تخریب قلعه مشهور ترکیه/ خسارت زلزله به میراث جهانی یونسکو در سوریهخسارت زلزله ترکیه به آثار باستانی،اخبار هنری،خبرهای هنری
قلعه تاریخی «غازیان تپه»‌ پس از زلزله شدید ۷.۴ ریشتری ترکیه ویران شد.

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی صباح، زلزله ۷.۴ ریشتری که جنوب شرقی ترکیه را لرزاند، قلعه تاریخی «غازیان تپه» (Gaziantep) را فرو ریخت.

 

بر اثر وقوع این زلزله بخش‌هایی از جنوب، شرق و جنوب شرقی قلعه تاریخی «غازیان تپه»، نابود شد و ویرانه‌های آن در جاده فرو ریخت.

 

در نتیجه این حادثه نرده‌های آهنین اطراف قلعه در گذرگاه‌های نزدیک این بنای تاریخی از جا در آمدند و دیوار حائل کنار قلعه نیز فروریخت. در برخی بخش‌های این قلعه نیز ترک‌های بزرگی بر اثر زلزله ایجاد شد.

 

همچنین گنبد و دیوار شرقی «مسجد شیروانی» که در نزدیکی این قلعه واقع شده است و در قرن هفدهم میلادی ساخته شده بود، ویران شده است.

 

خسارت زلزله ترکیه به میراث جهانی یونسکو در سوریه

مدیر اداره کل آثار باستانی و موزه‌های سوریه در گفت‌وگو با اسپوتنیک اعلام کرد که «قلعه حلب»، یک کاخ بزرگ قرون وسطایی مستحکم در مرکز شهر قدیمی حلب که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، در نتیجه زمین‌لرزه‌ای قوی صبح دوشنبه آسیب دیده است.

 

خسارت زلزله ترکیه به آثار باستانی،اخبار هنری،خبرهای هنری

رسانه‌های سوری از زمین‌لرزه‌ای در کشور ترکیه گزارش داده‌اند که ساکنان شهرهای دمشق و لاذقیه در سوریه نیز آن را احساس کرده‌اند. این لرزش‌ها منجر به ویرانی در حلب و حومه لاذقیه شدخ و تاکنون جان چند صد نفر را گرفته است.

 

«همام سعد»، یکی از مقامات ارشد اداره آثار باستانی و موزه‌های سوریه در این باره گفت: «گزارش‌هایی مبنی بر شکاف در ارگ حلب دریافت کرده‌ایم و تیمی از متخصصان را برای بازرسی محل و ارزیابی خسارات اعزام کردیم.»

 

این قلعه بخشی از شهر باستانی حلب است که از سال ۱۹۸۶ در میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است. این اثر تاریخی خسارات قابل‌توجهی در جنگ حلب متحمل شده بود و در اوایل سال ۲۰۱۷ با بازسازی و مرمت بخش‌های آسیب‌دیده، به روی عموم بازگشایی شد.

 

هنوز تصاویر جدیدی از آخرین وضعیت قلعه حلب منتشر نشده است.

 

روزنامه دیلی صباح نیز از تخریب قلعه تاریخی «غازیان تپه» (Gaziantep) در ترکیه خبر داده است که بر اثر وقوع این زلزله بخش‌هایی از جنوب، شرق و جنوب شرقی قلعه تاریخی «غازیان تپه»، نابود شد و ویرانه‌های آن در جاده فرو ریخته است. همچنین گنبد و دیوار شرقی «مسجد شیروانی» که در نزدیکی این قلعه واقع شده است و در قرن هفدهم میلادی ساخته شده بود،   ویران شده است.

 

ترکیه داری ۱۹ و سوریه دارای ۶ محوطه ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو هستند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023