علت ترک خوردن سیمان سفید و پودر سنگ؛ 7 علت اساسی و روش‌های جلوگیریپس از شناسایی علت ترک خوردن سیمان سفید و پودر سنگ باید چه کاری انجام دهیم؟ چگونه می‌توان در مرحله اول از این اتفاق جلوگیری کرد؟ از آنجایی که ترکیب سیمان سفید و پودر سنگ یکی از ترکیبات کاربردی و پرطرفدار در اجرای انواع نما و مراحل ساخت‌وساز ساختمان است، بنابراین با ظاهری ترک‌خورده و شکسته هیچ ارزشی برای ساختمان ندارد. مهم‌ترین علت ترک خوردن سیمان سفید و پودر سنگ عبارت است از:

* مواد اولیه نامرغوب و بی‌کیفیت 

* عدم توجه به درصد ترکیب مواد اولیه با یکدیگر 

* عدم تخصص و تجربه کافی مجری 

* نوسانات غیرعادی دما در محیط 

* زیرسازی نامناسب و غیراصولی 

* تامین نکردن رطوبت سیمان بعد از اجرا 

* عدم انتخاب سیمان مناسب برای تهیه ملات

 

 

علت ترک خوردن سیمان سفید و پودر سنگ

 

اصلی‌ترین علت ترک خوردن سیمان سفید و پودر سنگ چیست؟

آشنایی با علل ترک خوردن سیمان سفید و پودر سنگ به شما کمک می‌کند تا قبل از هر چیزی به راحتی بتوانید به راحتی از این پیشامد ناخوشایند جلوگیری کنید. سیمان انواع مختلفی دارد که هر کدام برای یک کاربرد خاص مناسب هستند و قیمت‌های متفاوتی دارند. خرید عمده انواع سیمان برای ساخت‌وساز، ارزانترین قیمت سیمان پاکتی، یونولیت و فوم سقفی در بازار به شما در صرفه‌جویی هزینه‌ها کمک زیادی می‌کند. 

 

1. مواد اولیه نامرغوب و بی‌کیفیت

هرگز به این موضوع فکر نکنید که خرید مواد اولیه بی‌کیفیت و ارزان برای شما گزینه اقتصادی‌تر و بهتری است. زیرا مواد اولیه نامرغوب به سرعت کیفیت خود را از دست می‌دهند و شما هزاران بار مجبور به تعمیر یا تعویض آن‌ها می‌شوید. علاوه بر این، استفاده از مواد اولیه نامرغوب باعث ایجاد ترک در ملات در بازه زمانی کوتاه می‌شود. بنابراین خشت اول را کج نگذارید تا دیوار تا ثریا کج بالا نرود!

اگر مواد اولیه بی‌کیفیت و ارزان باشند، بدون شک ملات شما بعد از مدت کوتاهی ترک می‌خورد؛ حتی اگر از بهترین روش‌ها و ابزارها استفاده کرده باشید.

 

2. عدم توجه به درصد ترکیب مواد با یکدیگر

در این مرحله همه‌چیز به دقت و مهارت شما بستگی دارد. حتی اگر بهترین و باکیفیت‌ترین مواد اولیه هم تهیه کنید، باید به درصد ترکیب مواد اولیه با یکدیگر توجه کنید. کوچکترین اشتباهی در ترکیب مواد اولیه با یکدیگر باعث می‌شود تا بعد از مدت کوتاهی شکف و درزهای غیرطبیعی در دیوار پیدا شود.

 

در حالت کلی، بهترین درصد ترکیب سیمان سفید و پودر سنگ به نسبت 1 به 1 است. یعنی میزان پودر سنگ و سیمان سفید در ملات با یکدیگر برابر است. درصد آب برای ترکیب مواد با یکدیگر نیز با توجه به دستورالعمل روی پاکت‌های سیمان مشخص می‌شود.

 

3. عدم تخصص و تجربه کافی مجری

یکی از مهم‌ترین دلایل ترک خوردن سیمان سفید و پودر سنگ در اصل عدم تخصص و تجربه کافی مجری در هنگام اجراست. قطعاً ترکیب مواد اولیه با یکدیگر، تنظیم نسبت‌ها، محسبه مقدار لازم از مواد اولیه و اجرای پروژه به تخصص و تجربه کافی احتیاج دارد. اگر مجری با فوت‌وفن‌های لازم برای ترکیب مواد با یکدیگر و نحوه صحیح استفاده از آن آشنایی نداشته باشد، قطعاً نتیجه کار رضایت‌بخش نخواهد بود.

 

4. نوسانات غیرعادی دما در محیط

اگر در هنگام ترکیب مواد با یکدیگر و اجرای نما به شرایط دمایی و هوای محیط دقت نداشته باشید، قطعاً در هنگام اجرا یا بعد از آن با مشکلات زیادی روبرو می‎‌‌شوید. دمای هوای بسیار گرم یا بسیار سرد باعث ایجاد مشکل در روند کار می‌شود. همچنین سرد و گرم شدن ناگهانی هوا در هنگام ترکیب مواد اولیه و اِعمال آن روی نمای موردنظر نیز از دیگر علت ترک خوردن سیمان سفید و پودر سنگ است.

 

ترک خوردن سیمان سفید و پودر سنگ

 

5. زیرسازی نامناسب و غیراصولی

عدم توجه به زیرسازی مناسب در هنگام استفاده از ملات یکی دیگر از علت‌های ترک خوردن سیمان سفید و پودر سنگ است. بستر و سطح زیر ترکیب ملات پودر سنگ و سیمان سفید باید با ملات همخوانی داشته و مناسب باشد. بهترین ملات‌ها هم روی سطوح نامناسب مانند صفحات پلاستیکی و فلزی به سرعت اثربخشی خود را از دست می‌دهند.

 

اگر سطح پایه برای ملات نامناسب بود، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا از ورقه‌های رابیتس استفاده کنید. رابیتس در اصل یک مدل توری فلزی زنبوری است که روی سطح نما نصب می‌شود و با سطح انواع ملات‌ها چسبندگی خوبی ایجاد می‌کند.

 

6. تامین نکردن رطوبت سیمان بعد از اجرا

ترکیب سیمان و پودر سنگ از آن دسته ملات‌هایی است که پس از خشک شدن باید رطوبت سطح آن حفظ شود. نما یا سطحی که سیمان‌کاری شده است باید با استفاده از اسپری یا فشار بسیار کم آب به صورت مرتب در بازه‌های زمانی مختلف مرطوب شود. علت ترک خوردن سیمان سفید و پودر سنگ بعد از اجرا و خشک شدن بیشتر از هر عامل دیگری فقط به عدم حفظ رطوبت نما بستگی دارد.

 

نکته مهم: هیچ‌گاه سطح نما را با استفاده از فشار زیاد آب مرطوب نکنید. خیس شدن بیش از اندازه سطح نما باعث می‌شود تا قطرات آب در بافت ملات باقی بماند و با تغییرات دمایی شب و روز و همچنین انبساط و انقباض مداوم منجر به ترک خوردن سریع‌تر نما شود.

 

7. عدم انتخاب سیمان مناسب برای تهیه ملات

یکی از مهم‌ترین علت ترک خوردن ترکیب سیمان سفید و پودر سنگ در اصل عدم انتخاب نوع مناسب سیمان است. هر کدام از انواع سیمان با توجه به ویژگی‌ها و خصوصیات خود دارای عملکرد و کارآیی منحصربه‌فردی هستند. انتخاب سیمان مناسب برای تهیه ملات یکی از مهم‌ترین مراحل برای داشتن ملاتی کاربردی و سالم است.

 

نحوه پوشاندن ترک‌های سیمان سفید و پودر سنگ

به هر دلیلی ممکن است در ترکیب سیمان سفید و پودر سنگ ترک‌هایی ظاهر بشود. در این مرحله دیگر فقط باید به فکر ترمیم و پوشاندن ترک‌ها باشید. برای پوشاندن ترک‌ها در ترکیب پودر سنگ و سیمان مراحل زیر را انجام دهید.

* ناهمواری‌ها و مصالح شکسته در اطراف قسمت ترک‌خورده را کامل بردارید و دیوار را تمیز کنید. 

* سطح خراب دیوار را سمباده بکشید و تمامی لایه‌های نم‌زده و خراب را از روی سطح خارج کنید. 

* تَرَک را به صورت کامل با ملات مناسب بپوشانید تا هیچ درز و شکافی دیده نشود. (حتماً از چسب بتن در ملات جدید برای پوشاندن ترک‌های دیوار استفاده کنید.) 

* سطح دیوار را به کمک ابزارهای مناسب صاف و یکدست کنید و در نهایت تنظیمات لازم را با پروفیل انجام دهید.

 

 

نحوه پوشاندن ترک های سیمان سفید و پودر سنگ

 

روش‌هایی برای جلوگیری از ترک خوردن سیمان سفید و پودر سنگ

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. اگر از همان ابتدا به صورت کاملاً اصولی ملات سیمان سفید و پودر سنگ را تهیه کنید، دیگر احتیاجی نیست تا به دنبال راه‌حل برای پوشاندن درزها و ترک‌های سطح کار باشید. بهترین راهکارها برای جلوگیری از ترک خوردن سیمان سفید و پودر سنگ عبارت است از:

* از مصالح باکیفیت استفاده کنید. 

* نسبت و درصد صحیح ترکیب مواد اولیه با یکدیگر را رعایت کنید. 

* تا حد امکان در فصول بسیار سرد یا بسیار گرم همراه با نوسانات شدید دما ملات را تهیه نکنید. 

* رطوبت لازم برای سفت شدن ملات پس از استفاده را تامین کنید.

 

طرز تهیه ملات سیمان سفید و پودر سنگ چگونه است؟

آشنایی با طرز تهیه ملات سیمان و پودر سنگ به روش صحیح و اصولی به شما کمک می‌کند تا از ترک خوردن ملات تا حد زیادی جلوگیری کنید. در ادامه بهترین و اصولی‌ترین روش تهیه دوغاب ملات سیمان و پودر سنگ را برایتان آورده‌ایم.

 

* یک ظرف یا استانبولی تمیز و متناسب با حجم ملات انتخاب کنید. هرگونه ناخالصی در ظرف یا ملات باعث ایجاد کلوخه و پایین آمدن کیفیت ملات می‌شود.

 

* ابتدا سیمان سفید و پودر سنگ را با نسبت‌ مساوی با یکدیگر در ظرف مخلوط کنید. 

* سپس آب را کم‌کم به ملات اضافه کنید و در زمان مناسب روند را متوقف کنید. دوغاب نباید بیش از حد روان و آبکی یا سفت و محکم باشد. 

* ملات را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید و سریع از آن استفاده کنید.

 

کاربرد و موارد استفاده از سیمان سفید و پودر سنگ

ترکیب پودر سنگ و سیمان سفید در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد. به همین دلیل نیز اهمیت تهیه ملات صحیح و اصولی برای موفقیت در روند کار بسیار زیاد است.

مهم‌ترین و اصلی‌ترین مورد استفاده ملات سیمان سفید و پودر سنگ برای پر کردن درز بین کاشی و سرامیک یا پر کردن ترک‌های دیوار و نمای ساختمان است. استفاده از پودر سنگ بیشتر در نسبت ملات باعث افزایش غلظت آن می‌شود. در مقابل درصد کمتری از پودر سنگ در ملات باعث رقیق‌تر شدن آن می‌شود. از دیگر کاربردهای ملات سیمان سفید و پودر سنگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

* بندکشی نمای ساختمان 

* اتصال آجرها در هنگام ساختن دیوار 

* اتصال قوی بین کاشی و سرامیک با زمین

 

زمان خشک شدن سیمان سفید و پودر سنگ چقدر است؟

در حالت کلی، مدت زمان لازم برای خشک شدن ملات سیمان سفید و پودر سنگ در حدود 24 تا 48 ساعت است. ملات سیمان سفید و پودر سنگ به مرور زمان با تبخیر مولکول‌های آب در بافت خود کم‌کم سفت و محکم می‌شوند. پس از گذشت چندین روز و تبخیر شدن کامل آب دیگر سطح نما کاملاً خشک می‌شود.

 

علاوه بر این، نوع سیمان مصرفی نیز در تعیین میزان زمان لازم برای خشک شدن ملات نقش مهمی ایفا می‌کند. برای مثال، سیمان‌های دانه سبک معمولاً مقدار بیشتری آب جذب می‌کنند و مدت زمان بیشتری هم برای خشک شدن احتیاج دارند. اما در مقابل، سیمان‌های سنگین با دانه‌های مصنوعی میزان کمتری آب به خود جذب می‌کنند.

 

نکته مهم: ترکیب سیمان سفید و آب به تنهایی با سرعت بالاتری خشک می‌شوند. اما زمانی که پودر سنگ به ملات اضافه می‌شود معمولاً زمان بیشتری برای خشک شدن لازم است.

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2024