"استارشیپ" می‌تواند آسمان را تمیز کند! اخبار علمی ,خبرهای علمی, مدیر شرکت فضایی
"ایلان ماسک" بنیانگذار و مدیر شرکت فضایی خصوصی اسپیس ایکس(SpaceX) می‌گوید سیستم موشکی "استارشیپ(Starship) می‌تواند به پاکسازی ۷۶۰ هزار زباله فضایی موجود در مدار زمین کمک کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از بیزنس اینسایدر، به گفته رئیس شرکت اسپیس ایکس، سیستم موشکی "استارشیپ" می‌تواند به حل مشکل زباله‌های فضایی کمک کند.

 

"گوئین شاتول" در مصاحبه‌ای با مجله "تایم" گفت: قطعات جدا شده از موشک‌ها و همچنین ماهواره‌های بازنشسته در مدار زمین وجود دارد که این فضا را آلوده کرده است.

 

شرکت "اسپیس ایکس" که توسط "ایلان ماسک" در سال ۲۰۰۲ تأسیس شد، معتقد است موشک "استارشیپ" می‌تواند به پاکسازی بقایای فضایی باقی مانده در مدار زمین کمک کند. این موشک برای حمل ۱۰۰ مسافر و حمل محموله‌های سنگین طراحی شده است.

 

"شاتول" گفت: کاملاً مقدور است که ما بتوانیم از "استارشیپ" استفاده کنیم تا به سراغ برخی از این زباله‌های فضایی برویم و آنها را برداریم. این کار آسان نخواهد بود، اما من باور دارم که "استارشیپ" توانایی انجام چنین کاری را دارد.

 

"شاتول" در پاسخ به این سوال که آیا شرکت اسپیس ایکس سیاست جدیدی برای مقابله با مسئله زباله‌های فضایی معرفی می‌کند، گفت که این شرکت کل صورت فلکی خود را به ارتفاع کمتری می آورد، بنابراین ماهواره‌ها خیلی سریع‌تر فرسوده می‌شوند و سپس از هم می‌پاشند و دوباره به جو زمین سقوط می‌کنند.

 

اسپیس ایکس در حال حاضر نزدیک به ۹۰۰ ماهواره اینترنتی "استارلینک"(Starlink) را به مدار زمین پرتاب کرده است، اگرچه همه هنوز عملیاتی نیستند. تا همین ماه اکتبر، حداقل ۸۲۰ ماهواره استارلینک در حال کار در مدار زمین هستند. دلیل این اختلاف عدد این است که مقدار کمی از ماهواره‌های ارسالی از کار افتاده‌اند یا به طور کامل از مدار خارج شده‌اند.

 

اسپیس ایکس می‌خواهد تا اواسط سال ۲۰۲۷ حدود ۱۲ هزار ماهواره اینترنتی دیگر را به فضا پرتاب کند. ضمن اینکه ممکن است این عدد به ۴۲ هزار نیز افزایش یابد.

 

"دنیل اولتروژ" مدیر مرکز استاندارد و نوآوری فضایی(CSSI) به بیزنس اینسایدر گفت: بقایا یا زباله‌های فضایی به طور فزاینده‌ای نگران کننده هستند و برخورد دو قطعه از آنها که از یک تا ۱۰ تن جرم دارند، بیشترین خطر زیست محیطی را به همراه دارد.

 

طبق گفته "اولتروژ"، تخمین‌ها متفاوت است اما "CSSI" معتقد است که ممکن است امروز ۷۶۰ هزار شیء بزرگتر از یک سانتی متر در مدار زمین وجود داشته باشد. "اولتروژ" می‌گوید فراوانی این زباله‌ها در چهار سال گذشته به دلیل استقرار صورت‌های فلکی بزرگ و ردیابی پیشرفته‌تر اجرام فضایی با سیستم‌های پیشرفته، تقریباً دو برابر شده است.

 

وی گفت که با تصاویری که از موشک "استارشیپ" دیده است بر این باور است که این موشک می‌تواند به حذف زباله‌های فضایی کمک کند.

 

"اولتروژ" افزود: موشک استارشیپ می‌تواند راهی مهم برای مقابله با خطر برخورد بین اجرام عظیم زباله‌های فضایی باشد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی