این ۱۵ حیوان در چه برهه‌ای از تاریخ اهلی شدند؟حیوانات اهلی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

در حالی که سگ ها همیشه همراهان مطیع ما نبودند، تحقیقات نشان می دهد که آنها احتمالاً یکی از اولین حیواناتی بودند که توسط انسان اهلی شدند. در واقع، شواهد ژنتیکی نشان می‌دهد که سگ‌ها در حدود ۳۳,۰۰۰ سال پیش از اجداد گرگ‌های وحشی خود جدا شدند.

 

چه زمانی انسان حیوانات دیگر را اهلی کرد و چرا؟ این جدول زمانی بر اساس یافته های باستان شناسی، دوره اهلی شدن ۱۵ حیوان مختلف را به تصویر می کشد. از آنجایی که تعیین زمان دقیق دشوار است و تحقیقات در مورد موضوع در حال انجام است، این تخمین ها ممکن است هزاران سال متفاوت باشند.

 

تعریف اهلی

اهلی کردن حیوانات فرآیند خاصی است که از طریق پرورش انتخابی انجام می شود. به طور کلی، حیوانات اهلی از اکثر این معیارها پیروی می کنند:

 

– از نظر ژنتیکی از اجداد وحشی خود متمایز هستند و به عنوان یک صفت ژنتیکی دوستدار انسان هستند.

 

– برای غذا و تولید مثل به انسان وابسته هستند.

 

– تکثیر آنها با همتایان وحشی خود بسیار دشوار یا غیرممکن است.

 

– ویژگی‌های فیزیکی سندرم اهلی‌سازی، مانند جمجمه‌های کوچک‌تر، گوش‌های فلاپی یا تنوع رنگ را نشان می دهند.

 

در حالی که برخی تحقیقات نشان می دهد که حیوانات اهلی می توانند در طبیعت شکوفا شوند، حیوانات اهلی معمولاً بیشتر در معرض خطر شکارچیان قرار می گیرند زیرا آنها فاقد برخی از مزایا، غرایز یا ویژگی هایی هستند که به همتایان وحشی خود کمک می کند در طبیعت بقای خود را حفظ کنند.

 

دلایل کلیدی برای اهلی شدن حیوانات

انسان ها حیوانات را به چند دلیل اهلی می کنند: برخی برای غذا، کار، همراهی یا ترکیبی از هر سه. پس از سگ ها، حیواناتی مانند گوسفند، گاو و خوک تصور می شود که از اولین حیواناتی بوده اند که توسط انسان اهلی شده اند؛ که تقریباً در همان زمانی بود که بشر از سبک زندگی شکارچی به جامعه کشاورزی تغییر جهت داد.

 

حیوانات اهلی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون
حیوانات اهلی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

تصور می شود اسب ها از اولین حیواناتی باشند که برای کار اهلی شدند. تحقیقات علمی نشان می‌دهد که اسب‌های مدرن از آسیای مرکزی سرچشمه گرفته‌اند و به‌دلیل استحکام استثنایی کمرشان و انعطاف‌پذیری کلی آنها به‌طور انتخابی پرورش داده شده‌اند.

 

وقتی صحبت از اهلی کردن حیوانات به میان می‌آید، علف‌خواران مانند گاوها، عموماً راحت‌ترین گزینه هستند، زیرا تغذیه آنها راحت‌تر از حیواناتی است که به گوشت یا غلات متکی هستند.

 

اهلی شدن بشریت مدرن را شکل داده است

اهلی شدن گونه ها به ایجاد جامعه مدرن ما کمک کرده است. اهلی کردن گیاهان و حیوانات، دنیایی با تولید غذای پایدار ایجاد کرد که باعث شد جمعیت انسانی در سراسر جهان رشد کند.

 

کشاورزی به این معنی بود که افراد کمتری می‌توانستند غذای بیشتری را در مقیاس انبوه برای انسان فراهم کنند، بنابراین مردم زمان بیشتری برای تمرکز روی چیزهای دیگر مانند کارهای خلاقانه، تحقیقات علمی و غیره داشتند. این تحول به بشر زمان داد تا ابزارهایی ایجاد کند که به افزایش کارایی در کشاورزی کمک کند و به دنیایی که امروز می شناسیم هدایت شود.

 

حیوانات اهلی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

 

روزیاتو

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------