جنجال مذهبی در نپال بعد از پیدا شدن لاک‌پشت طلایی 

 یک لاک‌پشت طلایی بسیار کمیاب در نپال جنجال به پا کرد. ساکنان نپال بر این باورند که این لاک‌پشت تجسمی از ویشنو الهه هندو است. زیست‌شناسان به تازگی این لاک‌پشت به شدت کمیاب را کشف کرده‌اند. فقط پنج مورد از این لاک‌پشتها در جهان کشف شده و رنگ طلایی آن ناشی از یک جهش ژنتیکی است که باعث شده رنگ آن تغییر کند.

 

این لاک‌پشت طلایی به خانواده Lissemys punctata andersoni تعلق دارد. این نخستین‌بار است که لاک‌پشتی با این رنگ در نپال پیدا می‌شود.

 

 اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون ,لاک‌پشت طلایی

یک کارشناس خزندگان که این کشف را مستند نموده گفت: لاک‌پشتها اهمیت روحانی عمیقی برای هندوها دارند و افزود: حیوانات طلایی به طور کلی و نه فقط لاک‌پشتها در نپال از اهمیت و ارزش دینی و فرهنگی برخوردارند، به طوریکه لُرد ویشنو برای نجات زمین از نابودی به شکل لاک‌پشت درآمد. در فرهنگ هندو، لاک این حیوان نماد آسمان و پوست زیرین آن نماد زمین است. در شماری از معابد هند، عکسی از لاک‌پشت ویشنو معروف به کورما پرستیده می‌شود.

 

 اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون ,لاک‌پشت طلایی

 

این لاک‌پشت نتیجه یک جهش ژنتیکی به نام لوزیم‌لونی که بر اثر یک شرایط کمبود رنگ است، ایجاد شده و اغلب منجر به سفیدی یا رنگ‌پریدگی و یا ناهمگون شدن رنگ‌ها می‌شود. بعد از ثبت این کشف، هر چند زنده ماندن این لاک‌پشت با وجود شرایط خاص و ویژه‌اش ممکن است در طبیعت سخت باشد، با این حال پژوهشگران لاک‌پشت را در طبیعت رها کردند.

 

تابناک باتو  

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------