هراس سربازان از انتقال کرونا در پادگان‌ها/ عضو کمیسیون بهداشت: دلیلی برای مرخصی سربازان وجود ندارد!اخبار,اخبار اجتماعی,کرونا در میان سربازان
حیدرعلی عابدی عضو کمیسیون بهداشت و درمان درحالی که معتقد است هیچ نیازی به تعطیلی پادگان‌ها نیست که یکی از سربازان می‌گوید در پادگان‌ها نه تنها مایع دستشویی وجود ندارد بلکه به سربازان مریض هم مرخصی داده نمی‌شود. یکی از نگرانی‌ها این است که ویروس کرونا در پادگان‌ها گسترش پیدا کند.

به گزارش رویداد 24، ویروس کرونا همچنان در حال پیشروی است و تاکنون بسیاری از افراد شهروندان و مسئولان ایرانی را به خود مبتلا کرده است. تا نوشتن این متن ۱۵ نفر از شهروندان ایرانی براثر ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند و تست ۹۷ نفر نیز مثبت اعلام شده است.

 

برخی از شهر‌های ایران مانند قم، تهران و گیلان وضعیت خطرناک‌تری نسبت به سایر شهر‌ها دارند و بسیاری از مدارس، دانشگاه‌ها، مراکز اداری و آموزشی تعطیل شده‌اند و برخی هم به صورت دور کار به کار خود ادامه می‌دهند. با این وجود، اما برخی از مراکز اداری و سازمان‌ها نه تنها نیرو‌های خود را تعطیل یا دورکار نکرده است، بلکه همچنان در شرایط غیرعادی این روزها، مشغول خدمت رسانی و فعالیت هستند.

 

زندان‌ها و پادگان‌ها دو سازمان بزرگ و مهم و البته شلوغی هستند که این روز‌ها بیم ابتلا و شیوع ویروس کرونا در آن‌ها بیش از پیش شده است.

 

هر پادگان بسته به موقعیت مکانی و جغرافیایی بیش از ۲ هزار سرباز دارد که ابتلای یک نفر از آن‌ها می‌تواند سایر سربازان را مبتلا و درگیر کند و خطر بزرگتر و جدی‌تری را در پی داشته باشد. هرچند که در این مدت بحث تعطیلی پادگان‌ها تا آرام شدن شرایط مطرح شده بود، اما مسئولان مربوطه در این رابطه پاسخ دقیقی ارائه نکرده اند. سردار تقی مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا درباره اقدامات پیشگیرانه در پادگان‌ها برای مقابله با ویروس کرونا گفته بود اقدامات کلی از جمله آموزش‌ها، غربالگری و اقداماتی که توصیه مسئولان بهداشتی کشور است، در پادگان‌ها در حال انجام است و تعطیلی پادگان‌ها به دلیل شیوع کرونا در اختیار نیرو‌های مسلح است.

 

در این میان به نظر می‌رسد تعطیلی پادگان‌ها نیز همانند قرنطینه کردن شهر‌های درگیر ویروس مانند قم و تهران به سرانجام نرسد و به قول وزیر بهداشت که گفته بود مردم فهیم و با شخصیت هستند و خودشان، خودشان را در شهر قرنطینه می‌کنند، اکنون به سرباز‌ها نیز بگویند «سربازان فهیم خودتان را قرنطینه کنید.»

 

لوازم بهداشتی در پادگان وجود ندارد/ حتی مایع دستشویی هم نداریم

محمد یکی از سربازان پادگان ذوالفقار است، او به رویداد۲۴ می‌گوید: برخی از سربازانی که در پادگان هستند مریض شده‌اند و درخواست مرخصی داده‌اند، اما اجازه مرخصی رفتن به آن‌ها را نمی‌دهند و بهداری پادگان گفته است این افراد کرونا ندارند و به آنفولانزا مبتلا شده‌اند، اما علائم کرونا را دارند.

 

این سرباز ادامه می‌دهد: ما اعتراض کردیم که در شرایط فعلی که ویروس کرونا در همه جا وجود دارد، به ما مرخصی بدهند تا در خانه بمانیم، اما فرمانده گروهان به ما گفت این بیماری اصلا مهم نیست و با گرم شدن هوا از بین می‌رود و وسربازان هم مجبور شدند که قانع شوند.

 

به سربازان مریض مرخصی نمی‌دهند 

محمد به شرایط بهداشتی این پادگاه اشاره می‌کند و می‌گوید: سطح بهداشت پادگان پایین است، نه ماسک نه دستکش و نه حتی صابون! هیچ مواد شوینده و بهداشتی برای ما وجود ندارد و حتی ظرف‌هایمان را با آب خالی می‌شوریم. در دستشویی هم مایع دستشویی نداریم و سربازان برای شستن دستهایشان به دستشویی کادری‌ها که مایع دستشویی دارد، بروند و آنجا دست‌های خود را بشویند. برای مایع دستشویی درخواست دادیم و گفتند به جای مایع می‌خواهیم برایتان مایع ضدعفونی کننده بیاوریم که تاکنون ده روز می‌گذرد و هیچ خبری نشده است.

 

این سرباز می‌گوید: کل پادگان ۲۶۰۰ سرباز دارد و گردان ما ۱۴۰ نفر است. او ادامه می‌دهد: تعداد افراد بیمار در پادگان بسیار زیاد است و با توجه به اینکه اغلب سربازان برای تهران هستند و صبح تا عصر در پادگان حضور دارند و بعد از آن به خارج از پادگان و خانه‌هایشان می‌روند، احتمال شیوع کرونا و مریض شدن ما در این شرایط که هیچ وسیله بهداشتی وجود ندارد، احتمال اینکه ما نیز بیمار شویم وجود دارد. هیچ کس هم حق مرخصی ندارد، حتی افراد مریض! شرایط واقعا سخت و نگران کننده است.

 

سربازها ترسیده‌اند

سجاد سرباز دیگری در کرمان است که به رویداد۲۴ می‌گوید: شرایط پادگان در اینجا هم اصلا خوب نیست و تقریبا همه سرباز‌ها ترسیده‌اند و نه ما را تعطیل می‌کنند و نه برایمان وسایل بهداشتی تهیه می‌کنند. هم خودمان و هم خانواده‌هایمان بسیار نگران هستیم، اما چیزی که از مسئولان و فرمانده‌هان می‌شنویم این است که بیماری مهمی نیست و نیازی به تعطیلی و ... ندارد. اینجا ازدحام زیاد است و بهداشت به هیچ عنوان رعایت نمی‌شود. کاش کسی هم صدای ما سرباز‌ها را بشنود! ماهم جزئی از مردم هستیم.

 

عضو کمیسیون بهداشت: نیازی به تعطیلی پادگان‌ها نیست؛ اتفاق خاصی نیفتاده 

حیدرعلی عابدی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به رویداد۲۴ می‌گوید: پادگان‌ها اگر نیازی به مواد شوینده و بهداشتی داشتند فرمانده‌هان به وزارت بهداشت مراجعه یا منعکس کنند و حتما موارد مورد نیاز در اختیارشان قرار می‌گیرد. اگر سربازی هم مبتلا به کرونا شود قطعا وزارت بهداشت ورود می‌کند، اما مطمئن باشید افراد مریضی که در پادگان‌ها حضور دارند مبتلا به کرونا نبوده و احتمالا به آنفلوانزا مبتلا هستند.

 

عابدی در پاسخ به این سوال که ازدحام جمعیت در پادگان‌ها زیاد است، آیا بهتر نیست برای مدتی به سرباز‌ها مرخصی داده شود گفت: پادگان مثل خانه سرباز است، مهم این است که موارد بهداشتی را رعایت کنند. فرض کنید شما اگر مبتلا به کرونا شوید که نمی‌توانید به خانه خودتان نروید! به خانه خودتان می‌روید، ولی باید بهداشت و نکات را رعایت کنید. من اصلا مرخصی و تعطیلی پادگان‌ها را توصیه نمی‌کنم و باید به سرباز‌ها نکات ایمنی رعایت نمی‌شود. اصلا مورد خاصی نیست که بخواهیم تعطیل کنیم. بهتر است نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت کنیم و به جامعه استرس و نگرانی ندهیم.

 

خبرنگار رویداد۲۴، سعی کرد تا بتواند با مسئولان نظام وظیفه و نیرو‌های مسلح در این باره صحبت کند، اما هیچ حاضر به گفت‌وگو نشدند.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------