پشت پرده انتخاب زاکانی به عنوان شهردار تهران/ داریوش قنبری: با لابی گری نمی‌توان شهر را اداره کردعلیرضا زاکانی،اخبار اجتماعی،خبرهای اجتماعی
انتشار یک فایل صوتی از گفتگوی محرمانه رئیس شورای شهر با نرجس سلیمانی، پشت پرده انتخاب نامزد پوششی ابراهیم رئیسی به عنوان شهر تهران را افشا کرد. علیرضا زاکانی بر اساس قانون می‌تواند از بهارستان به بهشت برود؟

به گزارش رویداد 24، دو روز قبل خبرگزاری فارس اولین رسانه‌ای بود که از شهردار شدن زاکانی خبر داد و اعلام کرد منتخبین شورای شهر ششم، در اولین جلسه خود با بیشترین آرا علیرضا زاکانی را به عنوان شهردار جدید تهران انتخاب کردند. بر اساس این خبر، علیرضا زاکانی ۱۲ رای و مازیار حسینی ۹ رای کسب کردند. پس از انتشار این خبر، مهدی چمران رئیس جدید شورای شهر تهران خبر را تایید نکرد و در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران گفت:« بعید است و روز یکشنبه هفته آینده شهردار مشخص می‌شود.»

 

پس از عدم تایید خبر شهردار شدن علیرضا زاکانی، رسانه‌ها برای کسب اطلاعات بیشتر در این‌باره به سراغ چمران رفتند و او تایید کرد رای گیری برای انتخاب شهردار انجام شده و نتایج آن درست است اما این رای گیری باید مجددا در صحن شورای و در موعد تعیین شده انجام شود تا این انتخاب قانونی باشد. شنیدن نام زاکانی به عنوان شهر تهران اتفاق عجیبی بود. ماجرا آنجایی عجیب شد که انتشار یک فایل صوتی از جلسه شورای شهر، پشت پرده انتخاب علیرضا زاکانی به عنوان شهردار تهران و فشاری که بر اعضای شورا برای انتخاب شهردار جدید آمده است را افشا کرد.

 

پشت پرده انتخاب علیرضا زاکانی به عنوان شهردار تهران

در این فایل صوتی مهدی چمران به تهدید شدن و تحت فشار قرار گرفتن شورای شهر جدید برای انتخاب زاکانی به عنوان شهردار تهران در گفتگو با نرجس سلیمانی خبر می‌داد. در بخشی از این فایل صوتی چمران در پاسخ به انتقادات نرجس سلیمانی مبنی بر اینکه کاش رای های ما شفاف و آشکار بود و این مسأله پیش نمی آمد، پاسخ داد: من دیشب یکی از بدترین شب‌‌ها را داشتم، حتی از جنگ بدتر بود. آنقدر ناراحت شدم از اینکه اسامی اینگونه منتشر شده است.

 

بیشتر بخوانید:در شورای شهر تهران چه خبر است؟/ شهرداری زاکانی منتفی شد؟

 

سلیمانی در واکنش به گفته‌های چمران ادامه داد: اگر رای گیری به صورت شفاف و در روز یکشنبه انجام می‌شد بهتر بود. چمران در واکنش گفت: عده‌ای فشار می‌آورند. سلیمانی در ادامه افزود: عده‌ای از دوستان از اول رایشان این نبود. رایشان اشتباه رفته و باید از رای خود صیانت کنند و بهتر است موضوع شفافیت را خودمان شروع کنیم. چه اشکالی دارد رای آشکار باشد.

 

چمران در واکنش تاکید کرد: البته در قانون نوشته شده رای را مخفی بگیرید که این هم دلایلی دارد. یک عده را می‌ترسانند، اصلا تهدیدشان کردند. همین حالا که رای مخفی هم دادند به آنها گفتند اگر رای ندهید چنین می‌کنیم! و به من گفتند و من چند وقت پیش تذکر دادم که این کارها را نکنید و شما آن موقع تشریف نداشتید.

 

محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا در توئیتی در انتقاد از آنچه در شورای شهر می‌گذرد، نوشت: «رسوایی و بی آبرویی مطرح شده در فایل صوتی چمران رئیس شورای شهر؛ نشان می‌دهد که برای قالب کردن زاکانی به عنوان شهردار تهران چه تهدید‌ها و فشار‌هایی در کار بوده. هر وقت قدرت یکدست می‌شود، مثل گرگ به جان هم می‌افتیم ما اصولگراها.»

 

یاشار سلطانی هم با انتشار فیلمی در فضای مجازی از میثم مظفر و مهدی بابایی دو عضو جدید شورای شهر، خبر از فشار‌ها و سهم‌خواهی‌ها برای به کرسی نشاندن یه گزینه خاص در شهرداری خبر داد. در این فیلم کوتاه مظفر و بابایی در پارک شهر راه می‌روند و گفت و گویی کوتاهی میان آن‌ها رد و بدل می‌شود. یکی از آن‌ها می‌گوید شهرداری سه گزینه دارد، دیگری می‌گوید کی حاضره باج بده؟ دیگری می‌گوید باج نمی‌دونم؟ و آن یکی می‌گوید: بیاد به ما باج بدهد.»

 

زاکانی نماینده مردم قم و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس است. او در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد و بدون داشتن سابقه اجرایی و صرفا با سابقه نمایندگی و رئیس سازمان بسیج بودن، برای ریاست جمهوری ایران تایید صلاحیت شد. او در مناظره‌ها نقش کاندیدای پوششی برای ابراهیم رئیسی را ایفا می‌کرد.

 

انتخاب شهردار باید در جلسه رسمی و با حضور آن کاندیدا و پس از ارائه برنامه، به رای گیری گذاشته شود. در اتفاقی که اخیرا رخ داده اعضا شورا در جلسه‌ای غیررسمی و بدون مطالعه برنامه زاکانی برای شهرداری و بدون حضور او، این انتخاب را داشته‌اند. به همین خاطر چمران اعلام کرده که در جلسه یکشنبه شورای شهر، رای گیری انجام و نام شهردار جدید تهران اعلام خواهد شد.

 

نامه نیوز در تحلیلی اساسا شهردار شدن زاکانی را برخلاف قانون خواند و نوشت که زاکانی اکنون نماینده مجلس و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس است و طبق قانون باید او ابتدا از نمایندگی مجس استعفا دهد و استعفای او در مجلس به رای و بررسی گذاشته شود و پس از موافقت مجلس، او می‌تواند به شهرداری بیایید. در غیراینصورت، او حتی به عنوان سرپرست شورا هم نمی‌تواند انتخاب شود.

 

بر همین اساس طبق مصوبه وزارت کشور، افرادی که قرار است به عنوان شهردار انتخاب می‌شوند باید تحصیلات مرتبطی داشته باشند. با این وجود، زاکانی با داشتن مدرک پزشکی هسته‌ای، برای شهردار شدن صلاحیت لازم را ندارد.

 

شورای شهر با لابی‌گری نمی‌تواند شهر را اداره کند

داریوش قنبری نماینده اسبق مجلس در همین رابطه می‌گوید: نامزد شهرداری باید در جلسه علنی و رسمی برنامه خود را ارائه کند، موافقان و مخالفان صحبت کنند، برنامه او بررسی و نقد شود و بعد به رای گیری گذاشته شود. البته معمولا در جلسات غیرعلنی یک صحبت‌های در خصوص انتخاب شهردار مطرح می‌شود و نظر اعضا از قبل مشخص می‌شود و بعد به جلسه علنی و رسمی موکول می‌شود.

 

داریوش قنبری با تاکید بر اینکه اعضای شورا مسئولیت دارند که منافع شهری را بر هرچیز دیگری ترجیح دهند، یادآور شد: اینکه اعلام می‌کنند تحت فشار و تهدید بودیم اصلا و به هیچ عنوان قابل قبول نیست. اگر نمایندگی مردم را انتخاب می‌کنید باید قبل از آن شجاعت ایستادگی در برابر فشار‌ها را هم داشته باشید. اگر اینگونه نیست چگونه قرار است از حق و حقوق مردم دفاع کنید. شهردار باید فردی توانمند و بر اساس معیار‌ها، توان اداره شهر را داشته باشد. اینکه انتخاب کنند و بعد بگویند فشار و تهدید بوده است، قابل قبول نیست.

 

وی افزود: با لابی‌گری نمی‌توان شهر را اداره کند. در امور شهری لابی‌گری همیشه ممکن است وجود داشته باشد و در این مسیر این اتفاق‌ها زیاد رخ می‌دهد؛ پذیرفتنی نیست که بخواهند تابع نفوذ‌ها و فشار‌ها باشند. باید جلوی هرگونه نفوذ از سوی صاحبان قدرت و نفوذ گرفته شود و مصلحت شهر را نسبت به هر موضوع دیگری در اولویت قرار دهیم.

 

انتخاب شهردار در اختیار شورای شهر است و باید فرد توانمندی را به عنوان شهردار انتخاب کنند که توانایی مدیریت شهری را داشته باشد. فردی که به عنوان شهردار انتخاب می‌شود باید از مدیریت شهری اطلاعات کاملی نسبت به شهر و مسائل شهری داشته باشد. مخصوصا کلان شهری مانند تهران که مشکلات زیادی دارد و حتی از یک وزارتخانه نیز بزرکتر است. یک دهم جمعیت ایران در شهر تهران است و اگر ما شهر‌های اقماری تهران را جز تهران حساب کنیم، این جمعیت بیشتر هم خواهد بود. نمی‌توانیم اسلامهشر، پرند، ورامین و... را از تهران جدا بدانیم، زیرا خدمات رساندن به آن‌ها عموما با تهران است.

 

وی ادامه داد: مدیریت تهران با جمعیت قابل توحهی که دارد کار دشواری است، خصوصا با وجود کرونا که مسائل مالی زیادی هم به شهر تهران تحمیل کرده است. به هر حال بحث اداره تهران با مشکلات زیادی مواجه است و شهردار آینده تهران ضمن اینکه باید بتواند منابع مالی را از کانال‌های صحیح تامین کند، باید بتواند شهر را به خوبی مدیریت کند.

 

قنبری با بیان اینکه در شورای شهر پنجم، شهر مسئولانه اداره شد، تصریح کرد: در شورای پنجم شهر علارغم همه مشکلات فراوانی که وجود داشت از جمله کمبود منابع مالی، اما شهرفروشی رخ نداد و شورا سعی کرد به سمت منابع مالی پایدار حرکت کند. امیدوارم در دوره آینده شورای شهر ششم نیز این روند را ادامه دهد. مسئله آلودگی هوا، مترو، حمل و نقل عمومی و ... از مواردی است که باید در دوره آینده به طور جد پیگیری شود.

 

***

 

واکنش نرجس سلیمانی به افشای فایل صوتی گفتگو با چمران درباره شهردار آینده تهران: به زاکانی رای دادم

نرجس سلیمانی عضو شورای شهر تهران در خصوص انتخاب شهردار توضیحاتی ارائه کرد.

 

فارس نوشت: چهارشنبه شهردار تهران به صورت استمزاجی انتخاب شد. انتخاب شهردار حواشی به همراه داشت. نرجس سلیمانی عضو شورای شهر تهران در این زمینه یادداشتی نوشت.

 

« یَا أَیُّهَا الَّذِینَ ءامَنُوا اجتَنِبُوا کَثِیراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعضَ الظَّنِّ إِثمٌ»

فرق است از آب خضر که ظلمات جای اوست تا آب ما که منبعش الله اکبر است

 

امروز انشاءالله پگاه حقیقی است در لایروبی کاریز حقیقت در جهت آغاز هماهنگی و هم افزایی به سمت مظهر شفافیت و یافتن صراحت لهجه مزین به ادب در امور شهر، صد البته آشکار سازی و افشاندن نور حقیقت بر شمایل ناسره مستلزم صرف وقت و کوشش مداوم است. ممارست و تدقیق ابزار حفظ و شناخت مسیر است ، هنوز دیرگاهی از ابراز تمایل جمعی از نمایندگان مجلس محترم شورای اسلامی که تمایل خود را برای به محک نهادن عرضه عمومی سیاست ورزی آشکار نموده اند نگذشته است. هرچند مجلس شورای اسلامی برای ورود به چنین عرصه ایی نیازمند تمرین و ظرفیت سازی بسیار است که امیدواریم در دستیابی به مجموعه آن ظرایف بیرونی و لطایف درونی در سایه حرکت مستمر و دقیق در جهت محور رشد و اعتلا نظام منطبق بر اهداف از پیش نشانه گذاری شده موید باشند.

 

بهر تقدیر فرصتها چونان ابر در آسمان در گذرند و شورای اسلامی دوره ششم کلانشهر تهران بنا به دلایلی که در ادامه به اجمال و در آینده به طریق مشروح به محضر شهروندان گزارش خواهد گردید ظرفیت بی نظیری برای پیشگام و علمدار بودن در حوزه به نمایش گذاشتن و تجربه فرایند تصمیم سازی، مدیریت هم افزا و اجماع آفرینی دارد. اصلی ترین جایگاه مطالبه کننده شفافیت در بن تمام ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران ضمن توصیه به حفظ آداب و پرهیز از افراط و تفریط رهبری فرزانه حاضر و ناظر انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) در اشارات خویش به موضوع شفافیت در جلسه درس خارج فقه در سال ١٣٩٧ به عنوان نمونه توجه دادن به ریشه های اسلامی موضوع است و به صراحت و با تاکید اسلام ناب را مستندا مبدع و مروج شفافیت معرفی و تبیین فرموده اند.

 

البته حدود و ثغور شفافیت را نیز به روشنی بیان فرموده اند و در همان جلسه از باب تاکید و توجه دادن، موارد امنیتی، نظامی و آنچه می تواند مستمسک بیگانه و اغیار باشد را مرز استثناء در مسیر شفافیت بر شمرده اند، در غیر این امور مسؤولان موظفند که رازی را از مردم پنهان نکنند.

 

هنوز چند روزی بیشتر از فرمایش اخیر رهبری نمی گذرد که در مراسم ١٤ خرداد ماه در سالروز رحلت امام خمینی (ره) نسبت به گزارش های غلط و خلاف واقع هشدار دادند ، یک بخش حیاتی که شفافیت نمایشی عاری از حقیقت باختری بدان دست می یازد و بدینوسیله سعی در جهت دادن به افکار عمومی تشنه بینش دارد همین است، رسانه ها می توانند به سادگی نمایش حقیقت را با حقیقت نمایشی جابجا جلوه بدهند و در پس تکرار و تغییر الفاظ و تیترها و حتی گاهی با غلطهای به الظاهر تصادفی که در تحریر مجدد یک دستنویس پیش می آورند از هیچ و پوچ فرصتهای بی نظیری برای آسیب زدن به تنه و شاخسار حقیقت بسازند.

 

صحبتهای اساسی فی مابین اینجانب و جناب مهندس پیشکسوت عرصه جهاد و امور شوراها که از اصحاب السابقون انقلاب و ریاست کنونی شورا نیز هستند ناظر به همین موضوع و در چارچوبی دقیق و آگاهانه و به جهت برداشتن قدم نخست در تنویر افکار عمومی و تشخص بخشیدن به خواست به حق شهروندان مطالبه گر است .

 

البته از روی حسن تصادف به طور گسترده منتشر گردیده و مورد توجه یار و اغیار قرار گرفته است. این آغازین لحظات شورای ششم همان دقایقی است که خشت اول بر جای نهاده می شود و در عین حال محکی است برای تحلیل و بررسی چگونگی نحوه ورود و ادراک متقابل شهروندان و رسانه ها اعم از موافق، مخالف و معاند، تاخیر ابتدا به شفافیت همان حکایت تاخیر مثنوی است.

 

مدتی گر مثنوی تاخیر شد/ مهلتی بایست تا خون شیر شد

در حکایاتی که یک سر موضوع حقوق عمومی است و بطور طبیعی مورد نظر ارباب جراید و اصحاب قلم بایستی به آرامی و با اطمینان گام برداشت به خصوص در زمانی که آداب ادب بنا به دلایلی رعایت نمی گردد.

 

در ورود هر موضوع به رسانه دو زمان طلائی وجود دارد یکی زمان طلائی برای جذب مخاطب است و دیگری زمان طلایی برای روشن گرداندن موضوع ، متاسفانه بنا به الحاقات منضم به حفظ کارکرد تعدادی از رسانه ها به خصوص آنها که در حالت عام زرد خوانده می شوند همپوشانی حقیقت و جذابیت موضوع برای جامعه در یک جهت نیست و این مساله ایی پذیرفته شده در روزگار حاضر است و اینجاست که کارکرد حفظ و حراست از درج حقیقت و ثبت تاریخی آن الزام آور است. به همین جهت ضمن پذیرش ساختار موجود رسانه ها و سعی در اصلاح مسیر به جهت حفظ و حراست از حقایق تصحیح الگوی تنفس نظارت و مدیریت بر امور شهر و روابط شهر ، شهروندان و شهرداری ضروری به نظر می رسد، شفافیت عطر و بوی خود را دارد و قبل از معطر نمودن شامه شهروندان بدان ، نیازمند ایجاد آمادگی برای پذیرش است. جامعه باید برای هضم شفافیت ضمن تلاش و مجاهدت بالغ گردد و آزمایش میزان بلوغ هر جامعه در موضوعات گوناگون به کمک ابزار و وسایل دقیق و در خور موضوع صورت می پذیرد، جامعه شهر نشین انقلابی ایران اسلامی سالهاست که در بعضی امور در سطوحی قابل اندازه گیری به بلوغ و رشد رسیده است هرچند در جهاتی دیگر علی الخصوص رسانه و اندر کنشهای پیچیده آن بنا به دلایلی که خود مثنوی هفتاد من کاغذ است به سطح مطلوب و مورد انتظار نرسیده است هرچند در سطح مقایسه با میانگین جهانی وضعیت دانش و بینش عمومی جامعه شهری و روستایی ایران در درک رسانه بسیار خوب و بالاتر از حد تصور عمومی است و در واقع شهروندان به غایت آگاه و فهیم اند اما تا بلوغ جامعه چند گام کوتاه مانده است.

 

اولین مرحله پذیرش شفافیت مقبولیت در راس ساختار است

هم اکنون شورای ششم به همت نمایندگان مردم و ریاست محترم شورا گام نخست را برای این آزمایش برداشته است و هر روز نیز از این پس به آرامی و با ملاحظه چنین خواهد نمود، انشاءالله. در وهله نخست باید از اشخاص و مجموعه ها ی صاحب نظر که بارها در این دوره کوتاه بی باکانه و حتی گاهی هتاکانه مورد عتاب و خطاب قرار گرفته اند بدون آنکه من نرجس سلیمانی از حقیقت دیدگاه و نظرات ایشان مطلع باشم یا حتی به شکلی برای اینجانب مکشوف گردیده باشد این مهم را عین بی انصافی می دانم، اولین مرحله پذیرش شفافیت مقبولیت در راس ساختار است که بطور کامل محقق شده است و در حال انتشار به گره های مدیریتی در سطوح کلان و بسط و گسترش آن به لایه های میانی و خرد است.

 

از منظر نظر نرجس سلیمانی این مهم در مسیر تحقق است و در حرکت خود هم اکنون به لایه های مدیریت میانی رسیده است به جهت ثبت در تاریخ و سنگ نشانی در این مسیر و گوشزد نمودن عملیات روانی در سطوح رسانه ایی حقایقی چند را با شما به اشتراک می گذارم ،جناب آقای دکتر حداد عادل فیلسوف و حکیم متاخر و از السابقون مشی اصولگرایی و جناب دکتر قالیباف ریاست محترم مجلس شورای اسلامی بایستی ذکر گردند ،هر دو بزرگوار که صاحب سبک در سپهر سیاسی جمهوری اسلامی هستند و از وزنه های تعادل انشاء الله ، تا همین لحظه نه تنها هیچ گونه اظهار نظری در جهت تاثیر گذاری بر فرایند انتخاب شهردار نداشته اند و حتی بیشتر آنکه حتی در مورد جناب آقای دکتر حداد عادل تمایل شخصی اینجانب بدانستن نظر شخصی و تمایل احتمالی ایشان و حتی دریافت یک توصیه ساده راهگشا نیز ناموفق بوده است.

 

تا بدانجا که در هیچ مرحله ایی از فرایند انتخاب شهردار تا هم اکنون که در آستانه جلسه رسمی انتخاب شهردار تهران هستیم حتی طلب استشاره از ایشان نیز منتج به نتیجه نگردیده است تنها توصیه ایشان که در خرداد ماه در زمان توفیق دیدار با ایشان به گوش جان شنیده ام تاکید به حفظ استقلال رای بوده است ولاغیر ، در مورد ریاست محترم مجلس شورای اسلامی نیز در طول بیش از نوزده ماه گذشته ایشان را به تعداد کمتر از انگشتان یک دست دیده ام و هرگز از ایشان جز توصیه به حفظ نظر شخصی بر اساس دانش و بینش نشنیده ام هرچند تلاشهای صادقانه ایشان را در همان چند دیدار انگشت شمار نسبت به احتراز از ورود به عرصه انتخابات ارج می نهم و اشارات به حق ایشان را نسبت به خطرات و مخاطرات در کمین در پس حضور در چنین میادین و مسیرهای دشوار و مه آلودی به خاطر خواهم داشت ، به جهت ضبط در تاریخ جناب آقای دکتر قالیباف نه تنها تا زمان اعلام رسمی نامزدهای تایید صلاحیت شده هیچ اطلاعی از ثبت نام و تمایل اینجانب نسبت به ورود به عرصه فعالیت های اجتماعی نداشته اند بلکه تمامی مساعی ممکن را در جهت ترغیب اینجانب به انصراف از ورود به چنین آوردگاه بی انضباطی بکار برده اند و بعد از اتمام حجت ناچار و لابد پذیرای حضور اینجانب گردیده و بعد از آن نیز غیر از همراهی بدون غرض و خواسته از ایشان ندیده ام و حتی بعد از حاشیه های اخیر نیز با ایشان به هیچ شکل دیدار و صحبتی نداشته ام ،و مورد بعد دستگاههای نظارتی هستند که مظلومانه آماج حملات همه جانبه اند، شهادت می دهم که تا کنون هنوز از نزدیک هیچکدام از دست اندر کاران حوزه های مختلف نظارتی را ندیده ام و حتی صدایشان را نیز نشنیده ام ، البته این تجربه شخصی اینجانب تا لحظه نگاشتن این سطور است و قابل تسری و اجتماع به دیگران نبوده و نخواهد بود، در محضر ایزد متعال و پیشگاه مردم بر عهد خود ضمن رعایت حدود لازم الرعایه در مورد شفافیت انشاء الله به حول و قوه الهی خواهم بود و امیدوارم تا زمان حیات بر این عهد استوار باشم.

 

چه چیزی موجب تکدر خاطر چمران شده است؟

حال پرسشی پیش می آید که چه چیزی موجب تکدر خاطر جناب مهندس چمران گردیده است ، البته هرکسی از ظن خود شد یار من و این بنده نیز بر اساس همان مسائلی که موجب گردید همانند ایشان دو شب پیش را به صبح برسانم بدون آنکه چشم برهم گذارم وارونه نمائی حقیقت در مقیاس و سطح جدی است . حرف و حدیث هایی که خواب از چشم این بنده ربود و متصورم به ظن قریب به یقین احتمالا همین دست فشارها و تهدیدات جناب مهندس چمران را نگران و بی خواب نموده است البته روایت شخصی ایشان را نیز به زودی خواهیم شنید و زوایای دیگر حقیقت نیز مکشوف خواهد گردید، در مورد بنده تلاشهای مذبوحانه چند جوان جویای نام و کام را که دیر آمده و عزم زود رفتن و ظاهرا به ناکجا آباد رسیدن دارند است ، از نظر این شهروند به عنوان یک کنشگر مسائل اجتماعی در میدان ، جمله این دست و پازدنهای معطوف به قدرت و ثروت بدون ورود از معابر تعبیه شده قانونی به لاف در غربت بیشتر می ماند تا تهدید ولی نباید از نظر دور بداریم که حرمت و حریم سالها خدمت صادقانه و جهاد مخلصانه جناب مهندس چمران که تا آنجا که به خاطر دارم تا همین چند سال پیش پوتین از پای در نیاورده بودند و تازه چند صباحی است که رهایی از رنج باز و بسته کردن اسباب رزم را بر خود حلال دانسته اند می بایست به طریق اولی مورد رعایت و احترام ویژه قرار گیرد و فی الواقع از نظر اینجانب اگر یک سرباز نرسیده به میدان که هنوز میدان رزم حقیقی را ندیده است و به قول معروف از رزم تیرآوری را بیشتر نمی داند ، باکم از ترکان تیر انداز نیست طعنه (نعره)تیرآورانم می کشد

 

اگر صدای خود را بر پیشکسوتان صاحب طبع از هر حیث و در هر حوزه بلند کند این به نظر من در آن میدان تهدید است و بلکه بیشتر از آن است رعایت حدود، حریم ها و حرمتها ابزار و اسباب رستگاری است باید در همین یادداشت اذعان نمایم آقای محسن پیر هادی که تازه شناخته ام را فردی انقلابی یافته ام که علی رغم تهدیدهای همان گروه جوانهای نورس و خود مختار فاقد بینش اصیل ،ذره ایی از جای خود نجنبید و با علم و اطلاع نشان داد که قدر رای مردم را می داند و می شناسد و اهل ورود به بند و بست ولو با نزدیکترین آشنایان و حتی دوستان خود نیست برای ایشان که دست پرورده دو مکتب ضد فساد و جهادی توامان است آرزوی بقای در مسیر و حفظ جهت دارم . باید به آقایان دکتر زاکانی و قالیباف هر دو نسبت به تربیت و پرورش چنین جوانان انقلابی گام دومی که اصول خود را به فروش نمی گذارند تبریک گفت البته ناگفته نماند گله های به حقی از ایشان در عدم شفافیت به میزان کافی در گذشته توسط عده ایی دیگر از هم مسلکانشان روایت می شود، که انشاءالله تعالی در اولین فرصت بدان گله گذاریهای بسیجیان و هم خانه های حقیقی با ایشان خواهند پرداخت و پاسخ در خور خواهند داد .

 

همچنین لازم است چند کلام در باب آقای دکتر مازیار حسینی که در نهایت متانت و با خلوص انقلابی به میدان آمدند و صادقانه خود را عرضه کردند و اگر حمایت شائبه دار چند جوان خودسر از ایشان نبود می توانستند و می توانند در آینده نیز به بهترین شکل ممکن به اداره شهر بپردازند. ایشان برنامه دارد، حمیت دارد، جوهر دارد و دارای اصالت رای است.

 

اما متاسفانه باید اذعان داشت که ایشان صرفا و فقط به دلیل حمایت معنا دار چند ناتراشیده و نوخاسته احتمالا از فرصت عرضه توانایی های خویش محروم خواهند گردید در کمال ایشان هیچ تردیدی ندارم و در توانایی ایشان برای اداره شهر نیز هیچ نقطه ضعفی نمی توان یافت ولی چه می شود کرد که به قول شیخ شیراز به یک ناتراشیده در مجلسی برنجد دل هوشمندان بسی و هرچند اطمینان ندارم شاید همین موضوع که موجب آسیب زدن به تصویر جناب دکتر مازیار حسینی و نه خود ایشان گردیده است، موجب تکدر خاطر پیشکسوت و ریاست محترم شورا گردیده باشد که روشنگری را عند الزوم به خود ایشان وا می گذاریم و از زبان بزرگان بی اطلاع و وثوق نقل را جایز نمی دانم در ادامه جمع بندی خود را در مورد دلایل مورد نیاز نسبت به حضور جناب دکتر زاکانی در شهرداری تهران به عنوان سکاندار ولو به مدت کوتاه ، قلیل و دلیل بر می شمارم.

 

اصلی ترین وجه و نشان ممتاز کننده جناب دکتر زاکانی حفظ هویت شخصی و عدم تاثیر پذیری از اطرافیان و نزدیکان و فساد ستیزی است، هرچند ابعاد شخصیت ایشان بسیط است اما زاویه موثر و مورد انتظار در این دوره شورای شهر تنظیم تنفس و احیا متناسب ضوابط و تجدید ساختار روابط اصولی در امور اداره خوشه شهر تهران أست اصلی ترین خواسته ، پالایش شهر از رادیکالهای آزاد مخرب و پالودن تهران از اشخاص و اسباب بیماریزا و شاید بتوان گفت رادیو اکتیو است فساد هم اکنون حتی در مواردی بدون نیاز به کاتالیزور و به شکل موج پراکنده می شود و نیازمند روشهای تشخیصی نوین و سازگار است که با کمترین اثر تخریبی بتواند سلولهای قابل اصلاح را سازمان دهد و بافتهای مخرب و غیر قابل اصلاح و درمان را به نحو موثر تعیین تکلیف نماید، دسترسی ما به جناب دکتر زاکانی با چنان سابقه درخشانی در عدم نفوذ پذیری در عین اهل مشورت بودن ایشان را فی الحال به اولویت قطعی اینجانب شورا بدل می سازد و خواسته نخست شخصی اینجانب به نمایندگی از شهروندان از ایشان اول تدبیر برای پرداخت بدهی های انباشته شهر تهران است که در صورت ذره ایی اهمال می تواند تبدیل به پاشنه آشیل نظارتی ، مدیریتی شود و منجر به تجدید حیات عرصه های بروز فساد های چند هزار میلیاردی گردد.

 

لاجرم هرچند رای گیری رسمی در جلسه آتی نیز بنا به دلایل قانونی علی رغم میل باطنی و قلبی بسیاری از اعضا بصورت مخفی انجام خواهد گردید خشنودم که رسما حمایت قاطع خود را از جناب آقای دکتر زاکانی اعلام نمایم و امیدوارم نمره بیست بدرقه راه آغاز شهردار جدید شهر تهران باشد.

 

البته هم چنان که ایشان عقد اخوت با فساد ستیزی بسته اند بنده کمترین عضو شورا نیز بنای خود را بر مطالبه حقوق شهروندان و پیگیری جدی بهبود شرایط زندگی در شهر در هر دو سویه شهرداری و شهروندان به بهینه ترین شیوه های معمول ، مرسوم و رایج دارم و همانگونه که ایشان در حوزه مورد عمل خود قاطع و انقلابی عمل می فرمایند در حد دانش و بینش خود پیگیری روزانه را حق مکتسبه از آرا شهروندان می دانم در خاتمه با توجه به آشکار بودن هویت گروه کوچک چند نفره که با رفتار مخرب خود موجبات دلگیری جمعی از اعضا شورا ششم را فراهم آورده اند به جهت حفظ حرمت و احتمال انتساب به خانواده های محترم علی الحساب از ذکر نام خودداری می نمایم هرچند ممکن است دیگر اعضای شورا نظر دیگری در این ارتباط داشته باشند و از حق خود در بیان نام اشخاص موصوف به نحو دیگری استفاده نمایند.

 

بر سر آنم که گر زدست برآید دست به کاری زنم که غصه سرآید

خلوت دل نیست جای صحبت اضداد دیو چو بیرون رود فرشته در آید

 

در پایان ذکر این مهم واجد اهمیت است که مثلث انقلابی زاکانی، حسینی و پیرهادی انتخاب شورای ششم شهر تهران برای اداره شهر در چهارسال آینده است و به فراخور قال و مقال بهره برداری از خدمات هرسه عزیز مد نظر است،انشاءالله.در فراهم آوردن اسباب اخراج دیو فساد از خانه مان به همت شهروندان در حد توان و در ظرف زمان توفیق حاصل شود.

 

نرجس سلیمانی

جمعه پانزدهم امرداد ماه ١٤٠٠ه.ش

مطابق با بیست و ششم ذوالحجه ١٤٤٢

 


کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------