آخرین اخبار ورزشی

روزنامه های ورزشی

عکس صفحه نخست روزنامه های ورزشی امروز 1401.09.06/ بازگشت از جهنم!

عکس صفحه نخست روزنامه های ورزشی امروز 1401.09.06/ را در زیر مشاهده کنید. روزنامه خبرورزشی روزنامه گل روزنامه ابرار ورزشی…

کی‌روش: در این بازه زمانی کوتاه باید جادو کنم؛ امیدوارم «هو» نشوم/ اعلام زمان آخرین بازی تدارکاتی تیم ملی فوتبالکارلوس کی‌روش،اخبار ورزشی،خبرهای ورزشی
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در گفت‌وگویی مفصل از چالش پیش رو با تیمش در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر سخن گفت.

به گزارش تسنیم، کارلوس کی‌روش که اخیراً و در فاصله تقریباً دو ماه مانده به آغاز جام جهانی 2022 قطر جانشین دراگان اسکوچیچ شد و هدایت تیم ملی فوتبال ایران را برعهده گرفت، در گفت‌وگو با برنامه «ورلد فوتبال» از رادیو «بی‌بی‌سی»، درباره آینده حرفه‌ای‌اش با تیم ملی ایران گفت: امروز نمی‌دانم که سرنوشتم با تیم ملی به کجا خواهد رسید، اما امیدوارم این دوره حضورم در تیم ملی همراه با لحظه‌ای خاص برای هواداران ایران شود و اینکه بتوانیم به مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی صعود کنیم چون ما می‌خواهیم در میان بهترین بازیکنان و بهترین تیم‌ها باشیم.

 

وقتی ما در جام جهانی هستیم، کوسه‌های بزرگ ظاهر می‌شوند

وی در ادامه با اشاره به همگروهی ایران با تیم‌هایی همچون انگلیس و آمریکا اظهار داشت: وقتی ما در جام جهانی هستیم، کوسه‌های بزرگ ظاهر می‌شوند، اما واکنش من به قرعه‌ای که نصیب ایران شد این بود که این گروه خاصی است، اما مهم این است که در جام جهانی رقبای‌مان را بزرگتر از چیزی که هستند، نکنیم و خودمان را هم کوچک فرض نکنیم. من سعی می‌کنم  از قدرتم استفاده کنم و از برتری‌ام برای محافظت از بازیکنانم بهره ببرم.

 

باید مقابل بهترین تیم‌ها بازی کنیم، چون یا می‌بریم یا یاد می‌گیریم

سرمربی پرتغالی تیم ملی در مواجهه با این پرسش که «با توجه به اینکه بازیکنانی از تیم شما در پنج لیگ برتر اروپا بازی می‌کنند، انتظارات از تیم ملی برای رسیدن به مرحله حذفی جام جهانی بالاست. با توجه به اینکه گروه B به لحاظ میانگین رنکنیگ تیم‌های حاضر در آنها در صدر دیگر گروه‌ها قرار دارد، آیا به نظرتان این انتظار بالای هواداران از تیم ملی ایران واقع‌بینانه است؟»، خاطرنشان کرد: (باخنده) به نظرم ما همچنین در گروهی قرار داریم که در رده‌بندی دستمزدی هم در بهترین جایگاه است. انتظارات هواداران بالاتر از انتظاراتی که ما از تیم داریم، نیست. ما انتظارات بالایی از تیم‌مان داریم. ما نمی‌توانیم بدون چنین انتظاراتی زندگی کنیم، در غیر اینصورت ما نیازی به هواداران نداریم، نیازی به نفس کشیدن نداریم و غیره و غیره. هر روز صبح به بازیکنانم می‌گویم شما یک چالش پیش روی خود دارید و آنهم این است که باید بر خودتان غلبه کنید، اینکه به دیروز فکر کنید که چه کار کردید و امروز باید بهتر از دیروز باشید. وقتی بازیکنان اینطور فکر کنند، شما به‌عنوان مربی احساس راحتی می‌کنید. من باید یک چیزی را اینجا بگویم، ما با انگلیس، ولز و آمریکا در جام جهانی بازی می‌کنیم، اما نگرانی من از این است که گاهی اوقات مجبور به انجام دیدارهای دوستانه‌ای با تیم‌هایی‌ همچون گینه و تیم‌هایی در این سطح می‌شویم که احترام زیادی هم برای آنها قائل هستم، اما سئوال اینجاست که آیا شما اعتبار خود را با شکست مقابل انگلیس از دست می‌دهید یا با شکست در یک بازی دوستانه مقابل تیمی در سطح خودتان؟! ما باید سعی کنیم مقابل بهترین تیم‌ها بازی کنیم، چون یا می‌بریم یا یاد می‌گیریم.

 

در جام جهانی داستان متفاوت است و جایی برای پیدا کردن شهرت نیست

«آیا فکر می‌کنید با وجود انگلیس، ولز و آمریکا در گروه B به خصوص با وجود دو تیم آخر، این بهترین فرصتی است که تاکنون برای رساندن ایران به مرحله حذفی جام جهانی داشته‌اید؟ به نظر می‌رسد که ایران سطح برابری با تیم‌های ولز و آمریکا دارد.»، کی‌روش 69 ساله این پرسش را هم اینطور پاسخ داد: نه، من اینطور فکر نمی‌کنم، چون تمامی بازی‌های جام جهانی درجه سختی مشابهی دارد. در بازی اول رویکرد ذهنی تیم خیلی مهم است، سپس در حالی پا به بازی دوم می‌گذارید که به ترکیبی از نتایج گروه بستگی دارد و وقتی به بازی سوم می‌رسید فشار زیادی روی تیم وجود دارد، چون برای همه چیز یا هیچ بازی می‌کنید. ما مشکلی برای به رسمیت شناختن انگلیس نداریم، چون آنها بخت اول صعود از این گروه به‌عنوان صدرنشین هستند. در مورد برابری سطح ایران با دو تیم ولز و آمریکا هم باید بگویم که وقتی بازی‌های مرحله گروهی جام جهانی شروع می‌شود، آنهم در چنین تورنمنت کوتاهی، داستان متفاوت است، چون جایی برای پیدا کردن شهرت نیست. در حال حاضر بازی با انگلیس برای ما مهم است و وقتی این بازی تمام شد به بازی بعدی و سپس به بازی آخرمان فکر خواهیم کرد

 

همگروهی با انگلیس باعث بهتر شدن تیم ما می‌شود

سرمربی پرتغالی تیم ملی کشورمان در ادامه در واکنش به این پرسش که «با توجه به اینکه دوره خیلی موفقی را در منچستریونایتد به‌عنوان دستیار سرالکس فرگوسن داشته‌اید، بازی با انگلیس در جام جهانی برای شما چه معنا و مفهومی دارد؟»، خاطر نشان کرد: بله، این بازی خاصی است، اما این هم یک بازی است که به بازی‌های ملی من به‌عنوان سرمربی اضافه خواهد شد. همگروهی با انگلیس باعث بهتر شدن تیم ما می‌شود، بازی مقابل تیمی بزرگ با بازیکنان بزرگ باعث سرافرازی است. در بازی مقابل انگلیس ما سعی خواهیم کرد تا به دنیا نشان دهیم که فوتبال تنها ورزشی است که اگر روزتان باشد، اگر لحظه درست باشد، اگر آماده باشید و اگر از فرصت‌ها استفاده کنید، چیزی به اسم از پیش‌برنده وجود ندارد و هرگز کسی نمی‌تواند پیش از یک بازی بگوید که سه امتیاز این بازی در جیب‌مان است. بازیکنان انگلیس با آمادگی کامل به جام جهانی می‌آیند با مربی‌ای (گرت ساوت‌گیت) که سال‌های زیادی آنها را می‌شناسد، آنها در چند سال اخیر راهنمایی خاص و روشنی داشته‌اند. دیگر چه می‌توانم بگویم؟ ما آماده‌ایم تا از رویارویی با انگلیس لذت ببریم.

 

هری کین می‌تواند در یک لحظه روند بازی را تغییر دهد

وی در ادامه در پاسخ به سؤالی دیگر مبنی بر اینکه «تیم شما به خاطر دفاع بسیار مستحکمش در طول هشت سالی که پیش از این هدایت ایران را برعهده داشتید، مشهور بود. در تقابل با هری کین اوضاع چطور پیش خواهد رفت؟»، گفت: (باخنده) باید این سؤال را از هری کین هم بپرسید. هری بازیکن فوق‌العاده‌ای است و برای او که بازیکنی بااستعداد و در زمین رهبری فوق‌العاده است، احترام زیادی قائلم. کین بازیکنی است که می‌تواند در یک لحظه روند بازی را تغییر دهد، اما هرگز دوست ندارم درباره بازیکنان به صورت انفرادی صحبت کنم. به نظرم قدرت تیمی مهمتر است، اینکه تیم توانایی تصمیم‌گیری سریع‌تر در لحظات حساس را داشته باشد و از فضاها استفاده کند. مردم گاهی می‌گویند که شما بازی دفاعی مستحکمی را انجام می‌دهید، اما واقعیت این است که ما نیاز به تمرکز بالا، عزمی راسخ و سازماندهی خوب در زمانی که توپ در اختیارمان نیست، داریم. وقتی در خط حمله حریف بازیکنی مثل هری کین است، ما باید به چنین روش و با ذهنیت برتری‌جویی بازی کنیم. این بدین معناست که ما تنها با این هدف به طور سازمان یافته دفاع می‌کنیم تا توپ را هر چه سریع‌تر از حریف پس بگیریم و این خیلی مهم است، چون وقتی توپ را در اختیار می‌گیریم می‌دانیم که چطور توپ را به خط حمله انتقال دهیم و سعی می‌کنیم به پیروزی برسیم.

 

ساوت‌گیت مربی خیلی خوبی است و می‌داند چطور به کارش ادمه دهد

کارلوس کی‌روش در ادامه این پرسش را که «ساوت‌گیت به خاطر نتایجی که تیمش در سال 2022 گرفته، توسط هواداران انگلیس هو شده است. آیا ممکن است ما به نتیجه‌ای غیرقابل انتظار در بازی اول بین دو تیم انگلیس و ایران فکر کنیم؟»، اینگونه جواب داد: هو شدن توسط هواداران چیز جدیدی برای ما مربیان نیست. من هم چنین چیزی را پیش از این تجربه کرده‌ام. ساوت‌گیت مربی خیلی خوبی است و می‌داند چطور به کارش ادمه دهد. در حال حاضر برای من مهم است که از بروز چنین چیزی برای خودم جلوگیری کنم تا توسط هواداران ایران هو نشوم.

 

باید از شانس‌های خود مقابل تیم‌های انگلیس، ولز و آمریکا استفاده کنیم

«آیا این فرم بد انگلیس در بازی‌های اخیرش به تیم شما اعتمادبه‌نفس می‌دهد؟»، وی در پاسخ به این پرسش یادشده هم گفت: نه، اینطور نیست. ما تنها می‌توانیم زمانی اعتمادبه‌نفس‌مان را بالا ببریم که از بهترین تیم‌ها چیزهایی یاد بگیریم و روحیه برتری‌جویی‌ خودمان را تقویت کنیم. چنین چیزی وجود ندارد که ما بر این باور باشیم که به خاطر مشکل تیمی دیگر به نتیجه می‌رسیم! اگر در روز مدنظر و در لحظه درست آماده نباشیم، مهم نیست که حریف‌مان مشکل دارد یا خیر، قطعاً به موفقیت نخواهیم رسید. این دوره از جام جهانی درست در کوران و اواسط فصل جاری لیگ برتر انگلیس برگزار خواهد شد که برای بازیکنان ما آسان نخواهد بود، چون بازیکنان انگلیس با آمادگی کامل و با جاه‌طلبی بالا به قطر خواهند آمد. انگلیس به لحاظ تیمی خیلی خوب است، بنابراین ما باید بهترین عملکردمان را به نمایش بگذاریم و از شانس‌های خود مقابل تیم‌های انگلیس، ولز و آمریکا استفاده کنیم.

 

وظیفه ما ایجاب می‌کند تا عضوی از ملل متحد فوتبال باشیم

وی همچنین درباره اینکه آیا نگرانی از این بابت ندارد که تیمش ممکن است در جام جهانی قطر در رویارویی با تیم‌های انگلیس و آمریکا به دلیل مشکلات سیاسی دیرینه‌ بین این سه کشور دچار پریشانی شوند، اظهار داشت: این دو بازی برای ما مثل دو بازی ساده فوتبال است. یک چیز را پس از این همه سال کار کردن در سطح حرفه‌ای فوتبال می‌توانم با قاطعیت بگویم که بازیکنان هر دو تیم سعی می‌کنند ضمن لذت بردن از بازی‌شان و خلق بازی سرگرم‌کننده، به پیروزی برسند. ببینید وظیفه ما ایجاب می‌کند تا عضوی از ملل متحد فوتبال باشیم و شادی و سرگرمی را خلق کنیم و این چیزی است که دقیقاً من می‌خواهم.

 

سرمربی تیم ملی که اخیراً جانشین دراگان اسکوچیچ شد تا برای دومین بار هدایت تیم ملی را برعهده بگیرد، درباره انگیزه‌اش برای هدایت مجدد تیم ملی ایران تأکید کرد: بعد از شکست تیم ملی مصر مقابل سنگال در فینال جام ملت‌های آفریقا آنهم در ضربات پنالتی و پایان همکاری‌ام با فدراسیون فوتبال مصر من درگیر هیچ پروژه‌ای نبودم، بنابراین وقتی از فدراسیون فوتبال ایران با من تماس گرفتند که آیا آماده بازگشت به تیم ملی هستی، همانطور که در پستی که در شبکه اجتماعی هم نوشتم، وقتی خانواده شما را به خانه فرا می‌خواند، تنها کاری که انجام می‌دهی این است که فقط آنجا حاضر شوی، ایمان خود را نشان دهی و آماده انجام وظیفه و مأموریت شوی. ایران در طول 9 سالی که آنجا بودم، خانواده و خانه دوم من بود، من دوران شگفت‌انگیری را در آنجا سپری کرده و با این بچه‌ها در آنجا کار کرده بودم. برخی از این بازیکنان زمانی که من هدایت تیم ملی را برعهده گرفتم، پسری بیش نبودند، اما در ادامه نامزد کردند، ازدواج کردند و پدر شدند. (باخنده) حالا تصور کنید که یکی از همین روزها آنها پدربزرگ شوند و امیدوارم این اتفاق در دوره مربیگری من بیفتد!

 

من برادر بزرگ‌تر بازیکنان تیم ملی هستم

«آیا بازیکنان تیم ملی ایران با شما در تماس بودند که به تیم ملی برگردید؟»، کی‌روش در پاسخ به این سؤال اظهار داشت: نه، اینطور نبود. بعد از اینکه رئیس جدید فدراسیون فوتبال ایران (مهدی تاج) و هیئت رئیسه فدراسیون تصمیم به ایجاد تغییر در کادر فنی گرفتند، پیام‌هایی بین ما (فدراسیون و خودش) رد و بدل شد، اما باید بگویم که این بازیکنان شگفت‌انگیز هستند و از زمانی که ایران را در سال 2019 ترک کردم با بسیاری از آنها در ارتباط بودم و با رد و بد کردن پیام‌ها از یکدیگر حمایت می‌کردیم و من بازی‌های همه آنها را دنبال می‌کردم. ما رابطه فوق‌العاده‌ای با هم داریم. (مجری صحبت‌های کی‌روش را قطع می‌کند و می‌گوید شما به نظر می‌رسد نقش پدر را برای بازیکنان تیم ملی دارید) پدر؟ ما عضوی از یک خانواده فوق‌العاده هستیم و بهتر است بگویم که من مثل برادر بزرگ آنها هستم.

 

در مورد جام جهانی با هیچ مربی رقابت ندارم

سرمربی پرتغالی تیم ملی کشورمان که در قطر چهارمین حضورش در رقابت‌های جام جهانی به‌عنوان سرمربی را تجربه خواهد کرد، در پاسخ به این پرسش که «فرصت برای رسیدن به رکورد بورا میلوتینوویچ که پنح حضور در جام جهانی داشته، چقدر در تصمیم‌تان برای بازگشت به تیم ملی تأثیرگذار بوده است؟»، گفت: من در مورد جام جهانی با هیچ مربی رقابت ندارم. رؤیای من این بود که چهار بار از طریق مسابقات انتخابی به جام جهانی برسم که این اتفاق منحصربه‌فردی بود و طعم خاصی داشت.

 

زمانی که سرمربی تیم ملی ایران شدم این تیم فقط یک لژیونر داشت

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش یادآور شد: در جام جهانی 2014 بازیکنان جوانی همچون سردار آزمون و مهدی طارمی را برای تیم ملی انتخاب کردم، اما در آخرین لحظه این بازیکنان جوان را صدا زدم و به آنها گفتم که ببینید اسم شما در لیست نهایی سفر به برزیل نیست، اما به کارتان ادامه دهید، من به شما اعتماد دارم. به آنها گفتم تمرکزتان را از دست ندهید، چون فرصت شما هم از راه خواهد رسید. در جام جهانی 2018 تصور کنید که چه احساسی در قبال این بازیکنان جوان داشتم، علیرضا جهانبخش که در انگلیس بازی می‌کرد و حالا عضو تیم فاینورد است، طارمی که حالا برای پورتو بازی می‌کند، سردار آزمون و مجید حسینی. در مورد مجید باید بگویم که او در حالی با تیم ملی در جام جهانی 2018 مقابل مراکش، اسپانیا و پرتغال بازی کرد که پیش از آن هیچ بازی ملی در کارنامه‌اش نداشت. اگر این موضوع را با یک مربی اروپایی در میان بگذارید، خواهد گفت که بازیکنی که پیش از این به تیم ملی فراخوانده نشده است، نمی‌تواند در ترکیب تیم برای جام جهانی باشد، چون آماده بازی در این سطح نیست. به‌عنوان سرمربی ایران این یک چالش است که از بازیکنان لیگ ایران بازیکنانی را دعوت کنید و آنها را مورد ارزیابی قرار دهید. وقتی در سال 2011 من هدایت تیم ملی را برعهده گرفتم، جواد نکونام تنها لژیرنر ایران بود که در اروپا بازی می‌کرد، اما حالا ما 17 یا 18 بازیکن داریم که در خارج از ایران بازی می‌کنند.

 

در این بازه زمانی کوتاه باید جادو کنم!

کی‌روش همچنین درباره فرصت کمی که برای آماده‌سازی تیمش برای جام جهانی قطر و آنالیز رقبا خواهد داشت، گفت: این چالش پیش روی من است و در این بازه زمانی کوتاه باید جادو کنم. باید از دانش و تجربیاتم و به خصوص از تعهد بازیکنانم و کمک فدراسیون استفاده کنم. شرایط به هر حال همین است و شکایتی هم ندارم. ما - در فاصله 17 روز مانده به آغاز جام جهانی - باید با آن دست بازیکنان‌مان که در لیگ ایران مشغول به بازی هستند، اردوی‌مان را آغاز کنیم و وقتی لژیونرهای‌مان از اروپا به جمع ما اضافه می‌شوند، تنها هفت روز برای آماده‌سازی خود پیش از مصاف با انگلیس وقت خواهیم داشت. پس از این همه سال کار در فوتبال حرفه‌ای، این دشوارترین چالشی است که تاکنون خدا پیش ‌روی من گذاشته است. باید این را بگویم که من با بیشتر این بازیکنانی که در حال حاضر در ترکیب تیم ملی هستند به مدت سه، چهار یا شش سال کار کرده‌ام و با برخی از آنها حتی بیشتر از این. آنها حالا بازیکنان پخته‌تر و باتجربه‌تری هستند و برخی از این بازیکنان در سطح بالایی از فوتبال اروپا بازی می‌کنند. من آنها را می‌شناسم و وقتی چیزی می‌گویم، بازیکنان واکنشی از خود نشان می‌دهند که صادقانه باید بگویم انتظار چنین چیزی را در این مدت کوتاه و در این آماده‌سازی یک هفته‌ای نداشتم. بازیکنان ما در بازی با اروگوئه نشان دادند که چقدر منظم و سازمان‌یافته هستند و این را با تعهد بالای خود اجرایی کردند. ایران تیمی است که هرگز در طول دوران زندگی‌ام فراموشش نخواهم کرد. من در طول دوران حرفه‌ای‌ام در کشورهای مختلف و با بازیکنان بزرگ زیادی کار کرده‌ام، اما هرگز بازیکنانی همچون بازیکنان ایران ندیده‌‌ام که چنین عملکردی را با چنین احساسی از خود ارائه می‌دهند.

 

حالا وظیفه ماست که مردم ایران را خوشحال کنیم

سرمربی تیم ملی ایران در ادامه در واکنش به این سؤال که «آیا شما و بازیکنان بار مسئولیت را روی شانه‌های خود برای نشاندن خنده روی چهره ایرانیان حس نمی‌کنید؟»، خاطر نشان کرد: در زندگی فوتبالی ما از زمانی که متولد شده‌ایم، این احساس مسؤلیت همیشه روی شانه‌های‌مان وجود داشته است. حالا وظیفه ماست که مردم ایران را خوشحال کنیم. ما به مسؤلیت خود واقف هستیم. ما انگیزه کافی برای بازی کردن فراتر از محدودیت‌های‌مان و تلاش برای کسب پیروزی داریم.

 

سرمربی پرتغالی تیم ملی در پایان این پرسش را که «درست است که بازیکنان تیم ملی از شما شناخت خوبی دارند، اما با توجه به فرصت کمی که تا آغاز جام جهانی باقی مانده، اگر در قطر اوضاع طبق خواسته شما پیش نرود و جام جهانی ضعیفی داشته باشید، نگران این نیستید که میراثی که در ایران از خود به جا گذاشته‌اید، تحت تأثیر قرار بگیرد و اینکه چطور در این کشور از شما یاد شود؟»، گفت: البته که این یک ریسک است! هدف من و تیمم این است که هواداران را خوشحال کنیم.

 

***

 

زمان آخرین بازی تدارکاتی تیم ملی فوتبال ایران مشخص شد

فدراسیون فوتبال در تلاش است آخرین بازی تدارکاتی تیم ملی ایران قبل از حضور در جام جهانی قطر را در تهران برگزار کند.

 

به گزارش مهر، تیم ملی فوتبال ایران از روز ۳۰ آبان و با دیدار مقابل انگلیس، کارش را در مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر آغاز می‌کند.

 

شاگردان کارلوس کی روش اخیراً اردوی آماده سازی اتریش را با بازی مقابل اروگوئه و سنگال به پایان رساندند و آخرین بازی تدارکاتی را هم قبل از اعزام به قطر انجام خواهند داد.

 

به گفته مهدی محمدنبی نایب رئیس فدراسیون فوتبال، این بازی با یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس برای روز ۱۹ یا ۲۰ آبان در تهران حال برنامه ریزی است. تیم ملی هم روز ۲۵ آبان به قطر پرواز می‌کند.

 

***

 

تمدید قرارداد کی‌روش تا پایان جام ملت‌ها

نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال اعلام کرد، کارلوس کی‌روش و دستیارانش ۱۲ درصد از پاداش صعود در جام جهانی ۲۰۲۲ را دریافت خواهند کرد.

 

به گزارش تسنیم، مهدی محمد نبی درباره آغاز فعالیت مدیران جدید فدراسیون فوتبال پس از انتخابات هشتم شهریور اظهار داشت: زمانی که به فدراسیون فوتبال آمدیم، چهار تیم ملی ما اعزام داشتند و کارمان شبانه‌روزی بود. کادر فنی تیم‌های ملی جوانان، نوجوانان و فوتسال مشخص بود و هیئت رئیسه نظرات خاصی روی ادامه همکاری با اسکوچیچ داشت. در نهایت کارلوس کی‌روش که هشت سال و در دو دوره جام جهانی سرمربی تیم ملی بود، انتخاب شد.

 

وی در پاسخ به این پرسش که آیا پیش از پیروزی تاج در انتخابات با کی‌روش مذاکره شده بود یا خیر، گفت: وقتی رؤسای جدیدی به فدراسیون بیایند، چشم‌اندازی دارند. ما مذاکره قطعی نکرده بودیم، اما چشم‌اندازی برای تیم ملی داشتیم. اگر کسی برای مجموعه‌ای چشم‌انداز نداشته باشد، نباید آن مسئولیت را بپذیرد. کی‌روش به‌عنوان انتخاب شماره یک مطرح شد که هیئت رئیسه باید در این باره رأی بدهد. سوای مسائل فنی، تجربیات کی‌روش و سایر موضوعات در جلسه مطرح شد.

 

نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال با اشاره به نشستی که با سرمربی پیشین تیم ملی داشت، تصریح کرد: پس از انتخاب کی‌روش، با اسکوچیچ جلسه گذاشتم و گفتم به تیم امید برود که او گفت برنامه دیگری دارد. ما بیشترین چالش و صحبت را با کی‌روش داشتیم و مبلغ ماهانه 50 هزار یورو برای خودش و جمعاً 30 هزار یورو برای پنج دستیار او تعیین شد.

 

نبی که با برنامه «ورزش و مردم» گفت‌وگو می‌کرد، راجع به مدت این قرارداد بیان کرد: این قرارداد در فاز اول تا پایان جام جهانی است. با این حال طی روزهای آینده گزارشی به رئیس فدراسیون می‌دهم تا اگر امکانش وجود داشته باشد، تا پایان جام ملت‌های آسیا روی کی‌روش برنامه‌ریزی کنیم، چون شرایط قراردادی او مناسب است و این مسابقات بلافاصله پس از جام جهانی آغاز می‌شود. قرارداد ما در فاز اول تا پایان جام جهانی بوده و قابل تمدید است.

 

وی در مورد مبلغ قرارداد مربیان تیم ملی خاطر نشان کرد: طبیعی است که قرارداد کادر فنی پاداش برد و تساوی داشته باشد و اگر تیم به مرحله حذفی صعود کند، کی‌روش و دستیارانش 12 درصد از پاداش صعود را دریافت می‌کنند. این مربی روز 23 شهریور به ایران رسید و بلافاصله تمرینات تیم ملی را آغاز کرد. مجموعاً 24 نفر در اردو بودند که نوراللهی هم به جمع بازیکنان اضافه شد. رامین رضاییان و امید نورافکن نیز در لیست کی‌روش بودند، اما چون دیر درباره ویزای آنها اقدام شد، این دو بازیکن در اردو حضور نداشتند.

 

نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال درباره برنامه لیگ برتر تا جام جهانی 2022 هم گفت: جلسه‌ای چهار پنج ساعته با مسئولان سازمان لیگ داشتیم. سازمان لیگ، تقویم جدید را نوشته است و مسئولان این سازمان باید نتیجه را اعلام کنند. لیگ تا شروع جام جهانی ظرف روزهای پنجشنبه و جمعه برگزار می‌شود و ملی‌پوشان تیم‌های داخلی پس از هر هفته، حداکثر سه روز در اختیار تیم ملی خواهند بود. آنها تست‌های آمادگی جسمانی می‌دهند که جنبه ریکاوری دارد تا مربیان در جریان وضعیت جسمی‌شان باشند.

 

نبی با بیان اینکه تیم ملی پیش از جام جهانی اردوی طولانی مدتی نخواهد داشت، اظهار داشت: کی‌روش با سرمربیان تیم‌هایی که در تیم ملی بازیکن دارند، صحبت کرده است. وی احترام مربیان خودمان را دارد و مسئولان سازمان لیگ نیز با مدیران باشگاه‌ها صحبت کرده‌اند. رقبای ما بسیار معتبر هستند و رفتن به جام جهانی بدون آمادگی به صلاح هیچکس نیست.

 

وی درباره اینکه به نظر می‌رسد رفتار سرمربی تیم ملی نسبت به دوره قبلی حضورش در این سمت تغییر کرده است، گفت: کی‌روش ظرف هشت سالی که در ایران حضور داشت، تجربیاتی کسب کرد. او برای اردوی تیم ملی پیش از اعزام به جام جهانی، با همه سرمربیان تماس می‌گیرد و تعامل بیشتر و بهتری دارد. بالا رفتن سن هم در این موضوع تأثیر می‌گذارد. البته مباحثی که کی‌روش مطرح می‌کرد، برای تیم ملی بود.

 

نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال با بیان اینکه بیش از دوسوم ملی‌پوشان فعلی بازیکنان کی‌روش هستند، تصریح کرد: آنها مانند فرزندان ما هستند و کی‌روش به این نفرات اعتقاد دارد. شناختی که کی‌روش از تیم ملی دارد، بسیار مهم است و دیدیم که در دیدارهای دوستانه، در دو نیمه از بازیکنان متفاوتی استفاده می‌کرد. نتایج این دیدارها در رده‌بندی تیم ملی مؤثر است و شاید هر کسی چنین ریسکی نکند. کی‌روش می‌داند که این بازی‌ها تدارکاتی است و این موضوع، شجاعت سرمربی را نشان می‌دهد.

 

نبی در واکنش به این موضوع که اکثر بازیکنان در اردوی اتریش بازی کردند، عنوان کرد: بله. نیمکت تیم ملی پُر از ستاره بود و بیشتر بازیکنان به میدان رفتند. بازیکنان ما در زمان تمرینات و دیدارها کاملاً در اختیار تیم ملی بودند.

 

وی در پاسخ به این پرسش که اختلافات در تیم ملی از کجا نشأت می‌گیرد، اظهار داشت: نمی‌توانیم این بحث را فقط به این تیم ملی مرتبط بدانیم. معمولاً این موضوعات در تمام ادوار در تیم‌های ملی وجود داشته است، اما خوشبختانه در این اردو تعامل، همبستگی و دلبستگی که بین بچه‌های تیم ملی وجود داشت، خیلی عالی بود.

 

نایب رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به نقش بازیکنان باتجربه تیم ملی در جلوگیری از ایجاد حاشیه تصریح کرد: احسان حاج‌صفی به‌عنوان کاپیتان و سایر بزرگترهای تیم در این بخش خیلی خوب مدیریت کردند و یکی از بهترین اردوها را داشتیم. ناهماهنگی‌هایی در زمان اسکوچیچ وجود داشت، اما بازیکنان در این اردو بسیار هماهنگ بودند و این هماهنگی در زمین مشخص بود.

 

نبی درخصوص اختلاف بین مهدی طارمی و سردار آزمون که پس از دست ندادن آنها در دیدار با سنگال مطرح شد، خاطرنشان کرد: اصلاً اینگونه نبود. طارمی، حاج‌صفی، جهانبخش و انصاری‌فرد بزرگان تیم ملی هستند و طبیعی است که همین بازیکنان، همبستگی را در تیم ایجاد کنند. وقتی طارمی روی نیمکت نشست، من شاهد بودم که او مرتباً نکته‌ای را به سردار می‌گفت. چیزی که من در کنار زمین دیدم، حاکی از آن بود که طارمی پس از تعویضش، آزمون را تشویق کرد و پس از به ثمر رسیدن گل، اولین نفری بود که به سمت او رفت.

 

وی با بیان اینکه باید از حاشیه‌ها پرهیز کرد، گفت: تیم ملی شرایط خاصی دارد و باید به سمتی برویم که انگیزه بازیکنان بیشتر شود. همبستگی و فضای خوبی را که در تیم ملی می‌بینیم، نباید با اتفاقات بیرون از اردو به‌هم بزنیم و هیچ موضوعِ خارج از تیم را به تیم ملی ربط بدهیم. با توجه به موقعیتی که در جام جهانی داریم، همه باید یکدل باشیم و من دیدم که بچه‌های تیم ملی، اخلاق حرفه‌ای را رعایت کردند.

 

نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال راجع به اینکه گفته شد بهرام رضاییان سرپرست تیم ملی است، اما خودش در بازی‌های دوستانه در جایگاه سرپرست تیم ملی روی نیمکت می‌نشست، عنوان کرد: ما تیم را در این مدت به اتفاق هم رهبری کردیم. از لحاظ تجربه‌ای که داشتیم، نکات مد نظر هر دو نفرمان را در جهت سربلندی تیم ملی به کار بستیم.

 

نبی در پاسخ به این پرسش آیا انتخاب رضاییان به‌عنوان سرپرست تیم ملی با نظر هیئت رئیسه فدراسیون صحت دارد یا خیر، اظهار داشت: این موضوع از همان شایعاتی است که نباید به آن پرداخته شود. کی‌روش از همه تیم شناخت دارد و کار تیمی خوبی در تیم ملی برقرار است. باید فضا را آماده کنیم که هواداران تیم ملی وارد این مسیرها نشوند؛ چون تیم ملی نیاز به حمایت دارد. من از صداوسیما هم خواهش می‌کنم که در مسیر حمایت پیش برود تا شاهد موفقیت تیم باشیم. تیم ملی کار سختی دارد و چیزی بهتر از تعامل و وفاق در این مرحله نیست.

 

وی در پاسخ به این پرسش که چه کسی سرپرست تیم ملی است، گفت: سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری برعهده هیئت رئیسه و مباحث اجرایی برعهده رئیس فدراسیون است. این موضوع برای ما هم خیلی فرق ندارد و مسائل در فدراسیون فوتبال تفکیک شده است. الان قنبرزاده به عنوان نایب رئیس دوم فعالیت می‌کند و باید سازمان لیگ را هم مدیریت کند. صفر تا صد وظایف هیئت رئیسه و رئیس فدراسیون فوتبال در اساسنامه مشخص و شفاف است. یکی از کسانی که اساسنامه را نوشته، خودش عضو هیئت رئیسه است.

 

نایب رئیس فدراسیون فوتبال با بیان اینکه تفکیک وظایف در فدراسیون وجود دارد، خاطرنشان کرد: اختیارات و وظایف مکمل هم هستند و اگر قرار باشد که مسائل در هر مجموعه‌ای شفاف نباشد، آن مجموعه دچار هرج و مرج می‌شود. در فدراسیون فوتبال با توجه به تجربه‌ای که تاج، اعضای هیئت رئیسه و بقیه دوستان دارند، فکر می‌کنم به اتفاق هم در مسیر خوبی جلو خواهیم رفت و هیچ خللی ایجاد نمی‌شود.

 

نبی در ادامه افزود: زمانی من به‌عنوان نایب رئیس اول باید پاسخگو باشم و زمانی یک موضوع را به شخص دیگری تفویض می‌کنم. درباره این مسائل تعامل شده و این تعامل هم در هیئت رئیسه بود که پس از پیشنهاد تاج، کی‌روش را به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب کرد. چون این مسئله باید به تصویب هیئت رئیسه می‌رسید.

 

وی درباره اینکه بارها گفته شد که کار حضور نکونام در کادر فنی تیم ملی تمام شده است، بیان کرد: من جلسه‌ای با گرشاسبی (مدیرعامل باشگاه فولاد) و نکونام نداشتم و تازه به ایران آمده‌ایم. باید این موضوع را پیگیری کنیم. نظر کی‌روش بر حضور نکونام بوده و طبیعی است که باید مطابق اخلاق حرفه‌ای، با مدیرعامل فولاد مشورت کنیم. باید با نکونام هم صحبت کنیم که ببینیم می‌خواهد به تیم ملی بیاید یا نه. البته اطلاع ندارم که تاج در 10 روز اخیر با این دو نفر صحبت جدیدی کرده است یا خیر.

 

نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است که مربی دیگری جایگزین نکونام شود، عنوان کرد: ‌بعید می‌دانم. کی‌روش گزینه دیگری نداشته و فعلاً نفر دومی را مطرح نکرده است. فکر می‌کنم ظرف این هفته بتوانیم کار را دنبال کنیم تا ببینیم با دوستان به توافق می‌رسیم یا خیر.

 

نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال در مورد انتخاب مدیر رسانه‌ای جدید تیم ملی تصریح کرد: ‌شنیدم که محسن معتمدکیا به این سمت انتخاب شده است. او در دوره‌های گذشته با کی‌روش کار کرده و هر دو روحیات یکدیگر را می‌شناسند. معتمدکیا در رسانه‌ها مقبولیت خوبی دارد و با حفظ سمت در وزارت ورزش، به تیم ملی هم آمده است. جلسه‌ای در دو هفته گذشته در وزارت ورزش برگزار شد و تاج در این خصوص هماهنگی‌های لازم را داشته است.

 

نبی در مورد اینکه نام حمیرا اسدی در دیدار با اروگوئه به‌عنوان سرپرست تیم ملی مطرح شده بود، عنوان کرد: خیر. او کارها را برای این بازی‌ها هماهنگ می‌کرد. بخش اداری مسابقات چنین اشتباهی کرده بود که برای دیدار با سنگال اصلاح شد.

 

***

 

واکنش استیلی به اختلاف طارمی با آزمون/ زمان اسکوچیچ بیشتر بود!

سرپرست سابق تیم ملی فوتبال ایران با تایید وجود اختلاف و دودستگی بین ملی پوشان از زمان سرمربیگری اسکوچیچ و ادامه آن با حضور کی‌روش گفت: اسکوچیچ می‌خواست کاری کند که زمان به او اجازه نداد.

 

حمید استیلی سرپرست سابق تیم ملی فوتبال ایران در خصوص دودستگی و اختلاف بین بازیکنان تیم ملی ایران بخصوص مهدی طارمی و سردار آزمون گفت: مدیریت تیم خیلی مهم است. اگر بازیکن احساس کند از تیم بزرگ‌تر است این مشکلات پیش می‌آید. تیم در اولویت است و همه باید برای تیم تلاش کنند و دو دستگی ایجاد نشود.

 

وی درباره اینکه این اختلاف در زمان اسکوچیچ با انتشار پیام بازیکنان در حمایت و علیه سرمربی سابق تیم ملی اوج گرفت، تاکید کرد: مشکل وقتی شروع شد که سردار آزمون «استوری» هایی گذاشت و سایر بازیکنان شاکی شدند. این بحث مدیریت تیم است. باید از قوانین تبعیت کنیم. اگر قانون در تیم ملی جاری شود همه باید اجرا کنند و فرقی بین بازیکنان نباشد. تبعیض تیم را نابود می‌کند.

 

سرپرست سابق تیم ملی فوتبال ایران در پاسخ به این سئوال که آیا شما هم در تیم ملی با این اختلاف و دو دستگی مواجه شدید؟ تصریح کرد: بله، بود. سرمربی خیلی تاثیرگذار است. اسکوچیچ فهمیده بود. می‌خواست کاری کند که زمان به او اجازه نداد. بعد از بازگشت از قطر با هم صحبت کردیم. اسکوچیچ می‌خواست کارهایی بکند که دیگر زمانی نبود.

 

استیلی درباره اینکه همین مسائل باعث شد زیر پای اسکوچیچ برای ادامه کار در تیم ملی متزلزل بشود، اظهار کرد: بله. فکر بازیکن باید به بازی کردن باشد.

 

«چرا این اختلافات در تیم ملی مدیریت نشد؟» سرپرست سابق تیم ملی در پاسخ به این سئوال گفت: قوانین در تیم باید حاکم بشود و اصل آن سرمربی است. سرمربی باید با سرپرست هماهنگ باشد. این نیازمند حمایت سرمربی است. اگر فدراسیون از سرمربی حمایت نکند، نمی‌شود کاری کرد. اگر بازیکن احساس کند از تیم بزرگ‌تر است، مشکل ایجاد می‌شود. در تمام تیم‌های دنیا هم این مسئله هست. بعضی از سرمربیان جلوی این مسئله ایستاده‌اند.

 

استیلی در خصوص اینکه اختلافات از تیم اسکوچیچ به تیم کارلوس کی روش منتقل شده است، یادآور شد: الان (زمان کی روش) یک مقدار کمتر اتفاق افتاد. آن موقع بیشتر بود. این ریشه دارد. کسانی که موافق این کار بودند، برای خودشان رخ داده و بازهم اتفاق می‌افتد. اگر جلوی این مسائل را نگیریم و بازیکن خودش را بزرگ‌تر از تیم احساس کند… شاید در حرف بگوییم سرباز تیم هستیم ولی باید در عمل این را نشان بدهیم.

 

وی همچنین درباره اینکه آیا هیات رئیسه فدراسیون فوتبال دوست داشت فرد دیگری را به جای او به عنوان سرپرست تیم ملی انتخاب کند؟ گفت: مهم است کسی در این جایگاه (سرپرستی تیم ملی) بنشیند که جام جهانی را بشناسد. مهم است یک فوتبالیست در این پست باشد. وقتی جام جهانی قرعه کشی شد و با آمریکا همگروه شدیم، خیلی‌ها با ما مصاحبه کردند چون ما را می‌شناختند.

 

استیلی درباره حضور مهدی محمدنبی و بهرام رضاییان در پست سرپرست تیم ملی گفت: ما که انتخاب نمی‌کنیم. انتخاب خودشان است. به نظرم باید یک شخص فوتبالی باشد. زبان انگلیسی هم باید بلد باشد. یک مدیر اجرایی هم آن کنار است و کار زبان را انجام می‌دهد ولی باید یکسری نکات را بلد باشید. گاهی برای منافع کشورمان باید از منافع خودمان بگذریم.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022