حسگر خانگی سطح استرس را می سنجد اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی, حسگر خانگی
محققان نوعی حسگر ابداع کرده اند با بررسی یک قطره از مایعات موجود در بدن انسان می تواند سطح استرس را در خانه اندازه گیری کند. 

به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، استرس تأثیرات عجیبی بر بدن انسان دارد و هر روز تحقیقات بیشتری از نتایج منفی آن بر سلامت از جمله اختلالات خود ایمنی بدن، دیابت، چاقی مفرط و بیماری‌های قلبی پرده بر می‌دارند.

 

اکنون محققان دانشگاه سینسیناتی حسگری ابداع کرده‌اند که می‌تواند سطح استرس بدن انسان را رصد کند و برای این منظور فقط به یک قطره از مایعات موجود در بدن انسان نیاز است.

 

پراجاکتا ری مؤلف این پژوهش می‌گوید: استرس به شیوه‌های مختلف به بدن انسان آسیب می‌زند.

 

ری و همکارانش حسگر ساده و جدیدی ابداع کرده‌اند که استفاده از آن راحت است و افراد در خانه می‌توانند میزان استرس خود را بسنجند.

 

این دستگاه شباهت زیادی به حسگری دارد که سال گذشته در دانشگاه استنفورد ابداع شد و با رصد عرق انسان سطح کورتیزول را در واکنش به افزایش استرس بررسی می‌کرد.

 

حسگر جدید نیز هورمون کورتیزول را می‌سنجد. اما علاوه بر آن حسگر مذکور فقط با بررسی یک قطره ادرار، خون، بزاق دهان یا عرق فرد می‌تواند سطح هورمون‌های مرتبط با استرس مانند سروتونین، دوپامین، نور اپی نفرین و نورو پپتید را اندازه گیری کند. همچنین حسگر مذکور میزان جذب نوری این نشانگرهای زیستی را از طریق طیف سنجی نور مافوق بنفش بررسی می‌کند.

 

محققان در حال حاضر مشغول بررسی امکان تجاری سازی این حسگر هستند و تصمیم دارند آن را به شکل کیت‌های آزمایش خانگی ارائه کنند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------