مقایسه عجیب «آلودگی» توسط روحانی اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,آلودگی
رئیس‌جمهوری در حالی روز گذشته در مراسم افتتاح متروی شهر جدید هشتگرد به موضوع آلودگی هوای تهران پرداخت که در عین حال نوعی مقایسه قابل تامل درباره وضعیت آلودگی هوای پایتخت با چند شهر دنیا را مطرح کرد. 

به گزارش دنیای اقتصاد  حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی، دیروز با اشاره به موضوع آلودگی هوای تهران گفت: این روزها هوای تهران،کرج و کلان‌شهرها آلوده بوده و این آلودگی یک‌روزه ایجاد نشده است. بنابراین یک‌روزه نمی‌توان آن را برطرف کرد. کارشناسان شهری در واکنش به این دیدگاه اعلام می‌کنند اگرچه آلودگی هوای تهران یک روزه ایجاد نشده و در نتیجه اعمال دست‌کم سه نوع سیاست نادرست در تهران و سایر کلان‌شهرها در طول سال‌های گذشته تاکنون ایجاد و تشدید شده است و نمی‌توان انتظار داشت مشکل آلودگی یک روزه برطرف شود، اما در صورت عزم همگانی برای حل موضوع می‌توان تدبیری اتخاذ کرد که مشکل آلودگی در کمترین زمان ممکن برطرف شود.

 

آلودگی هوای تهران و سایر کلان‌شهرها به اعتقاد کارشناسان شهری در طول سال‌های گذشته در نتیجه بارگذاری‌های جمعیتی و ساختمانی نادرست، شکل بد توسعه شهر تهران و اولویت ساخت بزرگراه‌ها برای تردد خودروهای ترافیک‌ساز و آلاینده و همچنین در اولویت نبودن توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی تشدید شده است.

 

از سوی دیگر اگر چه طی سال‌های اخیر مصوبات و قوانین متعددی برای کنترل،کاهش و از بین بردن آلودگی هوا به تصویب رسیده اما عمده این مصوبات هیچ‌گاه تاکنون صورت اجرایی به خود نگرفته‌اند. کارشناسان معتقدند اگرچه در مقطع زمانی فعلی هیچ‌کس انتظار حل یک‌روزه معضل آلودگی هوای تهران را ندارد، اما حداقل انتظار شهروندان به‌عنوان حقوق اولیه آنها آن است که دست‌کم قوانین مصوب در این زمینه از بایگانی دولت و مسوولان شهری مرتبط خارج شود و صورت اجرایی به خود بگیرد.

 

یکی از این قوانین تخصیص منابع مالی ویژه برای توسعه مترو و دیگری کاهش ساعات کار و تحصیل در کلان‌شهرهاست. روحانی همچنین گفت: آلودگی صرفا مختص کشور ما نیست و ایران در میزان آلودگی در ردیف ۱۶ و ۱۷ دنیا قرار دارد. وی همچنین اعلام کرد: امروز با رسیدن شاخص آلودگی هوای تهران به عدد ۲۰۰ مدارس تهران و کلان‌شهرها تعطیل می‌شود؛ درحالی‌که در هند با شاخص آلودگی هوای ۳۰۰ مدارس تعطیل می‌شود و در چین با شاخص ۳۶۰ نیز مدارس تعطیل نمی‌شود.

 

در صورتی‌که چین بخواهد با شاخص آلودگی هوای ۲۰۰ مدارس را تعطیل کند، باید ۶ ماه از سال مدارس این کشور تعطیل باشد و در هند و مکزیک با شاخص آلودگی هوای ۲۰۰ نیز مدارس باید ۹ ماه از سال تعطیل شوند. روحانی در حالی به اعلام رتبه ایران در آلودگی هوا پرداخته است که اخیرا در یک بررسی جهانی تهران در میان ۱۳ ابرشهر دنیا به لحاظ میزان آلودگی در رتبه چهارم قرار گرفته است. از سوی دیگر کارشناسان معتقدند مقایسه آلودگی هوای تهران با شهرهای آلوده‌تر به نوعی به معنای دست‌کم گرفتن معضل آلودگی پایتخت است. بهتر بود رئیس‌جمهوری در مقایسه وضعیت آلودگی هوای تهران با شهرهای دنیا،پایتخت را با وضعیت شهرهای موفق در مهار آلودگی مقایسه می‌کرد.

 

به‌عبارت دیگر بهتر بود رئیس‌جمهوری از فرصت حضور در جمع مدیران شهری و دولتی مرتبط با مسوولیت کاهش آلودگی هوا استفاده کرده و از طریق مقایسه وضعیت کیفیت هوای شهر تهران با شهرهای موفق دنیا در مهار آلودگی، به مدیران ماموریت می‌داد تجربه این شهرها را در مهار آلودگی هوای تهران و سایر کلان‌شهرها به کار بگیرند. در حالی‌که حد مجاز غلظت سالانه ذرات آلاینده با قطر کمتر از ۵/ ۲ میکرون در دنیا عدد ۱۰ میکروگرم در مترمکعب است این میزان در شهر تهران عدد ۲۶ است.این میزان در شهر نیویورک عدد ۷،در مسکو عدد ۱۰،در برلین ۷/ ۱۱ و در لندن ۱۲ است.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------