های اداره جوی و اقیانوسی آمریکا نشان می‌دهد دستکم ۸۰ درصد احتمال وقوع ال نینوی متوسط وجود دارد و دمای سطح دریا ۱.۸ درجه فارنهایت (یک درجه سانتی‌گراد) افزایش می یابد. احتمال وقوع ال نینو قوی که در نتیجه آن دما ۲.۷ درجه فارنهایت (یک و نیم درجه سانتی گراد) افزایش یابد، ۵۵ درصد است.

 

کارشناسان همچنین نگران هستند که دمای بالای سطح آب دریا، ال نینوی آینده را تشدید می کند. اوایل ماه آوریل، میانگین دمای جهانی سطح دریا بالاترین میزان را در تاریخ ثبت کرد.

 

 ال نینو,اخبار علمی ,خبرهای علمی

نقشه ای که نشان می دهد ال نینو چگونه می تواند بر اقلیم آمریکا تأثیر بگذارد

 

 

 ال نینو چه تاثیری بر آمریکای شمالی خواهد گذاشت؟

 در جریان ال نینو، وزش بادهای بسامان ضعیف تر به این معنی است که آب گرم بیشتری به سمت شرق و سواحل غربی قاره آمریکا رانده می شود. آب های گرمتر رودباد یا جریان جتی اقیانوس آرام را به سمت جنوب موقعیت خنثی خود می راند که بر الگوهای آب و هوایی در آمریکای شمالی تأثیر می گذارد.

 

رودباد یا جریان جتی یا جت استریم، بادهای نسبتاً قوی متمرکز در یک جریان باریک در جوّ را می‌گویند.

 

این پدیده برای شمال آمریکا و کانادا، به هوای گرمتر از حد معمول می انجامد، در حالی که ایالت های شرقی اغلب بارندگی کمتری را شاهد خواهند بود. نتیجه این پدیده برای جنوب آمریکا و شمال مکزیک، اغلب بارندگی شدید است که می تواند باعث سیل و زمین لغزش شود.

 

سازمان جهانی هواشناسی انتظار دارد دمای جهانی در چند سال آینده با پایان یافتن اثر خنک کننده لانینا و شروع ال نینو، به میزان بی سابقه ای افزایش یابد و می تواند به شدت بر زندگی میلیون ها انسان تاثیر بگذارد.

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------