چین همجوشی هسته ای خورشید را شبیه سازی می کند ,اخبار علمی ,خبرهای علمی
محققان چینی در یک واحد تحقیقاتی در شانگهای که به اندازه زمین فوتبال است، اشعه‌های قدرتمند لیزر را به ۲ مخروط طلایی پرتاب می‌کنند تا فرایند همجوشی هسته‌ای در قلب خورشید را شبیه سازی کنند.

به گزارش مهر به نقل از ساوت چاینا مورنینگ پست، این مخروط‌ها که به کوچکی نوک مداد هستند، انتهای باریکی دارند که به سمت یکدیگر هستند و پلاسمای هیدروژن را منتشر می‌کنند. هنگامیکه دو جریان گاز داغ در زمان و مکان مناسب برخورد می‌کنند، همجوشی هسته‌ای به وجود می‌آید. این فرایند در نهایت منبعی برای انرژی پاک و بی پایان فراهم می‌کند.

 

دولت چین طی ۶ سال بودجه‌ای یک میلیارد یوانی در این پروژه هزینه می‌کند. در همین راستا ژانگ ژی و همکارانش در انستیتوفیزیک متعلق به آکادمی علوم چین از اواخر تابستان آزمایش‌های بی سابقه‌ای در واحد لیزر شنگوانگII را آغاز کرده‌اند.

 

پژوهشگران تاکنون ۳ تست انجام داده‌اند و قرار است یک آزمایش دیگر ماه آینده انجام دهند. البته در این راه با چالش‌های بی سابقه‌ای روبرو شدند. اما نتایج اولیه نشان می‌دهد نظریه مذکور کارآمد است. بخشی از یافته‌ها هفته گذشته در ژورنال Acta Physica Sinica منتشر شده‌اند.

 

ژی در این باره می‌گوید: هدف ما دستیابی به همجوشی ماندگار است. می‌توان مخروط‌ها را به طور انبوه تولید کرد و مانند گلوله در ماشینی قرار دارد که می چرخد مانند مسلسل گاتلینگ اشعه پرتاب می‌کند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022