آخرین اخبار جامعه


اخبار,اخبار اجتماعی,مهرداد سپهری

دادستان نظامی تهران: پلیس بعد از دستگیری مجاز به برخوردهای غیرمتعارف نیست

دادستان نظامی استان تهران گفت: پلیس قبل از دستگیری موظف است با رعایت تمام اصول با برهم زنندگان امنیت عمومی برخورد کند، اما…


یک نیم فصل جدید در اقلیم کشور به وجود آمده است اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی, وارونگی دما
استاد دانشگاه تهران در خصوص وارونگی دما گفت: تغییر اقلیم و وارونگی دما اکنون یک نیم فصل ایجاد کرده که هر ساله از ۱۵ آذرماه تا اواسط دی ماه به وجود می آید.

 دکتر علیرضا نورپور استاد دانشگاه تهران در گروه آموزشی مهندسی عمران - محیط زیست و مدیر یک شرکت دانش بنیان تولید کننده تجهیزات تشخیص آلودگی هوا در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: مشکلی که طی چند سال اخیر  با آن در کشور روبرو هستیم آلودگی هوا، ریزگردها و بوی نامطبوع است.

 

وی با اشاره به این پدیده های زیست محیطی گفت: کمتر از یک دهه است که پدیده وارونگی دما در کشور رخ داده که از آن می توان به عنوان یک اقلیم جدید یاد کرد.

 

وی با بیان اینکه اکنون ۴ فصل داریم که با این تغییر اقلیم یک نیم فصل به این فصل ها اضافه شده است، خاطر نشان کرد: وارونگی دما، رخدادی است که عمولا بین پاییز و زمستان رخ می دهد به طوریکه آلایندگی ها به بالا نمی روند و در سطح زمین می مانند.

 

وی با تاکید بر اینکه این آلایندگی و تغییر اقلیم می تواند خطراتی را برای انسان به دنبال داشته باشد، بیان کرد: هر منبع آلودگی که از آسمان بالا نرود و در سطح زمین باقی بماند می تواند معجونی را بسازد که سلامتی افراد را به خطر بیاندازد.

 

نورپور خاطر نشان کرد:این تغییر اقلیم می طلبد که رویکرد جدیدی را در کشور ایجاد کنیم و تقویم کاری جدیدی داشته باشیم.

 

وی با بیان اینکه نیمه دوم آذرماه تا نیمه دوم دی ماه این وارونگی به اوج می رسد، بیان کرد: در مرحله ای هستیم که این وارونگی جان افراد را به خطر می اندازد از این رو چاره ای جز تخلیه شهر نیست اما هنوز این مسئله جدی گرفته نمی شود.

 

وی با بیان پیشنهادی افزود: می توان تقویم آموزشی و کاری را برای شروع مدارس از ابتدای شهریور آغاز کرد و از نیمه دوم آذرماه تا اواسط دی ماه را به صورت کلی تعطیل کرد.

 

نورپور در خصوص بوی نامطبوعی که اخیرا زیاد شده است، بیان کرد: این بوی نامطبوعی که اخیرا زیاد شده به دلیل این است که جریان های باد معکوس در کشور رخ می دهد و به جای غرب به شرق، شرق به غرب می وزد از این رو بوی مطبوع فاضلابی که در شرق و جنوب است به سمت شهر می رسد و توسط افرد استشمام می شود.

 

استاد دانشگاه تهران افزود: برخی از مسئولان معتقدند که این بوی نامطبوع بوی یکی از کارخانه هاست؛ زیرا دودکش های این کارخانه به دلیل بلند بودن پیداست؛ اما جالب است بدانیم که هر چه ارتفاع لوله های این کارخانه ها بلند تر باشند کمتر آلودگی تولید می کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه میزان دبی یک کارخانه آنقدری نیست که آلودگی و بوی نامطبوع ایجاد کند، گفت: اتفاقا تمام کارخانه هایی که دودکش های کوتاه و ارتفاع کمی دارند بیشتر باعث آلودگی شهر می شوند و این باید جدی گرفته شود؛ هر کارخانه ۳۰۰-۴۰۰ دودکش دارد.

 

نورپور خاطر نشان کرد: به دنبال تغییر اقلیم و گرم شدن هوا، گاز متان و دی اکسید کربنی که توسط کارخانه ها به تولید می رسد توسط بادهای معکوس به سطح شهر می آیند و این سلامت افراد را به خطر می اندازد.

 

نورپور افزود: با پیشگیری، اصلاح تقویم کاری و آموزشی و همچنین شناسایی منابع آلاینده می توان این موضوع را مرتفع کرد زیرا سال به سال وارونگی دما قضیه ای جدی تر می شود. می بایست مسئولان جدی تر با قضیه برخورد کنند. نباید مسئولان با نگاه های سیاسی مسئله را حل کنند.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------