۸۰۰ هزار افغانستانی از ایران رفتند اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,مهاجرت

 

از سال گذشته و با كاهش ارزش ريال در برابر ارزهاي خارجي موضوع خروج مهاجران افغانستاني همواره مورد بحث بوده است.آمارهاي ارايه شده توسط سازمان بين‌المللي مهاجرت (IOM) نشان مي‌دهد كه در سال 2018 تعداد هزار و 964 پناهنده افغانستاني از ايران به كشور خود بازگشته‌اند و تعداد 773هزار و 125 نفر مهاجر فاقد مدرك افغانستاني ايران را ترك كرده‌اند.

 

همچنان‌كه اشاره شد ميزان خروج مهاجران افغانستاني از ايران در سال 2018 براساس آمار ارايه شده توسط IOM نزديك به 800 هزار نفر بوده است كه در مقايسه با سال‌هاي گذشته افزايش بيش از 300 هزار نفري (حدود 450 هزار مهاجر فاقد مدرك بازگشتي در سال 2017) را نشان مي‌دهد.

 

البته پيش‌بيني اين سازمان براي سال 2019 بازگشت حدود 570 هزار مهاجر افغانستاني از ايران است كه در مقايسه با سال 2018 روند كاهشي خواهد داشت.اين بدين معنا است كه خروج مهاجران افغانستاني از ايران در سال‌هاي گذشته نيز وجود داشته است كه اين موضوع حدود كمتر از 500 هزار نفر در سال‌هاي گذشته بوده است.

 

مطالعات صورت گرفته در سال 1398 در رصدخانه مهاجرت ايران نشان مي‌دهد كه به‌‌رغم كاهش ارزش ريال در برابر ارزهاي خارجي و صرفه پايين اشتغال مهاجران افغانستاني در ايران نسبت به سال‌هاي گذشته- به دليل وابستگي بخشي از مهاجران به وجوه ارسالي به كشور افغانستان- همچنان شاهد ورود مهاجران نامتعارف (فاقد مدرك) جديد در ماه‌هاي اخير به ايران هستيم. اين موضوع نشانگر آن است كه همچنان اشتغال در ايران براي بخشي از مهاجران افغانستاني اهميت زيادي دارد.

 

اين موضوع به خصوص با شرايط نامناسب اقتصادي كشور افغانستان و ناامني در برخي مناطق آن در ارتباط بوده است؛ به‌طوري كه برخي مهاجران خارج شده به سمت كشور افغانستان پس از ناتواني در يافتن شغل مناسب در اين كشور يا ناامني اقدام به مهاجرت مجدد به ايران يا ساير كشورها مي‌كنند.همچنين افزايش دستمزد نيروي كار مهاجران افغانستاني پس از كاهش ارزش ريال در ماندگاري بخشي از نيروي كار يا ورود نيروي كار جديد افغانستاني به ايران بي‌تاثير نبوده است. در مجموع شاهد نوعي از «جابه‌جايي» مهاجران افغانستاني بين سه كشور افغانستان، ايران و تركيه هستيم.

 

 

 بهار/اعتماد  

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------