تاج اجازه مذاکره با کی‌روش را ندارد/ پنج گزینه احتمالی برای سرمربیگری تیم ملیکی‌روش،اخبار ورزشی،خبرهای ورزشی
وزیر ورزش و جوانان در بازگشت به تهران از رسانه ها خواست از تیم ملی و کارلوس کی روش حمایت کنند.

به گزارش خبرورزشی، زمان مذاکره فدراسیون فوتبال با کارلوس کی‌روش برای تمدید قرارداد و هدایت تیم ملی در جام ملت‌ها مشخص شد.

 

بر اساس اعلام یکی از مدیران فدراسیون فوتبال این مذاکره دی ماه انجام خواهد شد. پیش از این جلسه هیات رئیسه فدراسیون فوتبال برگزار می‌شود و در صورتی که ابقای کارلوس کی‌روش رای بیاورد، مهدی تاج دوباره با کارلوس کی‌روش برای هدایت تیم ملی در جام ملت‌های ۲۰۲۳ صحبت خواهد کرد. اگر ابقای کارلوس کی‌روش در این نشست با رای منفی اعضای هیات رئیسه مواجه شد مهدی تاج اجازه مذاکره با کارلوس کی‌روش را نخواهد داشت!

 

وزیر ورزش و جوانان در بازگشت به تهران از رسانه‌ها خواست از تیم ملی و کارلوس کی‌روش حمایت کنند. مهدی تاج هم بدشانسی را علت عدم صعود تیم ملی به دور دوم بر شمرد.

 

دسا، دستیار اول کارلوس کی‌روش پس از بازگشت به کیپ تاون طی مصاحبه‌ای گفت: جام جهانی همیشه یک تورنمنت ویژه است که باید بخشی از آن بود. فقط آرزو دارم که بتوانم در هر جام جهانی مربیگری کنم. سه روز پیش به ایران برگشتیم و بعد به خانه برگشتم. از آینده خود با تیم ملی مطمئن نیستم اما از ژانویه مذاکرات خود را با فدراسیون از سر خواهیم گرفت. امیدوارم سال آینده هم با تیم ادامه دهیم.

 

***

 

پنج گزینه جانشینی احتمالی کی‌روش

روزنامه ایران نوشت: «محمدنبی، نایب‌رئیس فدراسیون فوتبال، مدعی بود که قرارداد کی‌روش برای جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ تمدید خواهد شد. حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان، هم پیش از جام جهانی موضع مشابهی داشت ولی بعد از حذف تیم ملی در مرحله گروهی و نمایش ناامیدکننده مقابل انگلیس و امریکا به نظر می‌رسد که شانس تمدید قرارداد مربی پرتغالی کمتر از قبل شده است.

 

کی‌روش بدون مذاکره جدی با فدراسیون فوتبال تهران را ترک کرد و در روزهای گذشته گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره وضعیت نیمکت تیم ملی مطرح شده است. اگر مدیران فدراسیون یا مراجع بالاتر تصمیم به قطع همکاری با کی‌روش بگیرند، فوتبال ایران دوباره وارد روزهای آشفته و سردرگمی خواهد شد و تجربه نشان داده که انتخاب سرمربی تیم ملی معمولاً قاعده خاصی ندارد و ممکن است سهم هر کسی شود. با این حال این پنج گزینه‌ای است که در صورت تصمیم به تغییر سرمربی می‌توان آنها را مد نظر قرار داد؛ هرچند قیمت، وضعیت قرارداد و در دسترس بودن آنها با هم متفاوت است.

 

آندره‌آ استراماچونی گزینه در دسترس

این مربی ایتالیایی به خاطر نشستن روی نیمکت استقلال و حضور در الغرافه شناخت خوبی از فضای فوتبال ایران و آسیا دارد. او یکی از مفسران شبکه ایتالیایی «رای» برای جام جهانی است و بازی‌های ایران را با دقت بالایی تحلیل می‌کرد. همچنین تصویری از او منتشر شد که بعد از برد دراماتیک ایران مقابل ولز از شدت هیجان اشک می‌ریخت.

 

اگر نظر فدراسیون فوتبال روی مربی خارجی باشد، استراماچونی نکات مثبتی از جمله قیمت نسبتاً مناسب و آشنایی با بازیکنان فوتبال ایران دارد، در عوض تجربه قطع همکاری ناگهانی‌اش از استقلال هشداری است که خطر جدایی او به خاطر شرایط سخت کاری و وضعیت مالی فوتبال ایران را نباید نادیده گرفت. استراماچونی هم‌رده مربیان تراز اول اروپایی نیست ولی تجربه خوبی دارد، مربی خوش‌فکری است و به خاطر جوانی و انرژی‌اش گزینه مناسبی برای تغییر نسل در تیم ملی خواهد بود.

 

هروه رنار، گزینه ایده‌آل

هر برد عربستان با هروه رنار در چهار سال گذشته یادآور تصمیم اشتباهی بود که فدراسیون فوتبال در سال ۲۰۱۹ گرفت و به جای استخدام این مربی موفق فرانسوی با مارک ویلموتس قرارداد بست. استخدام رنار که با فدراسیون به توافق رسیده بود و فقط خواهان یک ماه زمان برای پایان قراردادش با فدراسیون مراکش بود، می‌توانست مسیر تیم ملی را تغییر دهد و در جام جهانی ۲۰۲۲ نمایش متفاوتی از ایران می‌دیدیم. نام رنار بعد از برد تاریخی عربستان مقابل آرژانتین در جام جهانی دوباره بر سر زبان‌ها افتاد و اگر مصدومیت‌ها نبود و سالم الدوساری پنالتی‌اش را مقابل لهستان از دست نمی‌داد، این مربی می‌توانست مأموریت صعود را کامل کند.

 

او تا سال ۲۰۲۷ با عربستان قرارداد دارد، ولی زمزمه‌هایی از تغییر مربی این تیم شنیده می‌شود و این می‌تواند فرصتی طلایی برای فوتبال ایران باشد. البته جذب رنار بعد از موفقیتش با عربستان به آسانی چهار سال قبل نیست و این مربی فرانسوی را یکی از گزینه‌های مربیگری بلژیک می‌دانند ولی اگر فدراسیون فوتبال بتواند رضایتش را جلب کند، برد بزرگی خواهد کرد. رنار شناخت خوبی از فوتبال آسیا دارد و به خاطر فعالیت در آفریقا و آسیا در ردیف مربیان پرتوقع نیست. او طرفدار فوتبال هجومی است و ویژگی بزرگش توان بالابردن روحیه جنگندگی تیم است. فریادها و جملات انگیزشی او بین دو نیمه بازی با آرژانتین در رختکن عربستان یکی از ویدئوهای جذاب جام جهانی بود و نشان داد که یک مربی چطور می‌تواند تیمش را از شکست به پیروزی برساند.

 

نکونام، گزینه داخلی

اگر اصرار فدراسیون فوتبال به انتخاب سرمربی ایرانی باشد، جواد نکونام جدی‌ترین گزینه خواهد بود. او با سابقه بازی و کاپیتانی طولانی و دستیاری کی‌روش شناخت خوبی از فضای تیم ملی دارد. تجربه مربیگری او هم در سال‌های گذشته بالاتر رفته و می‌توان مسئولیت تغییر نسل را به او سپرد.

 

نکونام خودش را طرفدار سبک مربیگری سیمئونه می‌داند که اساس آن بازی بسته و پرس مداوم حریف است. او پیش از جام جهانی ۲۰۲۲ هم گزینه دستیاری کی‌روش بود و در حال حاضر با فولاد قرارداد دارد ولی از پیشنهاد سرمربیگری تیم ملی استقبال خواهد کرد و می‌تواند خودش را زمستان سال آینده در جام ملت‌های آسیا محک بزند.

 

پائولو بنتو، گزینه گران

پائولو بنتو بعد از شکست مقابل برزیل اعلام کرد که با تیم ملی کره جنوبی خداحافظی می‌کند و فعلاً برنامه‌ای برای آینده‌اش ندارد. هرچند کره جنوبی در یک هشتم نهایی شکست سختی از برزیل خورد ولی صعود این تیم در یکی از گروه‌های دشوار جام جهانی ۲۰۲۲ دستاورد کمی نبود.

 

هرچند برد کره در بازی آخر مرحله گروهی مقابل تیم دوم پرتغال به دست آمد ولی آنها در دو بازی قبلی مقابل اروگوئه و غنا هم عملکرد نسبتاً خوبی داشتند. در کارنامه بنتو مربیگری اسپورتینگ و تیم ملی پرتغال دیده می‌شود و فوتبال آسیا را هم به‌خوبی می‌شناسد. او مربی نسبتاً گرانی است که نسبت به هموطنش کی‌روش، طرفدار فوتبال هجومی‌تری است.

 

باید دید که بنتو می‌خواهد در فوتبال آسیا بماند یا نه، ولی می‌توان او را در جمع گزینه‌های مربیگری تیم ملی قرار داد.

 

فرهاد مجیدی، گزینه غیرمنتظره

فرهاد مجیدی پدیده سال‌های اخیر مربیگری فوتبال ایران است که با قهرمانی استقلال در لیگ برتر و نتایج خوبش در اتحاد کلبا اعتبار خوبی به دست آورده. او موفق شد حصار اطراف مربیان ایرانی را بشکند و ماجراجویی تازه‌ای را در خارج از ایران شروع کرده است. با این حال فرصت نشستن روی نیمکت تیم ملی می‌تواند هر مربی ایرانی را وسوسه کند.

 

تیم‌های مجیدی در این مدت فوتبال منعطفی بازی کرده‌اند؛ از بازی سه‌دفاعه و نتیجه‌گرایانه تا فوتبال هجومی‌تر. امتیاز بزرگ این مربی شجاعتش در استفاده از جوانان است و می‌تواند برای تغییر نسل گزینه جذابی باشد.»

 

***

 

دستیار کی روش: از ژانویه مذاکرات خود را با فدراسیون فوتبال ایران از سر خواهم گرفت

راجر ده سا، دستیار اول کارلوس کی روش در تیم ملی فوتبال کشورمان پس از حذف در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، اظهار داشت: جام جهانی همیشه یک تورنمنت ویژه است که باید بخشی از آن بود. فقط آرزو دارم که بتوانم در هر جام جهانی مربیگری کنم. پس از این مسابقات سه روز به ایران برگشتیم و بعد به خانه برگشتم.

 

وی ادامه داد: از آینده خود با تیم ملی مطمئن نیستیم اما از ژانویه مذاکرات خود را با فدراسیون فوتبال ایران از سر خواهم گرفت. امیدواریم سال آینده هم با تیم ادامه دهیم. در حال حاضر، من اینجا در خانه در کیپ تاون هستم تا کمی استراحت کنم و سپس به ژوهانسبورگ خواهم رفت و از روز جمعه با سوپراسپورت کارهای تلویزیونی انجام خواهم داد.بعد از جام جهانی، تا پایان دسامبر به تعطیلات خواهم رفت.

 

مربی تیم ملی فوتبال کشورمان در گفت و گو با سایت ساندی ورلد آفریقای جنوبی توضیح داد: ما در گروه بسیار سختی قرار گرفتیم و بازیکنان ایران همیشه آن را بسیار سخت می دیدند. وقت کافی هم نداشتیم، چون چند بازیکن ما چند روز مانده به شروع بازی ها به تمرینات آمده بودند. این یک جام جهانی متفاوت با پویایی های بسیار متفاوت در مقایسه با سایر مسابقات بود. تیم ما عمدتاً از بازیکنان بومی تشکیل شده اما این یک تجربه یادگیری مهم برای پسرانی بود که در مقابل فوق ستاره‌های انگلیس بازی می‌کردند.

 

ده سا خاطرنشان کرد: پیش از این آن‌ها را فقط در لیگ برتر انگلیس و همچنین ستارگان آمریکا و بازیکنانی مانند گرت بیل را دیده بودند. می خواستیم با راهیابی به مرحله حذفی تاریخ سازی کنیم، اما نتوانستیم از مرحله گروهی عبور کنیم.

 


کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022