کشف استخوان‌های غول‌آسای ۸۵ هزارساله در جنگل‌های تایواناستخوان‌های غول‌آسا در تایوان،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون
یک باستان‌شناس و یک جستجوگر محلی در حال قدم زدن در جنگل گرمسیری جنوب تایوان بودند که میان سنگ‌های خزپوش و شاخ و برگ‌ها چیزی توجه‌شان را به خود جلب کرد.

به گزارش فرادید، یانگ زیرویی زمین‌شناس و استاد دانشگاه ملی چنگ‌کونگ به همراه تیمی از دانشجویانش عازم یک سفر تحقیقاتی به جنگل شده بودند که چهار استخوان غول‌آسای «دنده» پیدا کردند از بستر عمق جنگل بیرون زده بودند.

 

این دنده‌های بیرون‌زده آغاز ماجرا بود. زیرویی تیم دانشجویان را راهنمایی کرد تا منطقه را بطور کامل حفاری کنند. این تبدیل به یک ماموریت ۹۰ روزه شد که در گرمای تابستان آغاز و در ماه اکتبر پایان یافت. 

 

استخوان‌های غول‌آسا در تایوان،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

این جستجو منجر به یافتن فسیل نهنگی شد که قدمتش ۸۵ هزار سال است. نهنگ فسیل‌شده تقریباً ۱۵ متر طول داشت و حدود ۷۰ درصد از اسکلتش هنوز باقی مانده بود. استخوان‌های مهره، کتف و قسمت عقب جمجمه و استخوان فک نهنگ در حفاری پیدا شدند. آنطور که از عکس‌های منتشر شده پیداست، مهره‌های دُم نیز سالم مانده‌اند. 

 

استخوان‌های غول‌آسا در تایوان،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

استخوان فک نهنگ بزرگ‌ترین و سنگین‌ترین فسیل یافت‌شده بود که دو متر طول و بیش از ۳۳۱ کیلوگرم وزن داشت. پس از حفاری هر قطعه اسکلت، از یک برانکارد برای حمل فسیل‌ها و خارج کردنشان از جنگل استفاده شد. خروج استخوان فک از جنگل به کمک ۱۲ نفر و صرف ۷ ساعت زمان نیاز داشت. 

 

شاید این فسیل متعلق به یک نهنگ آبی یا تیغ‌باله باشد؛ دو نوع نهنگی که از میلیون‌ها سال پیش در ساحل تایوان می‌زیستند. این فسیل نهنگ که نخستین نمونه یافت‌شده از نوع خود در تایوان است برای پاکسازی و تحقیقات بیشتر به موزه‌ی ملی علوم طبیعی برده شد.

 

استخوان‌های غول‌آسا در تایوان،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون
استخوان‌های غول‌آسا در تایوان،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------