آخرین اخبار جامعه


اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,حج عمره

حج عمره و زیارت همچنان تعطیل است/ مساجد در عربستان بازگشایی شدند

رسانه های خارجی از بازگشایی مساجد در عربستان سعودی و تداوم ممنوعیت حج عمره و زیارت در این کشور خبر دادند. به گزارش مهر به…


بارندگی امسال سرشاخه‌های زاینده‌رود ۴۸ درصد کمتر از پارسال است اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,زاینده‌رود
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: مقدار بارش‌های سال جاری در سرشاخه‌های زاینده‌رود نسبت به مشابه سال قبل ۴۸ درصد کمتر شده است.

 حسن ساسانی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا مقدار بارش‌ها در سرشاخه‌های زاینده‌رود از ابتدای سال آبی جاری(مهر ۹۸) تاکنون را یک‌هزار و ۱۱۲ میلی‌متر اعلام کرد و افزود: مقدار بارش‌های ایستگاه اندازه‌گیری نامبرده در مدت مشابه سال قبل ۲ هزار و ۱۲۴ ثبت شد که نشان می‌دهد بارش‌های امسال تقریبا نصف پارسال بوده است.

 

وی اضافه کرد: مقدار بارندگی‌های این ایستگاه برای متوسط بلندمدت(دوره ۴۴ ساله) یک‌هزار و ۳۰۲  میلی‌متر ثبت شد و این نشان از کاهش چشمگیر بارندگی‌های امسال نسبت به پارسال و همچنین متوسط بلندمدت دارد.

 

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان با بیان اینکه حدود ۶۰ درصد از مخزن این سد همچنان خالیست، ادامه داد: اکنون مقدار ذخیره سد زاینده‌رود به ۵۶۵ میلیون مترمکعب رسید و حجم ۸۳۵ میلیون متر مکعبی باقی‌مانده سد آب ندارد.

 

ساسانی ورودی به سد را ۱۳۸ و خروجی از آن را ۸۳ مترمکعب بر ثانیه اعلام کرد و گفت: توزیع مرحله آخر آب برای کشت پاییزه کشاورزان استان که از سال ۹۸ آغاز شد همچنان مطابق برنامه در حال انجام است و تا روزهای ۱۲ تا ۱۵ ماه آینده (خرداد) ادامه خواهد داشت، به این معنا که تا روزهای نامبرده بطور تقریبی همین میزان آب در رودخانه جریان دارد.

 

وی با بیان اینکه ماه‌های گرمی پیشِ‌رو خواهیم داشت که مطابق هرسال مصرف آب را بالا می‌برد، خاطرنشان کرد: علاوه بر آن شیوع ویروس کرونا، امسال معضلی مضاعف برای منابع آبی خواهد بود که بی‌شک بدون رعایت صرفه‌جویی در روزهای آینده به مشکل بر خواهیم خورد.

 

سد زاینده رود به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین سدهای مرکز کشور و تامین کننده آب آشامیدنی، محیط زیست،، کشاورزی و صنعت در منطقه مرکزی ایران، در سال ۱۳۴۹ با ظرفیت ۱.۴ میلیارد مترمکعب بهره برداری شد، این سد قوسی شکل در۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان در شهرستان چادگان قرار دارد.این رودخانه که علاوه بر جاذبه تفریحی و فرهنگی، همواره نقشی مؤثر در کشاورزی و اقتصاد منطقه مرکزی کشورمان و هستی تالاب گاوخونی داشته است، در دهه‌های اخیر به‌علت کمبود بارش‌ها، خشکسالی‌های متوالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت به یک رودخانه فصلی تبدیل و در پایین دست در فصول گرم بویژه تابستان با خشکی مواجه شده است.

 

کاهش چشمگیر منابع‌ آبی و خشکی زاینده‌رود اکنون در صدر چالش‌های فراروی این استان نظیر آلودگی هوا، ترافیک، فرونشست زمین و زیست محیطی است که به تاکید کارشناسان و مسوولان امر باید برای برون‌رفت از این معضل اساسی فراگیر، برنامه‌ریزی علمی و عملی پایدار با اجرای طرح‌های تامین آب صورت گیرد.

 

زاینده‌رود به طول بیش از ۴۰۰ کیلومتر بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------