کشف یک غار باستانی که ۱۶ هزار سال مخفی مانده بودغار باستانی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون
باستان‌شناسان این یافته را شورانگیز و منحصر به فرد توصیف کرده‌اند. تا یک سال دیگر آن‌ها قدم در غاری خواهند گذاشت که به احتمال بسیار زیاد محل سکونت انسان‌ها در عصر یخبندان بوده و نزدیک به 16 هزار سال است که کسی قدم در آن نگذاشته.

به گزارش فرادید، باستان‌شناسان آلمانی خبر از کشف ورودی یک غار در نزدیکی شهر اِنگِن در ایالت بادن وورتمبرگ داده‌اند؛ نکتۀ مهم این غار این است که آنجا یک سکونتگاه مربوط به عصر یخبندان بوده است که از 16 هزار سال قبل تاکنون هیچ کس وارد آن نشده است.

 

با اینکه این غار از دهۀ 1970 برای باستان‌شناسان شناخته شده بوده است، تا امروز آن‌ها ورودی اصلی غار را کشف نکرده بودند. در دهۀ هفتاد به صورت اتفاقی و در جریان ساخت خط لولۀ فاضلاب، یک حفره کوچک روی سقف غار ایجاد شده بود که منجر به شناسایی آن شده بود. اما تا امروز هیچ کاوشی در غار صورت نگرفته بود.

 

جستجوهای تازه در سال 2021 آغاز شدند و در طی 6 هفته کاوش، باستان‌شناسان به اطلاعات تازه‌ای دست پیدا کردند اما ورودی غار همچنان نامکشوف باقی مانده بود.

 

باستان‌شناسان در آوریل امسال از طریق بررسی‌های ژئوفیزیکی دریافتند که غار بسیار بزرگتر از آن چیزی است که قبلا تصور می‌شد؛ عمق آن دست کم 20 متر تخمین زده شد.

 

غار باستانی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

حالا در تازه‌ترین یافته، ورودی غار شناسایی شده است. دکتر ایوون تافلمایرز از دانشگاه توبینگن این یافته را بسیار شورانگیز توصیف می‌کند. او می‌گوید این یک موقعیت استثنایی است که باستان‌شناسان می‌توانند محلی تا این اندازه بکر و دست‌نخورده را کاوش کنند.

 

این غار بخشی از یک مجموعه غار در نزدیکی شهر انگن است که با عنوان پارک عصر یخبندان معروف شده‌اند. غار پترزفلس نیز در همین نزدیکی قرار دارد که بین 13 تا 15 هزار سال قدمت دارد. تا کنون یافته‌های شگفت‌انگیزی در آن غار به دست آمده‌اند و حالا باستان‌شناسان امیدوارند که همین اتفاق در این غار تازه هم تکرار شود.

 

دکتر تافلمایرز می‌گوید: «ما مطمئنیم که اینجا در اواخر عصر یخبندان محلی برای سکونت بوده است و امیدواریم که چیزهایی مثل ابزارها یا حتی جواهرات سنگی و بقایای آثار هنری را در اینجا پیدا کنیم».

 

غار باستانی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

ورودی تازه‌کشف‌شده همچنان با لایه‌ای از خاک پوشیده است و باستان‌شناسان در حال بررسی این لایۀ خاک هستند. قرار است در طی یک سال آینده محققان وارد غار شوند.

 

برای اینکه افراد متفرقه به وضعیت غار آسیبی نرسانند، تصمیم این است که ورودی غار تا سال آینده و زمانی که باستان‌شناسان کار بررسی را آغاز نکرده‌اند مسدود بماند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------