مشاهده یک شیء نقره‌ای براق در مریخمریخ‌نورد,اخبار علمی ,خبرهای علمی
مریخ‌نورد "استقامت"(Perseverance) متعلق به ناسا که روی سطح این سیاره به سر می‌برد، یک شیء نقره‌ای براق را در میان بخشی از صخره‌های سطح سیاره سرخ مشاهده کرده است. 

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، مریخ‌نورد "استقامت" تصویری از یک شیء براق به رنگ نقره‌ای را در سطح مریخ مخابره کرده است که محققان می‌گویند برخلاف تصور، شواهدی از حیات پیشرفته در مریخ نیست.

 

روز دوشنبه (۱۳ ژوئن)، مریخ‌نورد "استقامت" ناسا عکسی از یک شیء نقره‌ای درخشان گرفت که بین دو صخره در کف دهانه "جیزرو"(Jezero) در سیاره سرخ فرو رفته است. گفتنی است که این مریخ نورد که به اندازه یک خودرو است، از زمان فرود روی سطح سیاره سرخ در فوریه ۲۰۲۱ تاکنون در حال بررسی این سیاره بوده است.

 

محققان ناسا می‌گویند این شیء متعلق به مریخ نیست و استقامت آن را از زمین به مریخ برده است.

 

اعضای تیم "استقامت" در یک ایمیل نوشتند: تیم ما شیء غیرمنتظره‌ای را مشاهده کرده است. این شیء در واقع، یک تکه از یک روکش حرارتی است که فکر می‌کنیم احتمالا متعلق به زمان فرود "استقامت" روی سطح مریخ و مربوط به موشکی است که "استقامت" را در روز فرود در سال ۲۰۲۱ روی سطح مریخ نشانده است.

 

بنابراین به نظر می‌رسد این تکه‌ی براق فویلی بخشی از یک روکش حرارتی است که برای کنترل دما در فضاپیماها استفاده می‌شود.

 

البته یافتن این شیء در میان این صخره‌ها تعجب‌آور است، چرا که نقطه فرود "استقامت" حدود ۲ کیلومتر با این صخره‌ها فاصله دارد. پس یا این قطعه پس از فرود مریخ‌نورد در اینجا پرتاب شده یا به وسیله باد تا این نقطه آورده شده است.

 

محققان افزودند که نمای نزدیک از این شیء، بخشی از روکش حرارتی بودن آن را تایید کرده است.

 

این اولین باری نیست که ما با برخی از قطعاتی که به "استقامت" کمک کرده‌اند تا با ایمنی کامل به سطح مریخ برسد، مواجه می‌شویم.

 

گفتنی است که یار "استقامت" در این سفر یعنی بالگرد "نبوغ"(Ingenuity) در ۱۹ آوریل بر فراز سطح پشتی مریخ‌نورد و محل فرود چتر نجات آن پرواز کرد و تصاویر شگفت انگیزی از زوایای مختلف گرفت. مقامات ناسا گفته‌اند که این تصاویر هوایی به مهندسان کمک می‌کند تا عملکرد و وضعیت سطح مریخ را بهتر ارزیابی کنند که می‌تواند به طراحی ماموریت‌های آینده مریخی کمک کند.

 

ماموریت "استقامت"، شکار نشانه‌هایی از حیات مریخی در دوران باستان و جمع‌آوری نمونه برای بازگردندان در آینده به زمین است. اعضای تیم ماموریت می‌گویند میلیاردها سال پیش دهانه "جیزرو" میزبان یک دریاچه و یک دلتای رودخانه بوده و بنابراین مکانی فوق‌العاده برای انجام تحقیقات است.

 

این مریخ‌نورد تاکنون تصاویر بسیار جالب زیادی ثبت کرده است. به عنوان مثال، چند روز پیش یک عکس به یاد ماندنی از منطقه دلتای "جیزرو" گرفت که شامل یک صخره بود که یک تخته سنگ به شکل تعادلی جالبی و به طرز شگفت انگیزی شبیه به سر یک مار با دهان باز در میان آن قرار داشت.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022