3 روش رهایی از خاطرات گذشتهرهایی از خاطرات گذشته,روش های رهایی از خاطرات گذشته,مقابله با خاطرات منفی

روش هایی برای رهایی از گذشته

 

همه ما خاطراتی ناگواری را در زندگی تجربه کرده ایم که باعث اضطراب و نگرانی دائمی شده است. خاطراتی چون از دست دادن عزیزان، خاطره جدایی و حوادث ناگوار و.... واکنش شما در مقابل افکار و خاطرات منفی چیست؟ اگر در ابتدای روز و پس از بیدار شدن از خواب افکار منفی زیادی را تجربه می کند و شب به هنگام خواب، افکار و اتفاقات گذشته خواب را از چشم شما می ربایند، وقت آن رسیده است که به مقابله با افکار منفی بپردازیم.

 

اگر شما هم باور دارید که گذشته ها گذشته است، باید بگویم که خاطرات هیچگاه از بین نمی روند و باید احساسات منفی ناشی از خاطرات ناگوار را کنترل نمود. من سجاد زمانی مدرس دوره های آموزش NLP در این مقاله به بررسی بهترین روش های رهایی از خاطرات گذشته می پردازم.

 

ذهن ما همانند یک کامپیوتر قدرتمند است که توانایی ذخیر خاطرات و اتفاقات گذشته را از کودکی تابحال دارد. حال اگر در موقعیت مای مختلف قرار بگیریم، آن اتفاقات در اصطلاح بازنمایی می شوند و ما احساسات گذشته را دوباره تجربه می کنیم. بنابراین قبل از اینکه به فکر حذف خاطرات منفی باشید، به نحوه کنترل و مقابله با افکار منفی بپردازید.

 

مقابله با خاطرات منفی

هنگامی که به یک خاطه ناگوار فکر می کنید، چه تصاویری را در ذهن می بینید؟ چه صداهایی را می شنوید و چه حسی در شما شکل می گیرد؟ برای ایانکه بتوانیم ذهن آرامتری داشته باشیم، ابتدا باید تصاویر ذهنی خود را خوشایند کنیم.

 

هیچکس نمی تواند با داشتن تصاویر ذهنی منفی، یک ذهن آرام داشته باشد. همه افرادی که یک خاطره منفی شکایت دارند، در واقع یک تصویر یا فیلم ناخوشایند را در ذهن مرور می کنند و همین عامل باعث اضطراب و نگرانی بیشتر آنان می شود. حال سئوال پیش یم آید که چگونه این تصاویر ذهنی را تغییر دهیم؟

 

یکی از بهترین تکنیک های تغییر تصاویر ذهنی با استفاده از روش NLP است. علم NLP باور دارد تمامی احساسات و برداشت های ما از اتفاقات پیش رو ناشی از تصاویر ذهنی و تجربه احساسات است. حال اگر بتوان بصورت خودآگاه این تصاویر را تغییر داد، احساسات ما نیز تغییر خواهند کرد. در ادامه به تکنیک های مقابله با خاطرات تلخ گذشته خواهیم پرداخت.

 

1- ریشه یابی و پذیرش گذشته

بطور کلی انسان ها از نظر مدیریت زمان و مرور افکار به 3 دسته کلی تقسیم می شوند. انسان های گذشته نگر که دائما افکار و خاطرات سپری شده را مرور می کنند و دائما از اتفاقات گذشته یاد می کنند. این دسته از افراد مستعد افسردگی و اضطراب شدید هستند زیرا به تعبیر مولانا مدام افکار منفی را نشخوار می کنند و همین روند باعث اضطراب و نگرانی آنها می شود.

 

دسته دوم انسان های حال نگر هستند که به اتفاقات اکنون و اینجا توجه بیشتری نشان میدهند و کمتر به گذشته می پردازند. این افراد سعی دارند در لحظه حال زندگی کنند و لذت بیشتری از زندگی می برند. دسته سوم نیز شامل انسان های آینده نگر می شود که بسیار نتیجه گرا هستند و هرکاری که اکنون انجام می دهند، نیم نگاهی هم به آینده دارند.

 

حال که با انواع شخصیت ها آشنا شدیم، بپردازیم به ریشه یابی خاطرات ناگوار. برای اینکه بتوانید با خاطرات تلخ گذشته مقابله کنید، ابتدا باید بتواند عمل مواجه سازی را انجام دهید. برای این کار می توانید از تکنیک مکتوب کردن افکار منفی استفاده کنید.

 

بر روی برگه از کاغذ، احساسات منفی خود را بنویسید. سپس به ریشه یابی هریک بپردازید. کدامیک از احساسات منفی شما ریشه در خاطرات گذشته دارند؟ با این کار می توانید به بسیاری از افکار منفی خود دسترسی پیدا کنید.

 

بهترین تکنیک های تغییر تصاویر ذهنی,ریشه یابی و پذیرش گذشته,فراموشی خاطرات

رهایی از فراموشی خاطرات

 

2- تکنیک NLP برای رهایی از گذشته

در روش NLP بصورت ذهنی فرد را به زمان شکل گیری خاطرات منفی در گذشته می برند. این کار بوسیله تجسم رخ می دهد. شما هم می توانید چشمان خود را ببندید و به یکی از خاطرات منفی خود فکر کنید. در این لحظه به افکار، احساسات و اتفاقتی که در بدنتان رخ می دهد دقت کنید. این حس بد چه چیزی را در شما تداعی می کند؟

 

حال در همین حین به یک خاطره خوش فکر کنید و سعی کنید تصاویر منفی را تغییر دهید و تصاویر خوشایند را جایگزین آن کنید. به افراد و اتفافات بد فکر کنید و سعی کنید آنها را کوچک، سیاه و سفید و دور کنید. با مرور کردن این کار در روزهای بعد خواهید دید از میزان آزار دهندگی خاطرات ناگوار کاسته شده است زیرا افکار و خاطرات ناگوار با مرور کردن، اثرات منفی خود را از دست می دهند.

 

3- تغییر فعالیت ذهنی

سومین کار موثر برای رهایی از خاطرات منفی، تمرکز بر فعالیت های ذهنی مثبت است. ذهن ما بصورت ذاتی تمایل دارد بر روی افکار منفی متمرکز شود، بنابراین در این زمان می توانید با پرداختن به فعالیت های مثبت و سازنده مانند مطالعه، ورزش و.... تمرکز خود را بر روی افکار مثبت قرار دهید. همچنین با استفاده از عبارات تاکیدی مثبت در این لحظه میتوانید تمرکز ذهن را به افکار مثبت معطوف کنید. بیا داشته باشید ما فرمانده ذهن هستیم و می توانیم با تمرین های ذهنی، کنترل افکار را بدست گیریم و زندگی شادی را تجربه کنیم.

 

برای استفاده از دوره رهایی از خاطرات گذشته می توانید به سایت خانه NLP ایران مراجعه کنید.

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------