ساخت ماده ای که با استفاده از کربن اتمسفر ترمیم می شود اخبار علمی ,خبرهای علمی,کربن اتمسفر
محققان دانشگاه ام آی تی ماده جدیدی را ساختند که قادر است کربن موجود در اتمسفر را جذب کرده و از آن برای تقویت یا ترمیم خود بهره بگیرد. 

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این ماده جدید یک نوعی هیدروژل است که از جنس آمینوپرویل متاکریل آمید (APMA)، پلیمر گلوکز و نوعی آنزیم موسوم به اکسیداز گلوکز ساخته شده است.

 

اما ترکیبات فعال این ماده بخشی از سلول های گیاهی موسوم به کلروپلاست هستند که در فرآیند فتوسنتز نقش کاتالیزور نور را بر عهده دارند. محققان این ترکیبات را از برگ های اسفناج استخراج کرده و به هیدروژل افزودند.

 

این ماده مصنوعی با استفاده از کلروپلاست قادر است کربن را از ترکیب دی اکسید کربن موجود در اتمسفر استخراج کرده و مانند درختان از آن برای رشد خود استفاده کند.

 

این قابلیت علاوه بر پاکسازی هوا از کربن، امکان ساخت سطوحی با قابلیت خودترمیمی را فراهم می کند. حمل این ماده نیز ساده تر از سایر مواد است. در واقع کافی است یک ساختار سبک از این ماده به محل موردنظر حمل شود و پس از رسیدن به مقصد این ماده با استفاده از کربن موجود در اتمسفر خود را حجیم می کند.

 

به اعتقاد محققان ام آی تی این تحقیقات نشان می دهد که دی اکسید کربن لزوما یک ماده مضر و هزینه ساز نیست؛ بلکه می توان از وجود آن به عنوان یک فرصت استفاده کرد.

 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Advanced Materials منتشر شده است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------